Žurnalistės Anos Politkovskajos „Rusijos dienoraštis“ yra vienas iš tų veikalų, kurių nederėtų pamiršti, nors jame analizuojami ir ne patys naujausi Rusijos įvykiai.

„Rusijos dienoraštis“ ypač praverčia, kai vėl įsiplieskia debatai, kas kaltas, kad Rusija renkasi konfrontacijos su Vakarais kelią. Diskusijų, kurių metu norima rasti Rusiją teisinančių argumentų, – daug. Visais laikais jų būta. Bet tokie ginčai – beprasmiai, bevaisiai. Čia viskas aišku. Aiškiau negali būti. Tik aklas, kvailys ir demagogas nemato ligos simptomų – imperinių Kremliaus ambicijų. Kremliaus lyderius kamuoja rimtos psichologinės problemos. Jie – recidyvistai, nepajėgiantys praleisti nė dienos, nepralieję kaujo. Jiems būtina ką nors užpulti, nužudyti, išprievartauti. Jie nemoka gyventi taikiai.

Continue reading „Sekmadieniniai pamąstymai. Ką pasakytų „Rusijos dienoraščio“ autorė?”

politkovskaja 009

Anos Politkovskajos sūnus pasmerkė Rusijos teismo sandėrį su buvusiu policijos karininku, apkaltintu sąsajomis su jos nužudymu.

Taip praneša “The Guardian”, remdamasis “Associated Press” agentūra.

„Dmitrijus Pavliučenkovas apkaltintas tuo, kad padėjo sekti žurnalistės judėjimą, ir sudaręs sandėrį su tardymu, stos prieš teismą.

Taigi atskirai bus teisiamas tariamas žudikas Rustamas Machmudovas ir dar keturi kaltinamieji“, – perduoda AP korespondentas. Žurnalistės sūnus Ilja Politkovskis pareiškė, kad D.Pavliučenkovo sandėris pagreitins jo bylos nagrinėjimo procedūrą, bet tai reiškia, kad valdžia neapklausinės svarbių liudytojų.

Continue reading „Anos Politkovskajos sūnus smerkia sandėrį su teisiamuoju policininku”

politkovskaja 009

Rusijos teisėsauga pranešė, jog prieš keletą dienų suimtas Čečėnijos respublikos gyventojas Rustamas Machmudovas. Rustamas Machmudovas sulaikytas naktį savo tėvų namuose Čečėnijoje.

Šis Čečėnijos gyventojas įtariamas tuo, kad 2006-aisiais metais nužudė žymią Rusijos žurnalistę Aną Politkovskają, ilgai ir sėkmingai dirbusią demokratinėmis pažiūromis garsėjančiame leidinyje “Novaja gazeta”.

Būtina pabrėžti, jog savo straipsniuose ir knygose Ana Politkovskaja nuolat kritikavo agresyvią Kremliaus politiką Šiaurės Kaukaze ir ypač Rusijos kariuomenės operacijas Čečėnijoje.

Rusijos teisėsaugos pareigūnai kažkodėl visą dėmesį sukoncentravę būtent į R.Machmudovą. Rusijos teisėsauga taip pat įtaria, jog su žurnalistės A.Politkovskajos nužudymu gal būti susiję ir R.Machmudovo broliai Džabrailas ir Ibrahimas, o taip pat – ir vienas buvęs milicijos pareigūnas.

Continue reading „Suimtas žymios Rusijos žurnalistės nužudymu įtariamas asmuo”

politkovskaja 009

Skaitydamas “Rusijos dienoraštį” regi nepagražintą Rusijos veidą. Vartant “Rusijos dienoraščio” puslapius apninka niūros nuotaikos. Bet tuo ši knyga ir vertinga. Būtent tokių knygų pagalba ir galima perprasti dabartinės Rusijos esmę. Būtent tokios knygos galėtų duoti peno mūsų politikams, svarstantiems, kaip privalu konstruoti diplomatinius santykius su Kremliumi. Juk atsiriboti nuo Rusijos irgi neįmanoma. Kad ir kokie bebūtų Kremliaus valdovai, prekiauti su Rusija Lietuvai vis tiek būtina. Tačiau lyginant kai kuriuos Anos Politkovskajos ir lietuvių politikų pasisakymus apie Rusiją, galima nesunkiai pastebėti didelių skirtumų: A.Politkovskaja nedailina Rusijos, mūsiškiai – dailina.

Continue reading „Ką byloja Anos Politkovskajos knyga “Rusijos dienoraštis”? ( 2 )”

politkovskaja 009

Rusijos žurnalistė Ana Politkovskaja buvo nužudyta savo namo laiptinėje Maskvoje 2006 metų spalio 7 dieną. Šiandien – 2009-ųjų spalis. Po A.Politkovskajos mirties prabėgo keleri metai. Ilgas ar trumpas šis laiko tarpas? Tikriausiai – ilgas. Gyvenimas nestovi vietoje, įvykiai veja įvykius, todėl nenuostabu, kad visuomenė pamiršta arba bent jau primiršta svarbius reiškinius. O juk A.Politkovskajos “Rusijos dienoraštis”, kurį galime perskaityti jau ir lietuvių kalba, yra vienas iš tų veikalų, kurių nederėtų nei pamiršti, nei primiršti. Ypač “Rusijos dienoraščio” nederėtų ignoruoti mūsų politikams, diplomatams bei istorikams, televizijos ekranuose bei laikraščių puslapiuose besiginčijantiems dėl sudėtingų Lietuvos ir Rusijos tarpusavio santykių.

Debatų, kas kaltas dėl Lietuvos ir Rusijos priešpriešos, – šiandien apstu. Atmintin įstrigo na kad ir maždaug prieš dvi savaites surengta LRT žurnalisto Virginijaus Savukyno laida, kurioje dėl Vilniaus ir Kremliaus tarpusavio nesutarimų ietis laužė ir parlamentaras Justinas Karosas. Toje ginčų laidoje J.Karosas nuolat pabrėždavo, esą Lietuvos ir Rusijos politinis, ekonominis ir kultūrinis bendradarbiavimas šlubuoja dar ir dėl to, kad didįjį kaimyną Rytuose mes nuolat erziname skelbdami priešiškus pareiškimus. Parlamentaras bandė įpiršti nuomonę, girdi, Rusija norėtų su mumis draugauti, bet negali, nes mes ją nuolat įžeidinėjame, užgauliojame, kritikuojame. Beje, Rusiją mes dažnusyk barame, anot J.Karoso, net be pagrindo, nes visuomet palaikome tik Kremliaus oponetus, sakykim, Ukrainą ir Gruziją, nors Rusijos oponentai taip pat nėra šventieji.

Continue reading „Ką byloja Anos Politkovskajos knyga “Rusijos dienoraštis”? ( 1 )”