Irano žvalgybos ženklas

Teheranas, sausio 25 d. (AFP-ELTA). Irano teismas nuteisė prancūzą aštuonerius metus kalėti dėl kaltinimų šnipinėjimu, antradienį pranešė jo šeima ir Paryžiuje gyvenantis advokatas. Jo teigimu, Teheranas naudojasi juo kaip „įkaitu“ derybose su Vakarais.
 
36 metų Benjaminas Briere yra vienintelis šiuo metu Irane laikomas sulaikytasis iš Vakarų, neturintis ir Irano paso. Jam taip pat skirta papildoma aštuonių mėnesių bausmė už propagandą prieš Irano islamo sistemą, sakoma jo advokato Philippe Valent pranešime.
 
B. Briere’as, laikomas Vakilabado kalėjime rytiniame Mešhedo mieste, buvo suimtas 2020 metų gegužę, kai nusifotografavo nacionaliniame parke su pramoginiu dronu, šiuo metu jis yra paskelbęs bado streiką. „Šis nuosprendis yra grynai politinio proceso rezultatas (…) neturintis jokio pagrindo“, – sakė Ph. Valent’as. Ketvirtadienį prasidėjusį teismo procesą pavadinęs „maskaradu“, jis pridūrė, kad B. Briere’as „neturėjo teisingo teismo proceso su nešališkais teisėjais“, ir pabrėžė, kad jam nebuvo leista susipažinti su visu jam pareikštu kaltinimu.
 
Prancūzijos užsienio reikalų ministerija nuosprendį pavadino „nepriimtinu“ ir salė, kad B. Briere’as yra „turistas“.
 
Jis yra vienas iš daugiau nei tuzino Vakarų piliečių, laikomų Irane ir aktyvistų apibūdinamų kaip įkaitai. Aktyvistų teigimu, jie yra nekalti ir nepadarė jokių nusikaltimų, sulaikyti visagalės Revoliucinės gvardijos įsakymu siekiant išgauti Vakarų nuolaidų. Nuosprendis B. Briere’ui paskelbtas Iranui ir galingosioms pasaulio valstybėms siekiant per derybas Vienoje atgaivinti  2015 metų susitarimą dėl Irano branduolinės programos. Tarp sulaikytų užsieniečių yra visų trijų derybose dalyvaujančių Europos valstybių – Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Vokietijos – piliečių.
 
„Netoleruotina, kad Benjaminas Briere’as yra laikomas derybų įkaitu, Prancūzijos piliečiu, kurį režimas savavališkai sulaikė vien tam, kad panaudotų kaip valiutą mainuose“, – pridūrė Ph. Valent’as.
 
B. Briere’o sesuo Blandine naujienų agentūrai AFP sakė, kad jos brolis yra „politinis įkaitas“, o jo teismas – „teisingumo parodija“. „Tai politinis teismo procesas ir jis naudingas Iranui, kuris siunčia žinią Prancūzijos vyriausybei“, – sakė ji.
 
Ph. Valent’o teigimu, B. Briere’as „vis labiau silpsta“ dėl bado streiko, kurį pradėjo per Kalėdas, protestuodamas dėl pažangos stokos jo byloje.
 
Neviltis kalėjimo kameroje

Britas Anoosheh Ashoori, laikomas Irane pastaruosius ketverius su puse metų, savaitgalį taip pat pradėjo bado streiką, o austras Kamranas Ghaderi, laikomas ilgiau nei šešerius metus, atsisako maisto nuo pirmadienio, teigia jų šeimos. Jų veiksmus paskatino bado streikas, kurį Vienoje pradėjo Barry Rosenas, buvęs JAV diplomatas ir 444 dienas trukusios JAV ambasados ​​Teherane apgulties 1979–1981 m. veteranas, kad atkreiptų dėmesį į sulaikytųjų padėtį. Sekmadienį jis baigė bado streiką, kad išvengtų tolesnės žalos savo sveikatai.
 
Irane taip pat kalinama prancūzų ir iraniečių akademikė Fariba Adelkhah, sulaikyta 2019 metų birželį ir 2020 metų gegužę nuteista kalėti penkerius metus dėl nacionalinio saugumo kaltinimų. 2020 m. spalį jai buvo skirtas namų areštas, tačiau netikėtai šį mėnesį Iranas vėl ją įkalino sakydamas, kad ji pažeidė namų arešto taisykles. F. Adelkhah buvo suimta kartu su savo kolega ir partneriu prancūzu Roland’u Marchalu, kuris buvo paleistas 2020 m. kovą per apsikeitimą kaliniais, kai Prancūzija paleido Irano inžinierių Jallalą Rohollahnejadą.
 
Iranas tvirtina, kad visi sulaikyti užsieniečiai teisiami pagal vidaus įstatymus, bet ne kartą sakė esąs pasirengęs apsikeisti kaliniais.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.01.26; 07:20

Sakartvelo policija. EPA – ELTA nuotr.

Pareigūnai sulaikė ginkluotą vyrą, kuris penktadienį Tbilisyje, Ceretelio prospekte, įsiveržė į finansų organizacijos biurą ir paėmė įkaitais devynis žmones. Tai žurnalistams pranešė Sakartvelo vidaus reikalų ministerijos patrulinės policijos vadovas Važa Siradzė.
 
„Operacija baigėsi sėkmingai. Po kelias valandas trukusių derybų ir ėmusis operatyvinių priemonių visi įkaitai išlaisvinti, o ginkluotas žmogus sulaikytas“, – sakė jis.
 
Šiuo metu buvę įkaitai ir pagrobėjas nugabenti į policiją, kur jie apklausiami. Incidento vietoje dirba specialistai.
 
Įkaitus paėmęs vyras reikalavo, kad parlamentas uždraustų šalyje lošimus, sumažintų iki 7 proc. bankų palūkanų normą, padidintų pensijas ir atpigintų vaistus.
 
Pasak VRM atstovo, dėl įkaitų paėmimo iškelta baudžiamoji byla.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.21; 06:00

Po ilgai trukusios įkaitų dramos Sakartvele paleisti 43 įkaitai. EPA-ELTA nuotr.

Po ilgai trukusios įkaitų dramos Sakartvelo banke paleisti 43 įkaitai, ankstų ketvirtadienį pranešė Sakartvelo užsienio reikalų ministerija.
Kaip praneša žiniasklaida, įkaitus paėmęs asmuo vilkėjo karinę uniformą ir reikalavo 500 000 dolerių išpirkos.
 
Šis ginkluotas užpuolikas trečiadienį paėmė įkaitais banko darbuotojus ir klientus. Incidentas įvyko Zugdidyje, Sakartvelo vakaruose. Užpuolikas į banką įsiveržė apie 14.30 val. vietos laiku. Po derybų su policininkais užpuolikas pradėjo paleidinėti įkaitus, tarp kurių buvo nėščia moteris.
 
Užsienio reikalų ministerija skelbia tęsianti tyrimą, bet nenurodė, ar užpuolikui buvo sumokėti kokie nors pinigai.
 
Sakartvelo žiniasklaidos paskelbtuose vaizduose matyti, kaip vyras, dėvėjęs galvos apdangalą ir rankoje laikęs granatą, išeina iš banko su trimis vyrais. Neaišku, kas tie trys vyrai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.22; 10:28

Autobuse Ukrainoje įkaitais laikoma 10 žmonių. EPA-ELTA nuotr.

Ukrainos Lucko mieste užpuolikas užgrobtame autobuse įkaitais laiko apie 10 žmonių.
 
Iš pradžių policija skelbė, kad užgrobtame autobuse yra maždaug 20 žmonių. Ukrainos saugumo tarnyba vėliau įkaitų skaičių sumažino perpus, tačiau nežinoma, kiek tiksliai žmonių iš pradžių buvo autobuse ir ar kam nors pavyko pasprukti.
 
„Autobuse yra apytiksliai 10 įkaitų. Informacijos apie aukas nėra“, – skelbė tarnyba.
 
Šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis teigė, kad „dedamos visos pastangos, jog situacija būtų išspręsta be aukų”.
 
Policininkai užtvėrė incidento teritoriją ir bando derėtis su įkaitus paėmusiu vyru.
Autobusas, kuriame laikomi įkaitai. EPA – ELTA nuotr.
 
Pasak policijos, įtariamu užpuoliku įvardijamas 44 metų amžiaus Rivno srities gyventojas. Manoma, kad jis turi psichologinių problemų.
 
Vidaus reikalų ministro pavaduotojas Antonas Herasčenka skelbė, kad įtariamasis yra Krivošas Maksimas Stepanovičius – Ukrainos pilietis, kilęs iš Orenburgo srities Rusijoje. Kaip pranešama, užpuolikas anksčiau buvo teistas už vagystes, sukčiavimą ir reketavimą.
 
Autobusą užgrobęs užpuolikas 9.25 val. ryto vietos laiku paskambino policijai ir informavo paėmęs įkaitus bei pridūrė turįs ginklų ir sprogmenų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.07.22; 03:00

Ketvirtadienį nežinomas vyras surengė šaudynes Jerevano centre esančiame viešbutyje „Erebuni“. Tai žurnalistams pranešė Armėnijos policijos spaudos tarnyba.
 
Portalas „Factor.am“, remdamasis savo šaltiniais, teigia, kad šaulys ginkluotas automatu ir paėmė įkaitais pirmame aukšte buvusius žmones.
Viešbutis apsuptas, prie jo sutelktos didelės teisėsaugos pajėgos.
 
Viešbutyje „Erebuni“, be kita ko, yra buvusio šalies prezidento Roberto Kočariano, suimto pagal kaltinimą dėl konstitucinės santvarkos nuvertimo 2008 metais, biuras.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.24; 00:45

Įkaitų drama Šveicarijos Ciūricho mieste pareikalavo trijų žmonių gyvybių. Prokuratūros duomenimis, penktadienio rytą vienas vyras bute įkaitėmis paėmė dvi moteris ir pagrasino jas nušauti.
 
Pateiktais duomenimis, vyras pro langą vedė derybas su policija, kurią iškvietė kaimynė ir galimai viena aukų. Spėjamas pagrobėjas pareikalavo policijos pajėgas pasitraukti. Policija plačiai atitvėrė teritoriją aplink namą ir į pagalbą pasitelkė derybų grupės specialistus.
 
Praėjus maždaug trims valandoms po operacijos pradžios vyras pareiškė, kad po kelių minučių pasiduos policijai. Netrukus po to nuaidėjo keli šūviai.
Policija tada šturmavo butą gyvenamajame kvartale Ciuricho pakraštyje ir čia rado tris sunkiai sužeistus asmenis – 60-metį vyrą ir dvi 34 ir 38 metų amžiaus moteris. Nepaisant skubių reanimavimo pastangų, visi trys mirė vietoje. Kol kas negalima pasakyti, ar miręs vyras yra pagrobėjas, sakė policijos atstovas.
 
Paimtas nusikaltimo ginklas, pradėtas tyrimas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.01; 00:30

Eidamas 79-uosius metus, Merilando valstijoje mirė buvęs CŽV agentas Tony`is Mendezas, dalyvavęs JAV diplomatų gelbėjimo operacijoje Irane praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje. Tai sekmadienį pranešė laikraštis „The Washington Post“.


Mirė buvęs CŽV agentas T. Mendezas, dalyvavęs JAV diplomatų gelbėjimo operacijoje Irane. EPA-ELTA nuotr.

Leidinio žiniomis, T. Mendezas užgeso šeštadienį. Jis sirgo Parkinsono liga, kuri jam buvo nustatyta prieš 10 metų.

1979 metų lapkričio 4 d., praėjus devyniems mėnesiams po islamo revoliucijos Irane, jaunuoliai užėmė JAV ambasadą Teherane. Apie 60 amerikiečių – diplomatai ir jų šeimų nariai – buvo laikomi kaip įkaitai 444 dienas ir buvo išlaisvinti tik 1981 metų sausį.

1980 metų balandį Pentagonas ir CŽV mėgino išlaisvinti įkaitus. Iš lėktuvnešio „Nimitz“ Persijos įlankoje į Teheraną išskrido keli sraigtasparniai su specialiojo dalinio kariškiais. Bet operacija, pavadinta „Eagle Claw“, baigėsi visiška nesėkme: virš Tabaso dykumos Irano Horasano provincijoje sraigtasparniai pakliuvo į smėlio audrą, du orlaiviai sugedo, dar vienas nukrypo nuo kurso. Galutinai atsisakyti reido amerikiečius privertė vieno iš sraigtasparnių susidūrimas su degalų pildymo orlaiviu: abi mašinos užsidegė, aštuoni specialiojo dalinio „Delta“ kariškiai žuvo, dar keturi smarkiai apudegė. 

T. Mendezui ir dramatiškiems įvykiams skiriama juosta „Operacija „Argo“, kuri 2013 metais pelnė „Oskarą“ kaip geriausias filmas. Jį režisavo ir pagrindinį vaidmenį atliko amerikiečių aktorius Benas Affleckas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.21; 13:50

JAV Los Andželo miesto prekybos centre šeštadienį ginkluotas vyras paėmė įkaitais dešimtis žmonių, žuvo viena moteris. Galiausiai nusikaltėlis pasidavė policijai.

Los Andželo policijos departamento teigimu, užpuolikas sulaikytas po tris valandas trukusio incidento, kurio metu vyras užsibarikadavo parduotuvėje su 40-50 žmonių.

Prekybos centre žuvo moteris, tačiau jos tapatybė ir mirties aplinkybės nebuvo atskleistos.

Per susišaudymą su policija užpuolikas sužeistas į kairę ranką. Kaip pranešama, pasibaigus dramai, į ligoninę nugabenti šeši žmonės, kurių amžius svyruoja nuo 12 iki 81 metų. Tačiau jų gyvybei pavojus negresia.

Šeštadienio drama prasidėjo dar kitoje vietoje. Įtariamasis anksčiau šeštadienį mažiausiai septynis kartus pašovė savo močiutę ir dar sužeidė savo merginą. Seržantas Barry’is Montgomery’is žurnalistams sakė, kad įtariamasis paspruko močiutės mašina, kartu su savimi pasiimdamas merginą.

JAV dienraštis „USA Today“ skelbia, kad užpuoliko amžius – 28 metai.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.07.23; 06:24

Už penkių talibų vadovų išlaisvinimą Baltuosius rūmus puolė aršiai kritikuoti abi Kongreso frakcijos, rašo Mauricijus Molinaris laikraštyje La Stampa.

„Amerikiečių seržanto Bouno Bergdalo išlaisvinimas mainais į penkis talibų vadovus buvo strateginis prezidento Barako Obamos pasirinkimas, susikertantis su jo pirmtakų kursu. Tas sprendimas, tikriausiai, sukels domino efektą su nenuspėjamais padariniais, – sakoma straipsnyje. – Kongresas sunerimęs, Vašingtone pastebimi nesutarimai administracijoje, žiniasklaida smerkia Baltuosius rūmus: Amerika parodė, kad pasiduoda savo priešų šantažui“.

Continue reading „Atsargiai – Barakas Obama pasiduos šantažui”

Rimta istorija, nuo kurios aš noriu pradėti, istorija, kuri atsitiko Rusijos jūrininkams Nigerijoje, ten laukiantiems teismo. Atmenate Adeno įlankos problemą? Ten vienu metu siaubingai siautėjo piratai, JTO jau trynė rankas, nes ruošėsi išnaudoti milijardus kovai su tais nelaimingais piratais, kaip su Palestina, ir staiga viskas išsisklaidė (piratavimo problema).

Išsisklaidė, nes atėjo privačios agentūros, pradėjo saugoti laivus ir stojo tvarka. Bet pasaulyje dar yra daug tokių baisių vietelių, ir baisiausia – Gvinėjos įlanka. Ji ne tokia gyva kaip Adeno, bet ten Nigerija – tai specifinė šals, ten apskritai gali pagrobti į ją nuvykusį baltąjį žmogų.

Continue reading „Rimta istorija”

weodom-photo-02

Viljamas E. Odomas – Amerikos Nacionalinio saugumo agentūros (National Security Agency, NSA) direktorius 1985 gegužės – 1988 metų liepos laikotarpiu, išgarsėjęs tiesmukišku charakteriu.

Generolas leitenantas V.E.Odomas (William Eldridge Odom, 1932–2008) laikytas griežtos linijos šalininku ir kai buvo prezidento Džimio Karterio patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Zbignevo Bžezinskio kariniu patarėju. Tada jis nusipelnė pravardę „Zbigo vanagas“.

1950 metais V.Odomas baigė Karo akademiją. Vėliau apsigynė politologijos magistro (1962) ir daktaro (1970) laipsnius prie Kolumbijos universiteto. Mokėsi rusų kalbos kariniuose kursuose, išėjo parašiutinį ir diversinį – žvalgybinį („reindžerio“) parengimą, o taip pat lankė Generalinio štabo koledžą.

Continue reading „Viljamas E.Odomas: “Tie nuostoliai prilygsta mirčiai””

gruzija_saugumas_1

Gruzija išlaisvino įkaitus pasienyje su Rusija.

Trečiadienį Gruzijos valdžia pranešė, kad šalies teisėsaugos organų atstovai pradėjo žiaurų susišaudymą su gerai ginkluotų kovotojų gauja, perkirtusia sieną iš Dagestano ir pagrobusia įkaitais penkis gruzinų valstiečius.

Trys gruzinų karininkai ir mažiausiai 10 pagrobėjų buvo nukauti, rašo “The New York Times”. Leidinio duomenimis, prezidentas Michailas Saakašvilis pareiškė, kad Rusija yra atsakinga „už savo netvarkos eksportavimą į užsienį“.

Continue reading „Gruzija išlaisvino įkaitus pasienyje su Rusija”