Žurnalistės Anos Politkovskajos nužudymo byloje – naujas postūmis


Prabėgo penkeri metai po žymios rusų žurnalistės Anos Politkovskajos nužudymo. Ir štai Rusijos Temidė netikėtai pareiškia, jog tyrimas artimiausiu metu bus sėkmingai užbaigtas.

Rusijos tyrėjai pasidžiaugė galėsiantys netrukus pasakyti, kas ir kodėl nužudė principingumu ir drąsa pasižymėjusią žurnalistę, nebijojusią dėl nusikaltimų Čečėnijoje kritikuoti nei tuometinio Rusijos prezidento Vladimiro Putino, nei Čečėnijos Respublikos vadovo Ramzano Kadyrovo.

Taigi šią savaitę buvo sulaikytas buvęs milicijos papulkininkis Dmitrijus Pavliučenkovas. Jam oficialiai pateikti kaltinimai dėl šios žmogžudystės organizavimo. “Financial Times” leidinys rašo, jog D.Pavliučenkovo sulaikymas rusų tyrėjams turėtų padėti išsiaiškinti, kas tikrieji užsakovai. Oficialusis Rusijos Generalinės prokuratūros atstovas Vladimiras Markinas pareiškė, jog Pavliučenkovas savo pavaldiniams liepė sekti žurnalistę A.Politkovskąją likus kelioms dienoms iki lemtingojo šūvio. Ne tik liepė sekti kiekvieną žinomos žurnalistės iš “Novaja Gazeta” žingsnį, bet ir sulaukė honoraro už jos nužudymo organizavimą.

“Financial Times” tvirtina, jog D.Pavliučenkovo pavardė seniai susijusi su skandalingąja byla. Pavyzdžiui, 2008-aisiais metais D.Pavliučenkovas liudijo prieš keturis kaltinamuosius, kuriems buvo inkriminuojamas šios žmogžudystės organizavimas ir atlikimas. Parodymus D.Pavliučenkovas davė būtent tuo metu, kai nuo teisėsaugos slapstėsi nusikaltimo atlikimu kaltinamas Rustamas Mahmudovas.

“Novaja gazeta” tyrimų skyriaus vadovas Sergėjus Sokolovas pažymėjo, jog buvusio milicijos papulkininkio D.Pavliučenkovo suėmimas – tai vis tik persilaužimas. Ši byla dabar turėtų “pajudėti iš mirties taško”. Tačiau “Novaja gazeta” atstovas nėra tikras, ar tyrėjai norės aiškintis, kas gi yra tikrieji D.Pavliučenkovo kuratoriai ir rėmėjai. Nužudytosios žurnalistės sūnus Ilja vis tik viliasi, kad tokio aukšto rango milicininko suėmimas galbūt reiškia, kad Rusijos teisėsauga šį kartą ieškos ne tik organizatorių, bet bandys sučiupti ir užsakovus. Net jei tie užsakovai sėdi “labai aukštai”.

Leidinys “Die Presse” teigia, jog A.Politkovskajos byloje – persilaužimo momentas. “Die Presse” tikisi, jog D.Pavliučenkovo areštas padės išpainioti “juodąją istoriją”. Pasak minėto leidinio, nusikaltimas užtektinai sudėtingas ir galbūt politizuotas, kadangi žurnalistė A.Politikovskaja nebijojo rašyti kritinių publikacijų apie Rusijos politinį elitą bei kritikuoti Kremliaus dėl žiaurių karo nusikaltimų Čečėnijoje.

Rusijos tyrimo grupės teigimu, “Pavliučenkovas organizavo nusikalstamą grupę, į kurią buvo įjungti trys broliai Mahmudovai, o taip pat ir kai kurie kiti asmenys. Pavliučenkovas taip pat liepė išsiaiškinti, kur, kokiomis gatvėmis ir kada A.Politikovskaja dažniausiai vaikšto, kur važiuoja, kokiose parduotuvėse perka maisto produktus. Nužudymui skirtas pistoletas buvo asmeniškai perduotas nusikaltimo vykdytojui Rustamui Mahmudovui. Ir vis dėlto minėti užsienio leidiniai pripažįsta, jog A.Politkovskajos artimieji, taip pat ir “Novaja gazeta” redaktorius, skeptiškai vertina pranešimus, esą Rusijos teisėsaugai pavyko sučiupti ne tik vykdytoją, bet ir užsakovą.

