Žmogaus organizmas – ne “Titanikas” ( 2 )


Antrojoje šio straipsnio dalyje pasakosime apie netradicinį požiūrį į maisto ypatumus vasaros metu, taip pat – ne vien vasaros dienomis.

Taigi pusryčių sudėtyje turi būti džiovintų vaisių: abrikosų, juodųjų slyvų, kriaušių, obuolių, razinų, figų, datulių. Jeigu jūsų virškinimo “ugnis” stipri ir papusryčiavę nejaučiate sunkumo pilvo srityje, pilvo pūtimo, silpnumo, pasibjaurėjimo maistu ar vidurių sutrikimo, tai galite valgyti ir šviežius vaisius.

Tuomet vaisius kirskite, kiek širdis leidžia, nes toks maistas vis tiek greitai “sudega”. Tik kelioms valandoms teks atidėti mankštinimąsi.

Be to, pusryčiams rekomenduojama valgyti ir graikinius riešutus, migdolus, kartais – stambiavaisio lazdyno riešutus, dar rečiau – arachisinius riešutus.

Geriausi prieskoniai – žaliasis kardamonas, cinamonas, pankolis, anyžius, mėta, melisa, kmynai, badjanas, šafranas. Maistą galima pagardinti ir vaistinio saldymedžio šaknimi, auksine šaknimi, džiovintomis raugerškio uogomis, avietėmis, žemuogėmis ir kitomis saldžiomis džiovintomis uogomis.

Tinka šie pieno produktai: sviestas, sūris, varškė, grietinė, kaitintas pienas. Šiuos produktus galima sumaišyti ir pagardinti medumi, uogiene ar cukrumi.

Nesumaišykit rūgštaus pieno produktų su vaisiais, nes galite pakenkti virškinimui,.jei ši sistema jau yra jums sukėlusi problemų, net ir nesvarbu, kokio pobūdžio negalavimų būta…

Paprastas mitybos racionas vasarai

Kadangi vasarą – daug saulės šviesos, pusryčiams rekomenduojama valgyti vaisius bei šviežias uogas. Iš pieno produktų tinkamiausi kefyras ir “riaženka”. Galima vartoti medų, cukrų. Iš prieskonių tinkamiausi – cinamonas, pankolis, žaliasis kardamonas, anyžius, mėta, kmynai.

KADA PUSRYČIAUTI?

Geriausias pusryčių laikas – nuo šešių iki aštuonių valandų ryto. Kylanti saulė pagausina gyvybinės energijos kiekį organizme. Kitaip tariant, tuo metu organizme padidėja tuščiavidurių virškinimo organų – stemplės, skrandžio, žarnyno – aktyvumas. Tai – kaip “traukimas” pilvo srityje.

SMALIŽIAMS ARBA SALDŽIAVALGIAMS

Iš esmės Jūsų protas pasąmonėje linkęs į dorybę. Rytais maistą pasaldinkite tik tiek, kiek esate įpratę. Antraip organizme neišvengiamai sutriks medžiagų apykaita.

Saldaus rytmetinio maitinimosi privalumai.

1. Psichinė energija kyla į viršų, ir tai stiprina atmintį, protą bei intelektą.

2. Vos pavalgius atsiranda džiaugsmo pojūtis.

3. Padidėja psichinis ir fizinis aktyvumas pirmoje dienos pusėje.

4. Jeigu sergate chroniškomis ligomis, jūsų imunitetas, fizinis bei psichinis aktyvumas yra gana silpni, taigi teisinga mityba rytą sugrąžins jums sveikatos.

5. Kai valgomas maistas, atitinkantis rytinę saulės padėtį ir laiką, jis lengvai suvirškinamas ir neišeikvoja dienos veiklai būtinų jėgų.

6. Teisinga rytinė mityba nereikalauja jėgų atstatymo po valgio, todėl atsiranda daugiau laiko veiklai.

7. Mažumėlę gydo depresiją ir sunkius imuninės veiklos sutrikimus.

8. Taupo laiką, nes maistas paruošiamas greitai.

9. Truputį keičia charakterį, priduodama žmogui optimizmo ir gyvenimo džiaugsmo.

PIETAVIMAS

Pietauti reikia nuo dešimtos iki keturioliktos valandos. Dvyliktą valandą saulė yra zenite, todėl visas organizmas orientuotas į maisto virškinimą. Vidurdienį pavalgius, pirmą valandą maistas pradedamas aktyviai virškinti. Būtent tuo laiku mumyse stipriausiai pasireiškia ugninė energija.

Pietums gerai tinka daržovės, pakaitintos su sviestu, pieno produktų valgiai, pavyzdžiui, pieniškos košės ir sriubos iš grūdinių kultūrų. Šiuo metu tinka visi grūdiniai ir ankštiniai produktai, jie suaktyvina protinę veiklą ir jusles. Bet venkite juos valgyti iki dešimtos valandos ryto ir po tryliktos valandos, nes rezultatas bus atvirkštinis.

Jeigu esama noro, atsigerkite šilto vandens ar ko nors kito – arbatos, kompoto.

Paskui – šviežių daržovių salotos, kurios suaktyvina skrandžio bei žarnyno peristaltiką. Tik nepadauginkite, nes priges virškinimo ugnis.

Toliau – koks nors patiekalas iš daržovių, pavyzdžiui, troškinys. Tai pagerins virškinimą. Troškinį galite užkąsti duona.

Sriubos paskirtis – dar labiau suaktyvinti virškinimo ugnį. Ji turi būti ne itin skysta ir neturėti per daug saldaus skonio, taigi, sriuboje reikia nepadauginti morkų ir burokų.

Košės ir aštrūs uždarai valgomi kartu.

Desertui galima suvalgyti truputį saldumynų, jeigu tik leidžia jūsų virškinimas.

Valgį galima užgerti vandeniu, tik negerkite kaip kupranugaris ir neužgesinkite virškinimo ugnies per dideliu skysčio kiekiu. Jeigu jūsų virškinimas labai silpnas, geriau atsigerkite prieš valgį, ir pietų metu kaip nors apsieikite be gėrimo.

VAKARIENIAVIMAS

Vakare geriausia valgyti troškintas daržoves bei riešutus su trupučiu sviesto, druskos ir prieskonių. Vakarienei gerai tinka grikiai, nes jie nėra grūdiniai, todėl nesunkiai virškinami ir esant žemai saulei. Daržovės bei riešutai žmogui suteikia ramybės, nuima psichinę įtampą ir aktyvina hormonalinių funkcijų veiklą. Todėl daržoves galima valgyti per pietus ir vakare, iki aštuonioliktos valandos. Šiuo laiku saulė pereina per horizontą, ir tai truputį sustiprina virškinimo ugnį.

Bet jeigu jūs dėl kokių nors priežasčių pajutote alkį vėlyvu metu, galite užvalgyti truputį daržovių su riešutais. Taip jūs pasisotinsite ir ne taip jau baisiai pakenksite organizmui. Vakarienei geriausiai tinka tos daržovės, kurios auga žemės paviršiuje (aguročiai, patisonai, kopūstai, agurkai). Iš prieskoninių daržovių – petražolės ir krapai. O štai pomidorai vakare visai netinka, bulvėmis irgi nereikėtų piktnaudžiauti.

PRIEŠ MIEGĄ

Iki miego likus valandai ar dviem, būkite malonūs, išgerkite truputį karšto virinto, šiek tiek pasaldinto karvės pieno. Galite įdėti tokių prieskonių kaip pankolis, žaliasis kardamonas ir kurkuma (ilgoji ciberžolė). Vakarinis pieno gėrimas nuima psichinę įtampą, todėl ir miegas būna geresnis. Karvės pienas nuramina protą ir padidina intelektualines žmogaus galimybes.

Tikslų jums reikalingą kiekį reikia nusistatyti individualiai. Jeigu išgėrus pieno jūs vis tiek miegate blogai, tai reiškia, kad per mažai jo išgėrėte. Jeigu ryte gerklėje ir nosyje atsiranda skreplių, o burnoje – nemalonus gleivių skonis, jeigu ant liežuvio – daug baltų apnašų, vadinasi, pieno vakare išgėrėte per daug…

Paskaitykite prieš miegą knygą. Tai – puiki rekreacija kūnui ir protui. Įsitaisykite patogiai, ir suprasite, jog tik pradėjus skaityti dažnai čia pat suima miegas. Tai – ženklas, kad išvarginote save neteisingu dienos ritmu ir perdėtais neefektyviais darbais, kurie dažniausiai ateityje atneša mažai išliekamosios vertės. Turite surasti būdą nors valandai dienos metu bent pasnausti “kiaurmiegiu”. Taip bent minimaliai kompensuosite nekonkurentabilių beverčių darbų įpročius…

Pabaigai

Meskite iššūkį savo steorotipiniam atostogavimui ir egzistencijos sampratos vegetavimui

Pamąstymui: ar “sandalus” užverčiam, kad valdome daug, ar kad judame per mažai ir valgome neteisingai?

Būkite sveiki!

Straipsnio autorius Andrius Kaveckas yra visuomenės sveikatos ugdytojas, biomedicinos mokslų magistras.

2012.06.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *