Žvalgybos enciklopedija: mirtį nešančia „L–piliule” lakūnas pasinaudoti nespėjo


"L–piliule" – letalinė piliulė (arba mirštama piliulė), kuri nedelsiant iššaukia mirtį ir kurią šnipai paprastai visada turi su savimi, kad prarytų, jeigu bus paimti nelaisvėn, tuo pačiu išvengtų kankinimų ir neišduotų paslapčių.

Per antrąjį pasaulinį karą L–piliulės buvo stiklinės ampulės su cianido nuodais. Jas galima buvo paslėpti dirbtinėje dantų karūnėlėje ir išlaisvinti liežuviu. Sutraiškius trapią ampulę dantimis, nuodai patekdavo į organizmą, ir žmogus nedelsiant mirdavo. Jeigu agentas netyčia išlaisvindavo ampulę iš karūnėlės, tarkim, miegant, ir ją prarydavo, ji praslinkdavo jo virškinamuoju traktu, nepadarydama absoliučiai jokios žalos.

Žinoma, jeigu agentas įkliūdavo su L–piliule, – tai aiškus įkaltis jam kaip šnipui.

Archyvų duomenimis, Amerikos Strateginių tarnybų valdybos (OSS – Office of Strategic Services) bendradarbiams tik du kartus teko griebtis L–piliulės. Pažymėtina, kad kai OSS šefas Viljamas Donovanas (William Donovan) ir jo padėjėjas Deividas Briusas (David Bruce) išsilaipino Normandijos paplūdimyje 1944 metų liepos 7 dieną, tai yra kitą dieną po sąjungininkų pajėgų puolimo, L–piliulių jie neturėjo.

Bijodamas nelaisvės, V.Donovanas perspėjo padėjėją, kad jeigu kils reali grėsmė pakliūti į vokiečių nelaisvę, jis iš pradžių nušaus jį, o paskui nusišaus pats.

Šaltojo karo metais Amerikos žvalgai būdavo aprūpinami moderniškesnėmis ir sudėtingesnėmis savižudybės priemonėmis. Iš pradžių lėktuvų–šnipų U–2 pilotams taip pat išduodavo cianido ampules.

Bet Garis Fransis Pauersas (Francis Gary Powers), kurio lėktuvas buvo numuštas virš Sovietų Sąjungos 1960 metais, turėjo su savim tarsi pačią paprasčiausią 1 dolerio vertės sidabrinę monetą su žiedeliu raišteliui. Ją galima buvo prikabinti, pavyzdžiui, prie laikrodžio grandinėlės arba nešioti ant kaklo.

Bet tas „talismanas“ iš tikrųjų buvo mirtinai pavojingas: tuščiavidurėje monetoje su atsukamu dangteliu buvo plonytė adata su kurarės nuodais. Kai D.F.Pauersą numušė, rusai iškart aptiko ir atėmė sidabrinį dolerį su nuodinga adata. Šiuo metu ji eksponuojama KGB muziejuje Maskvoje.

Nuotraukoje; visame pasaulyje išgarsėjęs amerikiečių lakūnas žvalgas Garis Fransis Pauersas (Francis Gary Powers).

2013.07.12

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *