Vašingtonas, vasario 1 d. (AFP-ELTA). Prezidento Joe Bideno pajūrio name Delavere, kuriame JAV teisėsauga atliko kratą, slaptų dokumentų nerasta, trečiadienį pareiškė prezidento advokatas.
„Dokumentų su slaptumo žymomis nerasta“, – sakė advokatas Bobas Baueris pareiškime po paskutinės kratos, kurios metu prezidento valdoje buvo ieškoma netinkamai saugomų dokumentų.
Vis dėlto agentai paėmė „tolesnei peržiūrai tam tikrą medžiagą ir ranka rašytus užrašus, kurie, atrodo, yra susiję su jo, kaip viceprezidento, veiklos laikotarpiu“.
Ši krata, kuri, kaip anksčiau teigė B. Baueris, atlikta „prezidentui visapusiškai remiant ir bendradarbiaujant“, buvo atlikta po panašių kratų, kurių metu buvo rastas nedidelis kiekis dokumentų J. Bideno namuose Vilmingtone ir buvusioje biuro patalpose Vašingtone.
Atskleidimų gausa užgriuvo J. Bideną, kuris pasitinka pirmosios prezidento kadencijos vidurį ir, kaip pranešama, ruošiasi paskelbti, kad kandidatuos dar kartą.
Vašingtonas, rugsėjo 7 d. (dpa-ELTA). Per kratą buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo viloje rugpjūčio pradžioje tyrėjai, anot žiniasklaidos, rado griežtai slaptos medžiagos apie kitos valstybės branduolinius ginklus.
Apie tai rašo „The Washington Post“, remdamasis informuotais šaltiniais. Tačiau kokia tai valstybė, nepranešama.
Laikraštis jau netrukus po kratos paskelbė, kad Federalinis Tyrimų Biuras (FTB) D. Trumpo rezidencijoje ieškojo ir slaptų dokumentų apie branduolinius ginklus. D. Trumpas tai pavadino „netiesa“.
Leidinys rašė, kad kai kuriuose iš paimtų dokumentų buvo informacijos, kuri yra tokia jautri ir paprastai taip gerai saugoma, kad net daug aukštų nacionalinio saugumo pareigūnų neturi prie jų prieigos. Tik prezidentas ir kai kurie kabineto nariai galėjo leisti kitiems vyriausybės atstovams susipažinti su dokumentuose esančia informacija.
Kai kurių slaptų JAV operacijų atveju apskritai tik kelios dešimtys žmonių visame vyriausybės aparate galėjo žinoti apie jų egzistavimą. Dokumentai apie tai paprastai griežtai saugomi.
FTB rugpjūčio 8-ąją atliko kratą D. Trumpo namuose Floridoje. Pareigūnai per ją paėmė daug dėžių su daugiau kaip 100 slaptų dokumentų, kai kurie jų buvo su aukščiausio slaptumo žyma. Kadangi D. Trumpas pasibaigus kadencijai dokumentus laikė savo privačiame būste, jis galėjo pažeisto įstatymus.
Vašingtonas, rugpjūčio 13 d. (dpa-ELTA). Federalinio tyrimų biuro (FTB) agentai buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo rezidencijoje „Mar-a-Lago“, Floridoje, anksčiau šią savaitę rado 11 rinkinių įslaptintų dokumentų. Kai kurie jų buvo pažymėti įrašu „visiškai slaptai“, t. y. turėjo būti laikomi specialiose valstybės patalpose, informuoja dpa.
Rastų dokumentų sąrašas ir kratos orderis buvo išplatinti penktadienį Teisingumo departamento prašymu. Viename rinkinyje minimi „įvairūs slapti, visiškai slapti ir jautrūs dokumentai“. Taip pat teigiama, kad FTB agentai paėmė 4 rinkinius visiškai slaptų, 3 rinkinius slaptų ir 3 rinkinius konfidencialių dokumentų. Tačiau neatskleidžiama su kokiomis temomis šie dokumentai susiję.
Remiantis kratos orderiu, tiriami Šnipinėjimo akto pažeidimai, kuris draudžia neteisėtai laikyti informaciją susijusią su nacionaliniu saugumu ir informaciją galinčia pakenkti JAV ar padėti užsienio priešui. Taip pat tiriami federalinio įstatymo pažeidimai dėl dokumentų sunaikinimo ar nuslėpimo siekiant pakenkti valstybės atliekamam tyrimui ir dar vienas pažeidimas dėl neteisėto vyriausybės dokumentų paėmimo.
Bausmė ir baudos priklauso nuo to, kiek dokumentų buvo nuslėpta ar sunaikinta.
Per pirmadienį atliktą kratą surinkta 20 dėžių su nuotraukų segtuvais, ranka rašytas raštelis, raštas dėl malonės suteikimo politiniam konsultantui Rogeriui Stoneui ir informacija apie Prancūzijos prezidentą.
Beprecedentė teismo įgaliota krata buvusio prezidento namuose, kurią D. Trumpas vadino „reidu“, susilaukė tiek jo paties, tiek jo respublikonų sąjungininkų aršios kritikos. Jie ėmė kaltinti Teisingumo departamentą „raganų medžiokle“ ir reikalavo, kad aukšto rango pareigūnai pateiktų informaciją, kodėl ji pradėta.
Ketvirtadienį žiniasklaida pranešė, kad Teisingumo departamentas dar pavasarį bandė atgauti dokumentus siųsdamas teismo šaukimus ir naudodamas kitas priemones, tačiau kratos orderis išduotas nes manyta, kad D. Trumpas „Mar-a-Lago“ rezidencijoje laiko konfidencialius ar itin slaptus dokumentus, o kai kurie jų susiję su branduolinėmis programomis.
Tuo metu pats D. Trumpas socialiniame tinkle „Truth Social“ aiškino, kad jei bus rasti dokumentai apie branduolines programas, tai juos neva pakiš FTB kratos metu. Jis taip pat teigė, kad buvęs prezidentas Barackas Obama po savo kadencijos pasiliko 33 mln. puslapių dokumentų, o kai kurie jų taip pat buvo slapti. Tuo metu Nacionalinių archyvų registrų administracija pažymėjo, kad pastaruosius dokumentus saugo Nacionaliniai archyvai Prezidento B. Obamos bibliotekai.
Pirmadienį atlikta krata gali turėti padarinių ir kitoms D. Trumpo teisinėms problemoms, pavyzdžiui, Teisingumo departamento atliekamam tyrimui dėl D. Trumpo bandymų pasinaudoti netikrais rinkėjų sąrašais siekiant persverti 2020 m. rinkimus savo naudai.
Sinsinatis, rugpjūčio 12 d. (AFP-ELTA). Jungtinėse Valstijose nušautas ginkluotas vyras, mėginęs įsiveržti į Federalinį tyrimų biurą (FTB). FTB duomenimis, vyras ketvirtadienį mėgino patekti į FTB biurą Sinsinatyje, tačiau aktyvavus apsaugą paspruko.
Tada, policijos duomenimis, jį pradėta persekioti, vyras sustabdė automobilį kaimiškoje vietovėje. „Kai automobilis sustojo, įvyko susišaudymas tarp pareigūnų vietoje ir įtariamojo“, – sakė policijos atstovas.
Pareigūnai esą mėgino įtikinti vyrą pasiduoti, tačiau šis nesutiko. Kai nukreipė ginklą į policininkus, vyras buvo nušautas. Jis nuo sužalojimų mirė vietoje.
Tikslios incidento prie FTB biuro priežastys kol kas nežinomos. Tačiau vyras mėgino įsiveržti į įstaigą praėjus kelioms dienoms po FTB atliktos kratos buvusio prezidento Donaldo Trumpo rezidencijoje Floridoje. Krata sukėlė įtūžį ir pasipiktinimą dešiniuosiuose sluoksniuose.
Pats D. Trumpas kratą pavadino politiškai motyvuota.
Vašingtonas, spalio 20 d. (AFP-ELTA). JAV federalinė policija Vašingtone atliko kratą rusų oligarcho Olego Deripaskos viloje. FTB antradienį kalbėjo apie teismo sankcionuotus veiksmus, tačiau detalių nepateikė. „Šiuo metu negalime pateikti daugiau informacijos“, – sakė FTB atstovas. Vila regione, kuriame yra ir daug ambasadų, buvo atitverta geltona juosta.
JAV 2018 metais paskelbė sankcijas aliuminio magnatui, kuris laikomas artimu Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. Tuomet JAV iždo departamentas pareiškė, kad prieš O. Deripaską vyksta tyrimas dėl pinigų plovimo ir šantažo. „Taip pat yra kaltinimų, kad O. Deripaska davė kyšį vienam vyriausybės atstovui, užsakė vieno verslininko nužudymą ir turi ryšių su viena rusų nusikalstama grupuote“, – teigta tada.
2019 metų kovą oligarchas JAV apskundė sankcijas. Jis, be kita ko, teigė dėl baudžiamųjų priemonių patyręs milijardinių nuostolių. Tačiau skundas buvo atmestas.
Manoma, kad O. Deripaska palaikė kontaktą ir su Paulu Manafortu, Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos vadovu prieš 2016-ųjų prezidento rinkimus. Remiantis teismo dokumentais, P. Manafortas siūlė O. Deripaskai konfidencialią informaciją ir sociologinių tyrimų duomenų.
P. Manafortas 2019 metais, be kita ko, dėl mokestinių nusikaltimų buvo nuteistas pusaštuntų metų kalėjimo bausme. Tačiau D. Trumpas praėjusį gruodį, likus kelioms savaitėms iki savo kadencijos pabaigos, suteikė jam malonę.
Seimo Darbo partijos frakcijos narys Mindaugas Puidokas teigia, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) įtarimai, jog jo patarėjas bandė papirkti Seimo narį Matą Maldeikį, yra visiškas „briedas“.
„Manau, kad tai yra visiškas briedas. Iš tikrųjų man labai liūdna dėl gerbiamo Mato tokio elgesio, nes mes esame grupiokai, ketverius metus kartu mokėmės Vytauto Didžiojo universitete. Iš tikrųjų yra labai keista, ką jis kalba, labai gaila, kad tiek šmeiždamas prezidentą, tiek net ir su savo draugu taip elgdamasis, šmeiždamas jo patarėją šiuo atveju, jis šitaip elgiasi“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį teigė M. Puidokas.
„Tai nėra gražus ir garbingas elgesys, ir tikrai aš esu labai nusiminęs, kad jis taip pasikeitė nuo tų laikų, kai mes kartu mokėmės“, – pridūrė jis.
M. Puidokas taip pat piktinasi, kad STT pareigūnai atėmė jo, o ne patarėjo telefoną.
„Kaip jūs vertinate, kaltina patarėją, o muša ir smaugia mane, smurtą psichologinį patiria mano mažamečiai vaikai, mano žmona dėl to, nes nesupranta, kur aš esu, negali prisiskambinti, atimami mano telefonai, o ne mano patarėjo telefonai, nors yra kaltinamas, kaip M. Maldeikis ir įvardino, mano patarėjas. Ar tai yra normali demokratinės valstybės praktika?“ – piktinosi politikas.
M. Puidokas įsitikinęs, kad M. Maldeikio jo patarėjui mesti kaltinimai yra „ieškojimas sensacijos ir garbės ten, kur jos negalima rasti“.
„Tikrai negalėjo siūlyt kyšio. Man sunku kalbėti už kitą žmogų, jis tikrai pas mane dirba neseniai, nuo šios kadencijos pradžios, aš jį vertinu kaip protingą ir išmintingą žmogų, kuris niekad taip nesielgtų, nes toks elgesys ne tai kad skandalingas, bet ir dėl to, kad toks elgesys užtraukia dėmę ne tik patarėjui, bet ir man pačiam“, – sakė jis.
Visgi parlamentaras teigia, kad galimybė, jog jo patarėjas galėjo būti susitikęs su M. Maldeikiu, reali. Pasak jo, M. Maldeikio kabinetas yra tame pačiame koridoriuje.
„Einame į tualetą, einame arbatos, natūralu, kad prasilenkiame ir persimetame keliais žodžiais“, – sakė jis.
M. Puidokas teigia, kad STT pareigūnai prieš jį smurtavo, kai jis norėjo išeiti iš savo kabineto.
„Jie neleido man išeiti iš kabineto. Aš bandžiau išeiti, jie puolė man rankas laužti, plėšyti švarko skvernus, smaugti tam, kad atimtų mano mobiliuosius telefonus. Advokatas pasakė, kad aš turiu visą teisę juos pasilikti sau kaip savo darbines priemones“, – paaiškino „darbietis“.
Seimo narys teigia, kad jam pavyko išsireikalauti, jog advokatas būtų iškviestas.
„Nors ir labai nenorėjo STT agentai, kad advokatas dalyvautų kratoje, nes tai net nėra apklausa. Čia naujas žanras“, – sakė jis.
ELTA primena, kad Darbo partijai priklausančiam parlamentarui M. Puidokui pareiškus ketvirtadienį Seime patyrus Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentų smurtą, STT tvirtina pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl bandymo papirkti Seimo narį. Kaip skelbiama STT išplatintame pranešime, konservatorių frakcijai priklausantis M. Maldeikis pranešė apie tai, kad M. Puidoko padėjėjas bandė jį papirkti. Kaip tvirtina STT, M. Puidoko padėjėjas sulaikytas.
Baltarusijos saugumo pareigūnai antradienį surengė kratą Baltarusijos pagrindinio nepriklausomo naujienų portalo „Tut.by“ biure ir kelių portalo žurnalistų namuose, pranešė portalo redaktorė.
„Tut.by“ vyriausioji redaktorė Marina Zolotova naujienų agentūrai AFP sakė, kad valstybinio kontrolės komiteto finansinių tyrimų skyriaus atstovai apieškojo jos ir kelių kitų darbuotojų namus.
„Saugumo agentūrų atstovai taip pat apsilankė redakcijoje“, – sakė ji ir tikino, kad jai nepavyko susisiekti su keliais „Tut.by“ darbuotojais.
Šis departamentas kratas rengė ir Aliaksandro Lukašenkos oponento Viktoro Babarikos biure. Šis buvo suimtas likus dviem mėnesiams iki rugpjūtį vykusių prezidento rinkimų. V. Babarika vis dar yra sulaikytas, jis kaltinamas korupcija ir pinigų plovimu.
Remiantis Baltarusijos žurnalistų asociacijos duomenimis, šiuo metu šalyje kalinama 16 žurnalistų.
Pirmadienį asociacija pranešė, kad „Tut.by“ žurnalistei Liubovei Kasperovič už dalyvavimą neteisėtame susibūrime buvo paskirta 15 dienų laisvės atėmimo. Kovo mėnesį to paties portalo žurnalistei Katerinai Borisevič buvo skirta šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmė už nutekintų praėjusiais metais mirusio protestuotojo medicininių įrašų paskelbimą.
Baltarusijos žurnalistų asociacija, kuria remiasi „RIA Novosti“, ketvirtadienį pranešė apie kratą didelės nevalstybinės naujienų agentūros „BelaPAN“ vadovo ir įkūrėjo Alesio Lipajaus bute, agentūros atstovai tai patvirtino.
„Naujienų agentūros „BelaPAN“ direktoriaus A. Lipajaus bute vyksta krata. Ją atlieka Valstybės kontrolės komiteto Finansinių tyrimų departamento darbuotojai“, – sakoma pranešime.
Baltarusijos žurnalistų asociacijos atstovai pridūrė, jog „kol kas nieko nežinoma apie kaltinimus naujienų agentūros vadovui, kadangi pareigūnai nieko iš jo kolegų neįleidžia į butą“. A. Lipajaus telefonas išjungtas.
Agentūra „BelaPAN“ praneša, kad krata A. Lipajaus bute trunka jau apie keturis valandas. Į butą nebuvo įleisti nei advokatas, nei žmogaus teisių gynėjai.
Valstybės kontrolės komiteto spaudos tarnyba informacijos apie kratą nepatvirtino ir nepaneigė. „Kol kas nebus komentarų šia tema“, – sakė žurnalistams žinybos atstovas spaudai Kirilas Danilovas.
„BelaPAN“ – privati Baltarusijos naujienų agentūra, turinti korespondentų tinklą visoje Baltarusijoje. Įkurta 1991 metais. Jai priklauso interneto laikraštis „Baltarusijos naujienos“.
JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB) liepą atliko kratą buvusio Donaldo Trampo (Donald Trump) rinkimų kampanijos vadovo Polo Manaforto (Paul Manafort) namuose.
Šio atstovas trečiadienį patvirtino atitinkamą „Washington Post“ informaciją. P. Manafortas bendradarbiauja su tarnybomis, sakoma atstovo pranešime, kurį cituoja agentūra dpa.
Buvęs D. Trampo rinkimų kampanijos vadovas yra FTB taikiklyje dėl Rusijos aferos. FTB tiria įtarimus, jog D. Trampo rinkimų štabas galėjo bendradarbiauti su Maskva, kad sutrukdytų laimėti rinkimus demokratei Hilari Klinton (Hillary Clinton).
Krata atlikta ankstų liepos 26 dienos rytą P. Manaforto namuose Virdžinijos valstijoje, rašė „Washington Post“.
Dieną prieš tai P. Manafortas konfidencialiame posėdyje davė parodymus JAV Senato Žvalgybos komitete.
Manoma, kad P. Manafortas palaiko artimus kontaktus su Rusija. Nuo 2016 metų birželio iki rugpjūčio jis vadovavo D. Trampo rinkimų štabui. Tačiau dabartinis prezidentas jį atleido dėl neskaidrių ryšių su buvusia prorusiška Ukrainos vyriausybe.
P. Manafortas buvo ir vienas D. Trampo sūnaus Donaldo Trampo jaunesniojo (Donald Trump Jr.) susitikimo su Rusijos advokate 2016-ųjų birželį dalyvis.
Lietuvos generalinė prokuratūra sausio 5-ąją išplatino oficialų pareiškimą dėl "Viktoro Uspaskicho paskelbtų tiesos neatitinkančių ir visuomenę dezinformuojančių teiginių“. Slaptai.lt skelbia visą Lietuvos Generalinės prokuratūros pranešimą.
Viešai paskelbtame tekste, kuris pasirašytas Viktoro Uspaskich vardu, buvo paskelbti tiesos neatitinkantys ir visuomenę dezinformuojantys teiginiai apie ikiteisminį tyrimą ir procesines baudžiamojo persekiojimo priemones.
Jau aiški data, kada Latvijos piliečiai balsuos dėl Seimo paleidimo. Referendumas šiuo svarbiu klausimu įvyks liepos 23 dieną. O birželio 2 dieną Seime vyko Latvijos prezidento rinkimai – naujuoju Latvijos prezidentu išrinktas sovietmečio laikų nomenklatūros veikėjas, bankininkas Andris Berzinis.
Jis rinkimuose kelių balsų pervara nugalėjo iki šiol šaliai vadovavusį Valdį Zatlerą. Didelė dalis Latvijos visuomenės palaiko V.Zatlerą, bet Seimas prezidentu išrinko nomenklatūrinės gvardijos atstovą. Kai kas Lietuvoje maišo naująjį prezidentą su tokią pat pavardę ir vardą turinčiu A.Bėrziniu, buvusiu Latvijos ministru ir premjeru. Pastarasis yra žinomas politikas. Tuo tarpu naujasis prezidentas yra šiek tiek dalyvavęs politinėje veikloje, bet daugiau žinomas kaip bankininkas ir artimas stambiausių Latvijos oligarchų bičiulis.