Ketvirtadienį Seimas galutinai apsisprendė ir pratęsė draudimą transliuoti bei platinti Rusijos bei Baltarusijos televizijos kanalus. Toks reguliavimas nustatytas Visuomenės informavimo įstatymo pataisomis. Jas palaikė 113 Seimo nariai, 4 susilaikė, balsuojančių prieš nebuvo.
Draudimas retransliuoti ir platinti internete Rusijoje ar Baltarusijoje įsteigtų, tiesiogiai ar netiesiogiai valdomų, kontroliuojamų ar finansuojamų subjektų radijo ir televizijos programas galios iki 2024 m. spalio 1 d. Išimtis paliekama tik Europos Sąjungos valstybių platinamiems kanalams.
Kultūros komiteto pirmininko ir įstatymo pataisų iniciatoriaus Vytauto Juozapaičio teigimu, siekiant apsaugoti Lietuvos visuomenę nuo dezinformacijos ir informacinių manipuliacijų, Rusijos ir Baltarusijos kanalų blokavimą pratęsti yra būtina.
Plenarinių posėdžių salėje diskutuojant dėl įstatymo pataisų, valstiečių frakcijos narys Stasys Tumėnas ragino parlamentarus palaikyti draudimą. Jis pabrėžė, kad dezinformaciją skleidžiančių kanalų blokavimas tapo dar aktualesnis nei anksčiau.
„Geopolitinė situacija verčia tai daryti. Kai vakar išgirdom, ką Kremliaus šeimininkas pasakė, suprantam, kad ta propaganda yra šimtu procentų atvirkštinė, kurią bandoma įpiršti mūsų valstybei“, – tvirtino valstiečių atstovas.
Tuo metu Lietuvos regionų frakcijos narys Petras Gražulis kėlė klausimą dėl tokio draudimo būtinybės. Pasak jo, propaganda nebūtinai yra paveiki, o žmonės ras būdų, kaip surasti draudžiamą turinį. Tačiau tokie P. Gražulio teiginiai sulaukė valdančiųjų kritikos.
„Tai yra vienas iš tokių propagandinių triukų, kuomet mūsų puoselėjamos vertybės yra apverčiamos atvirkščiai. Čia yra kažkas panašaus į „savi šaudė į savus“ naratyvą“, – kalbėjo įstatymo pataisų iniciatorius V. Juozapaitis.
ELTA primena, kad anksčiau draudimą platinti Rusijos ir Baltarusijos kanalus numatė šalyje įvesta nepaprastoji padėtis, tačiau parlamentui pratęsus šį teisinį režimą nuo rugsėjo 16-osios, nuostatos, ribojančios rusiškų ir baltarusiškų kanalų platinimą, nutarime nebeliko.
Praėjus dviem mėnesiams nuo Rusijos pradėto karo Ukrainoje pradžios, platforma „Telegram“ ir toliau išlieka vienu iš pagrindinių dezinformacijos sklaidos šaltinių, teigia Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas. Jis pažymi, kad fiksuojamas ir kitų propagandinių informacinių portalų atsigavimas bei suagresyvėjusi atvirai skelbiamos melagingos informacijos retorika.
„Kovo viduryje pradėjo ryškėti tam tikros tendencijos. „Telegram“ ir toliau išliko vienu pagrindiniu dezinformacijos sklaidos šaltiniu, tačiau nedraugiški informaciniai portalai taip pat ėmė atsigauti – žmonės rado būdų pasiekti kanalus, kuriems buvo įvesti apribojimai“, – Eltai nurodė Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikai.
Nors, departamento teigimu, melagingos informacijos sklaidos lygis šiuo metu fiksuojamas maždaug toks, koks buvo iki karo, vis dėlto pastebima kitų reikšmingų pokyčių.
„Šiuo metu matome, kad priešiškos informacinės veiklos aktyvumas grįžo į panašų lygį, kurį matėme prieš karą, tačiau pastebimi esminiai pokyčiai: gerokai agresyvesnė retorika bei itin drąsios ir atviros melagienos“, – teigė analitikai.
Departamentas atkreipia dėmesį, kad, Lietuvoje dėl skleidžiamos karo propagandos ir karo kurstymo sustabdžius rusiškų ir baltarusiškų kanalų transliavimą, atitinkamai propagandinės informacijos kiekis laikinai sumažėjo. Tačiau taip pat pažymima, kad propagandinę informaciją skleidžiantys kanalai mėgino prisitaikyti prie pakitusių sąlygų.
„Uždraudus rusiškus ir baltarusiškus kanalus, kuriam laikui nedraugiškos informacijos kiekis sumažėjo, tačiau šią informaciją skleidžiantys kanalai bandė prisitaikyti, pavyzdžiui, keisdami domenų pavadinimus, skleisdami informaciją savo socialinių tinklų paskyrose“, – nurodė departamentas.
Kita vertus, uždraudus Lietuvos auditorijai skirtus propagandinius kanalus, vis dar išlieka didelis dezinformacijos srautas Rusijos ir Baltarusijos auditorijoms skirtais kanalais, kurių sklaidos Lietuvoje paveikti neįmanoma.
„Taip pat svarbu pastebėti, kad mūsų auditorijai skirti propagandiniai kanalai buvo uždrausti Lietuvoje, bet ne Rusijos ar Baltarusijos informacinėse erdvėse, todėl žmonės šiose valstybėse galėjo prieiti prie informacijos lygiai taip pat, kaip ir prieš karą. Atkreipiame dėmesį, kad didelė dalis dezinformacijos srauto apie Baltijos šalis keliauja būtent Rusijos ir Baltarusijos auditorijoms skirtais kanalais, kurių paveikti Lietuva negali“, – akcentavo analitikai.
Departamentas pažymi, kad propagandinė informacija iki šiol pasižymi ne savo intensyvumu, tačiau savo itin agresyvia retorika, kurią ankstesniais mėnesiais, anot jų, fiksuota tik epizodiškai. Taip pat išryškėjo ir teminės tendencijos, susijusios su dezinformacija apie Kaliningrado sritį bei NATO.
„Pastebėjome tam tikras temines tendencijas, pavyzdžiui, kad vienu metu informaciniai pajėgumai sutelkiami skleisti tikslingą dezinformaciją apie Kaliningrado sritį: gausu gąsdinimų Lietuvai, destrukcija, agresija, aršiai komentuojami Lietuvos valstybės pareigūnų pasisakymai nacionaliniu ar tarptautiniu formatu, Pietų Lietuvoje vykstančioms NATO pratyboms klijuojama pasiruošimo Kaliningrado blokadai etiketė ir panašiai“, – nurodė departamentas bei pažymėjo, kad dezinformacijos apie Kaliningradą sklaida ilgai nesitęsė.
„Toks tikslinis informacinis spaudimas viena tema ilgai netruko, greitai buvo persiorientuojama ir pasirenkamos kitos temos, siekiant atakuoti Lietuvą informacinėje erdvėje, pvz., daugiau spekuliuojama apie tariamą NATO įsikišimą į karą bei kokios pasekmės grės Aljansui, koncentruojamasi į tautines bendruomenes Lietuvoje, tariamai jų patiriamą diskriminaciją ir panašiai“, – pridūrė jie.
ELTA primena, kad, Rusijai vasario 24-osios rytą įsiveržus į Ukrainą, Lietuvoje dėl skleidžiamos karo propagandos ir karo kurstymo imta blokuoti rusiškų ir baltarusiškų kanalų sklaidą.
Baltarusijos valstybinė televizija ketvirtadienio vakarą parodė interviu su sulaikytu vyriausybės kritiku Romanu Protasevičiumi, kuris greičiausiai išgautas prievarta. Jame 26-erių vyras prisipažįsta kvietęs žmones į protestus ir giria diktatorių Aliaksandrą Lukašenką. Pasak R. Protasevičiaus tėvo, tai yra kankinimais išgautas interviu.
„Aš labai gerai pažįstu savo sūnų ir manau, kad jis to niekad nebūtų sakęs“, – teigė Dmitrijus Protasevičius. Įrašas esą yra „kankinimų ir grasinimų“ rezultatas. „Jie palaužė jį ir privertė sakyti tai, kas reikalinga“, – kalbėjo opozicionieriaus tėvas. Jam esą skauda, žiūrint šį interviu. „Aš labai sunerimęs“, – pridūrė jis.
„Ką jis dabar besakytų, tai gryna propaganda“, – dar prieš parodytą interviu pareiškė žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ vadovas A. Bialiackis. R. Protasevičiui esą metami „nesąžiningi, tačiau labai rimti kaltinimai“. Taip jam grasinama „bent psichologiškai“ ir daromas spaudimas.
R. Protasevičius ir jo draugė buvo sulaikyti gegužės 23 dieną, kai iš Atėnų į Vilnių skridęs „Ryanair“ lėktuvas baltarusių naikintuvo buvo priverstas leistis Minske. Į tai reaguodamos, ES šalys uždarė savo oro erdvę lėktuvams iš Baltarusijos ir uždraudė jiems leistis Bendrijos šalių oro uostuose.
Baltarusių tarnybos kaltina R. Protasevičių organizavus antivyriausybinius protestus Baltarusijoje po ginčytinų rinkimų praėjusiais metais.
„Gegužės 3-iosios“ grupė pritarė siūlymui Vilniaus regione retransliuoti Lenkijos televizijų programas.
A.Kubilius taip pat džiaugiasi, kad gruodį suburta „Gegužės 3-iosios“ grupės, kuri siekia analizuoti ir spręsti Lietuvos lenkų bei Lietuvos-Lenkijos problemas, veikla duoda pozityvių rezultatų.
Seimo „Gegužės 3-iosios“ grupė, sausio 18 d. posėdyje, atsižvelgdama į Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) generalinio direktoriaus Remigijaus Šerio pateiktus pasiūlymus, kaip būtų galima spręsti Lenkijos televizijų programų retransliacijos į Vilniaus regioną klausimą, pritarė sprendimui, kad į Vilniaus regioną turi būti transliuojama iki 8 tokių programų. Grupė paprašė LRTC generalinio direktoriaus R. Šerio tęsti visas su retransliacijos įgyvendinimu susijusias procedūras, įskaitant derinimą su Lenkijos ambasada, transliuotojais ir Lietuvos institucijoms, bei reguliariai informuoti grupę apie projekto eigą.
„Gegužės 3-iosios grupė tikisi, kad iki birželio 1 d. tokios Lenkijos televizijų retransliacijos bus pradėtos. Tai yra svarbu, nes kaip rodo daugelio sociologų ir politologų tyrimai, Vilniaus regiono gyventojai daugiausiai žiūri Rusijos ir Baltarusijos televizijų programas, o galimybės stebėti Lenkijos televizijas, nors daugelio gimtoji kalba yra lenkų, neturi. Todėl šio regiono gyventojai yra įsprausti į Rusijos propagandos formuojamą informacinę erdvę. Tai kelia didelį susirūpinimą ir manome, kad šis sprendimas padės regiono žmonėms turėti galimybę stebėti objektyvesnę informaciją gimtąja kalba ir susidaryti objektyvesnį vaizdą apie vykstančius procesus“, – teigė „Gegužės 3-iosios“ grupės iniciatorius Andrius Kubilius.
A.Kubilius taip pat džiaugiasi, kad gruodį suburta „Gegužės 3-iosios“ grupės, kuri siekia analizuoti ir spręsti Lietuvos lenkų bei Lietuvos-Lenkijos problemas, veikla duoda pozityvių rezultatų.