«Die Presse” pateikia štai tokį pavyzdį. 25-erių metų amžiaus sportininkas iš Dagestano Rasulas Mirzajevas, kurio specializacija – kovos be taisyklių, trenkė peiliu vienam rusų tautybės studentui. Smūgis peiliu buvo mirtinas. Rusijos slaptosios tarnybos turi informacijos, jog rusų nacionalistai pasiruošę rengti protesto mitingus, jei tik Rusijos teisėsauga nuspręs paleisti į laisvę minėtą dagestanietį. Rusijos valdančioji grupuotė bijo rusų nacionalistų nepasitenkinimo, kuris gali išaugti į masines riaušes ir neramumus. Rusijos valdžia puikiai prisimena, kaip praėjusių metų gruodžio mėnesį tūkstančiai įtūžusių rusų nacionalistų siautėjo beveik prieš pat Kremliaus sienas. Tąsyk juos labai suerzino nusikaltimas, kurio kaltininkai – išeiviai iš Kaukazo. Tąsyk išeiviai iš Kaukazo nužudė rusų futbolo sirgalių. Todėl tokiais atvejais vargu ar įmanomas objektyvus tyrimas. Dėmesys labiau kreipiamas ne į įrodymus, o į politinę aplinką ir situaciją.

Nikola Lombardoci itališkame leidinyje “La Repubblica” rašo, esą papulkininkio Pavliučenkovo suėmimas – tai tik nedidelis žingsnelis į priekį. Nepaisant nedidelio postūmio į priekį kai kas iš aukštų Rusijos politikų, be abejo, labai sunerimo. Juk pagrindinis žurnalistės A.Politkovskajos kritikos taikinys buvo Vladimiras Putinas, vykdęs nežmonišką teroro politiką Šiaurės Kaukaze. Leidinio “Novaja gazeta” darbuotojai šiandien turi daugiau vilčių, jog galų gale teisėsauga pateiks duomenis ne tik apie jų kolegę nužudžiusius vykdytojus, bet ir apie šio nusikaltimo užsakovus. A.Politkovskaja buvo nušauta savo namų laiptinėje.

Beje, tai, kad suimtas papulkininkis Pavliučenkovas – ne tiek Rusijos teisėsaugos, kiek laikraščio “Novaja gazeta” darbuotojų, atlikusių savo nepriklausomą tyrimą, nuopelnas. Tik “Novaja gazeta” redaktoriaus Dmitrijaus Muratovo užsispyrimo dėka viešojoje erdvėje pasirodė dešimtys analitinių straipsnių apie A.Politkovskajos nužudymą. Ir Rusijos teisėsauga tiesiog nebegalėjo nesuimti papulkininkio Pavliučenkovo, suėmimo dieną ėjusio itin aukštas ir svarbias pareigas Maskvos milicijos struktūrose. Spėjama, kad papulkininkis Pavliučenkovas sutiko organizuoti nusikaltimą ne dėl politinių sumetimų, o vien už “piniginį atlygį”. Kiek jam buvo sumokėta, – kol kas nežinoma arba nesakoma.

Tad dabar belieka laukti, ar suimtasis išdrįs papasakoti apie užsakovus. O jei papasakos – tai ar viską išdėstys. Kai kurie Rusijos žurnalistai įsitikinę, jog tikrieji A.Politkovskajos žmogžudystės užsakovai – Kremliuje. “Novaja gazeta” žurnalistai tvirtina parengę planą, kuris turėtų padėt jiems išsiaiškinti visą tiesą. Bet jie susiduria su įtakingomis, galingomis jėgomis, kurioms tiesa – nereikalinga. Ir dar nežinia, kas laimės šią dvikovą.

Nuotraukoje: prieš penketą metų nužudyta garsioji Rusijos žurnalistė Ana Politkovskaja.

2011.08.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *