Ukrainos slaptoji tarnyba SBU

Kyjivas, rugpjūčio 19 d. (Ukrinform-ELTA). Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) vadovas Vasylis Maliukas papasakojo apie Kerčės tilto sprogdinimo operacijas, kuris jungia Rusiją ir jos aneksuotą Krymo pusiasalį, praneša „Ukrinform“.
 
Pirmasis sprogimas įvyko 2022 m. spalio 8 d. SBU panaudojo 21 toną heksogeno vežusį sunkvežimį, V. Maliukas sakė duodamas interviu žurnalui NV. Jis planavo ir prižiūrėjo specialios operacijos vykdymą.
 
Sprogstamoji medžiaga buvo apvyniota tokiu storu pakavimo plėvelės sluoksniu, kad jos nepastebėjo skeneriai patikros punktuose. Važtaraštyje buvo nurodyta, kad sunkvežimis vežė pakavimo plėvelę. SBU taip pat išplatino nuotraukas iš pasiruošimo šiai operacijai. Be to, V. Maliukas atskleidė, kad SBU pavyko išvengti specialių trikdžių sistemos, kurią Rusija naudoja ant Kerčės tilto, kad pakeistų globalios padėties nustatymo sistemos GPS koordinates.
 
Tuo metu prie sėkmingos antrosios tilto sprogdinimo operacijos 2023 m. liepą prisidėjo neįvardijamas pareigūnas šaukiniu „Medžiotojas“. SBU vadovas teigė, kad šis pareigūnas itin prisidėjo prie vandens dronų kūrimo, kurie padarė žalą tiltui, vienam iš Vladimiro Putino režimo simbolių.
 
Ukrainos vandens dronai gali plukdyti 850 kg heksogeno. Jų valdymo sistema buvo ištobulinta tiek, kad buvo sukurtas iš esmės kokybiškai naujas modelis. Per nuotolį valdomas dronas kamikadzė padarytas iš tokios medžiagos, kurios neužfiksuoja priešo radarai. Jeigu reikia, gali būti naudojami trys valdymo ir susinaikinimo būdai.
 
SBU vadovas taip pat pabrėžė, kad Kerčės tiltas yra teisėtas taikinys Ukrainai, o Ženevos konvencija, reguliuojanti karybos taisykles, nedraudžia pulti tokių objektų.
 
Karolis Broga (UKRINFORM)
 
2023.08.20; 00:30

Dega Krymo tiltas. EPA – ELTA foto

Kyjivas, liepos 14 d. (AFP-ELTA). Rusų įsibrovėliai laikinai okupuotame Kryme svarsto įvairius scenarijus, vienas jų – pasitraukimas iš pusiasalio. Tai „Laisvės radijo“ eteryje sakė Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos atstovas Andrijus Jusovas, pranešė „Ukrinform“.
Sprogimas ant Krymo tilto. 2022 spalio 7-oji. EPA – ELTA foto
 
A. Jusovas sakė, kad rusai daug mėnesių kruopščiai rengėsi Krymo gynybai ir toliau tai daro. Šiandien matyti, kad parengta kelių linijų ešeloninė gynyba, įskaitant įtvirtinimus, inžinerinius statinius, daugybę kilometrų apkasų.
 
„Tačiau jie svarsto įvairius scenarijus. Kai kurie apkasai Kryme yra toli nuo laikinai okupuoto pusiasalio administracinės sienos su žemynine Ukraina. Tai reiškia, kad jie laiko pasitraukimą realistišku scenarijumi. Ukrainos saugumo ir gynybos pajėgos dirba, kad šis scenarijus būtų įgyvendintas“, – sakė A. Jusovas.
 
Karinio analitiko Oleksijaus Hetmano teigimu, Ukrainos ginkluotosios pajėgos, gavusios prancūzų tolimojo nuotolio raketas SCALP, visiškai perims Rusijos okupuoto Krymo ir Kerčės tilto kontrolę.
 
Viljama Sudikienė (UKRINFORM)
 
2023.07.15; 10:20

Michailas Podoliakas. EPA – ELTA foto

Kyjivas, rugpjūčio 17 d. (AFP-ELTA). Aukštas Ukrainos pareigūnas trečiadienį paragino „išmontuoti“ pagrindinį Maskvos tiltą, jungiantį Kremliaus kontroliuojamą Krymą su Rusijos žemynine dalimi, keliems išpuoliams pusiasalyje jau įvykus.
 
2018 metais Rusijos prezidento Vladimiro Putino iškilmingai atidarytas 19 km ilgio tiltas yra pagrindinis Maskvos karinis ir civilinis sausumos koridorius į pusiasalį, kurį ji 2014 metais atplėšė nuo Ukrainos.
 
„Šis tiltas yra neteisėtas objektas“, – socialinėje žiniasklaidoje pareiškė prezidento padėjėjas Michaylo Podoliakas.
 
Todėl jis „turi būti išmontuotas. Nesvarbu, kaip – savanoriškai ar ne“, – pridūrė jis, leisdamas suprasti, kad Kerčės tiltas gali tapti Ukrainos pajėgų kariniu taikiniu.
 
Rusijos karinius objektus pusiasalyje neseniai sukrėtė sprogimai, o Rusijos gynybos ministerija išpuolius pavadino „sabotažo“ aktu.
 
Ukraina viešai neprisiėmė atsakomybės už sprogimus, tačiau politiniai ir kariniai pareigūnai internete šmaikštavo apie incidentus ir leido suprasti, kad prie jų prisidėjo Ukrainos pajėgos.
 
Antradienio vakarą po sprogimų šaudmenų sandėlyje netoli Džankojaus kaimo Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipimesi sakė, kad iš Krymo išvyksta rusų turistai, kurie suprato, kad „Krymas – ne jiems skirta vieta“.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.08.18; 07:35

Rusijos veiksmai Azovo jūroje pastačius Kerčės tiltą pažeidžia tarptautinę teisę ir turi būti tučtuojau sustabdyti. Tai sakoma ketvirtadienį priimtoje Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje, praneša EP Informacijos biuras Lietuvoje.

Europarlamentarai pabrėžia, kad tiltas per Kerčės pusiasalį, jungiantis Rusiją ir aneksuotą Krymą, taip pat Azovo jūroje nutiestas dujotiekis bei povandeniniai elektros kabeliai yra dar vienas Ukrainos suvereniteto ir teritorinio vientisumo pažeidimas. Be to, po Kerčės tilto pastatymo į Mariupolį, Berdianską ir kitus Ukrainos uostus nebegali įplaukti didesni laivai, kurie sudarė daugiau kaip penktadalį regiono laivybos. 

EP smerkia tai, kad Rusija piktnaudžiaudama blokuoja ir tikrina laivus, plaukiančius per Kerčės pusiasalį iš Ukrainos uostų arba į juos, o tai lemia vėlavimą bei nuostolius. Iki rugsėjo pabaigos buvo tikrinama daugiau kaip 200 laivų, iš jų 120 – plaukiančių su ES valstybių vėliavomis. Europarlamentarai pažymi, kad taip Rusija pažeidžia 2003 m. su Ukraina sudarytą sutartį dėl laisvos laivybos Azovo jūroje. Jie taip pat primena, kad tokią neteisėtą praktiką blokuoti laivybą Rusija anksčiau taikė Baltijos jūroje prieš Lenkiją ir Baltijos valstybes.

Savo ruožtu EP nariai reiškia susirūpinimą dėl trapios saugumo padėties Azovo jūros regione, kuri gali peraugti į atvirą karinį konfliktą. Jie kritikuoja Rusiją dėl besitęsiančio regiono militarizavimo – S-400 priešlėktuvinių raketų dislokavimo, karinių laivų perkėlimo iš Kaspijos jūros ir kitų veiksmų.

EP siūlo paskirti specialų ES pasiuntinį Krymui ir Donbaso regionui, taip pat apsvarstyti papildomas sankcijas ES įmonėms, kurios dalyvavo Kerčės tilto statybose. Iki šiol sankcijos buvo pritaikytos šešioms tokioms bendrovėms. Europos Komisijai (EK) siūloma įvertinti jūrų blokados ekonominę žalą ir apsvarstyti galimybes paremti nukentėjusius Ukrainos vežėjus bei uostus.

Informacijos šaltinis ELTA

2018-10-26