Tunisiečiai protestuoja prieš prezidento įvykdytą „perversma”. EPA.ELTA nuotr.

Tunisas, lapkričio 14 d. (AFP-ELTA). Daugiau nei 1000 tunisiečių sekmadienį susirinko prie šalies parlamento protestuoti prieš prezidento įvykdytą valdžios užgrobimą, kurį laiko „perversmu“.
 
Tai buvo naujausias mitingas prieš prezidento Kaiso Saiedo liepos 25 dienos sprendimą atleisti vyriausybę, sustabdyti parlamento veiklą ir užgrobti daugybę galių, motyvuojant „neišvengiama grėsme“ šaliai – Arabų pavasario sukilimų prieš autokratiją gimtinei.
 
Protestuotojai šaukė: „Žmonės nori sužlugdyti perversmą“ ir vadino prezidentą „kolonializmo agentu“, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentai. Kai kurie nešė plakatus su užrašais „Ne žiniasklaidos bauginimui“ ir reikalavo „nepriklausomos teisminės institucijos“.
 
Rugsėjo 22 d. K. Saiedas sustabdė kai kurias Konstitucijos galias ir dekretu įvedė valdžią. Jis perėmė visišką teismų kontrolę, taip pat įgaliojimus atleisti ministrus ir leisti įstatymus. Spalį jis paskyrė naują vyriausybę, ir Najla Bouden tapo pirmąja Šiaurės Afrikos šalies ministre pirmininke moterimi. Tačiau jis gerokai sumažino jos biuro įgaliojimus ir techniškai pats vadovauja administracijai.
 
2019 m. pabaigoje išrinktas K. Saiedas žengė šį šokiruojantį žingsnį didėjant socialinei ir ekonominei krizei, kurią dar apsunkino COVID-19 pandemija. Kai kurie oponentai kaltina jį, siekiant naujos diktatūros praėjus dešimtmečiui po 2011 m. sukilimo Tunise, kai buvo nuverstas diktatorius Zine’as El Abidine’as Ben Ali. Tačiau prezidento šalininkai teigia, kad jo žingsnių prireikė po daugelio metų aklavietės tarp politinių partijų, laikomų korumpuotomis ir savanaudiškomis.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2021.11.15; 05:35

Tunisas: protestuotojai mėgina šturmuoti parlamentą. EPA-ELTA nuotr.

Tuniso sostinėje protesto akcijų dalyviai mėgina šturmuoti šalies parlamento pastatą. Tai antradienį pranešė televizijos kanalas „Al-Hadath“.
 
Jo žiniomis, saugumo pajėgų pareigūnams kol kas pavyksta atlaikyti mitinguotojų spaudimą.
 
Policija užtvėrė gatves, vedančias prie parlamento. Protestuotojai skanduoja antivyriausybinius šūkius, reikalaudami nutraukti represijas ir paleisti anksčiau sulaikytus demonstrantus.
 
Kaip pirmadienį pranešė Tuniso žmogaus teisių lygos vicepirmininkas Bassemas Trifi, praėjusią savaitę pareigūnai įvairiuose šalies regionuose sulaikė daugiau kaip 1 200 protestuotojų. Pasak jo, dauguma sulaikytųjų dalyvavo taikiose protesto akcijose, valdžiai pavyko sulaikyti tik nedaugelį iš tų, kurie plėšikavo ir kėlė riaušes.
 
Masinės riaušės prasidėjo sausio 16 d. vakare Tuniso sostinės regione ir daugelyje šalies provincijų. Riaušininkai statė barikadas, degino automobilių padangas, buvo pranešama apie vandalizmo aktus. Kai kuriuose Tuniso regionuose riaušės tęsėsi visą praėjusią savaitę. Šalies valdžia sausio 17 d. nusiuntė armijos dalinius į kelias provincijas saugoti valstybinės ir privačios nuosavybės objektų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.01.27; 05:52

Po išpuolio Nicoje ES smerkia barbariškumą ir fanatizmą. EPA-ELTA nuotr.

Vyras, įtariamas trijų žmonių nužudymu Prancūzijos Nicos miesto bazilikoje, yra 21-erių tunisietis, į Europą atvykęs prieš kelias savaites, sakė tyrimui artimi šaltiniai.
 
Įtariamasis, identifikuotas kaip Brahimas Aouissaouis, rugsėjo pabaigoje atvyko į Italijos Lampedūzos salą, kur valdžios pareigūnai jam paskyrė karantiną, po kurio jis paleistas su nurodymais palikti Italijos teritoriją.
 
Šaltinių teigimu, jis į Prancūziją atvyko spalio pradžioje.
 
Išpuolis buvo įvykdytas ketvirtadienį Notre-Dame bazilikoje Nicoje apie 9.00 val. ryto vietos laiku. Prancūzijos policijos šaltinio teigimu, per išpuolį užpuolikas peiliu nudūrė tris žmones, dar šešis žmones sužeidė.
 
Vietos policija netrukus po išpuolio sulaikė užpuoliką. Prancūzijos kovos su terorizmu prokurorai pradėjo tyrimą dėl terorizmo.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.30; 00:30

Prie JAV ambasados Tunise susisprogdino du savižudžiai, sužeisti šeši žmonės. EPA-ELTA nuotr.

Šalia JAV ambasados Tunise penktadienį susisprogdino du savižudžiai, skelbia šalies Vidaus reikalų ministerija. Sužaloti šeši žmonės.
 
Sprogimo metu sužaloti penki saugumo personalo nariai ir vienas civilis.
 
Liudininkai anksčiau pasakojo, kad susisprogdino motoroleriu važiavęs vyras.
 
JAV ambasados pastatas yra įsikūręs Tuniso sostinės Les Berges du Lac rajone, kuriame taip pat įsikūrusios kelios kitos ambasados ir verslo įmonės.
 
Po 2011 m. revoliucijos Tunise buvo suaktyvėjusi džihadistų veikla. Per išpuolius žuvo daugybė saugumo personalo narių, civilių ir turistų iš užsienio. Tačiau po virtinės 2015 metais surengtų pražūtingų išpuolių Tunise smarkiai pagerėjo saugumo padėtis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.07; 07:00

Slaptai.lt skaitytojų dėmesiui – keletas nuotaikingų nuotraukų iš pačių įvairiausių laikotarpių.

Nuotraukos – iš Slaptai.lt archyvo.

2020.02.05; 00:05

sekret_matkal

Tik po ketvirčio amžiaus Izraelis prisipažino nužudęs „Judėjimo už Palestinos nacionalinį išsivadavimą“, labiau žinomo kaip “Fatchas”, karinio sparno vadovą ir Jasiro Arafato pavaduotoją Abu Džihadą.

Tas žmogus organizavo virtinę teroro aktų prieš taikius gyventojus, taip pat ir autobuso užgrobimą, per kurį žuvo 38 izraeliečiai, praneša “Der Spiegel”.

Dar daugiau, būtent Halilis al-Vaziras, – taip skamba tikrasis Arafato pavaduotojo vardas, – buvo palestiniečių sukilimo okupuotose teritorijose, pasibaigusio pirmąja intifada, organizatorius ir įkvėpėjas.

Continue reading „Likviduojant J.Arafato pavaduotoją dalyvavo dabartiniai Izraelio vyriausybės nariai”

muhammed-buazizi-tunus-2011

Kartais mes neteisingai, nepagrįstai pervertiname Facebook ir kitų panašių socialinių tinklų įtaką nuomonės formavimui.

Štai Lietuvos spaudoje daug kur skaičiau, esą revoliucija Tunise kilo dėl to, kad arabai pradėjo masiškai … naudotis internetu ir Facebook erdvėje ėmė tarpusavyje dalintis aktualia informacija.

Būtų kvaila priešgyniauti, esą Facebook ir kiti panašūs socialiniai tinklai visiškai nepagyvino, visiškai nepaspartino revoliucinių judėjimų minėtoje Afrikos valstybėje. Būtų trumparegiška tvirtinti ir tai, kad Facebook teturi minimalią įtaką visuomenei, negali suburti milijoninės auditorijos.

Continue reading „Tunisiečio Mohamedo Buazizio auka ir Facebook populiarumas”

jemene

Tarptautinės karinės pajėgos toliau tęsia karinę operaciją Libijoje prieš M.Kadafio režimo pajėgas. Nuo kovo 22 dienos 16 valandos iki kovo 23 dienos 10 valandos ryto kariniai lėktuvai atliko virš 300 skrydžių ir numetė daugybę bombų.

Toliau atakuojami strateginiai objektai – karinės bazės ir M.Kadafio karinių pajėgų susitelkimo vietos. Kovo 22-23 dienomis toliau rengti ir strateginių objektų apšaudymai iš galingų raketų. Iš viso paleistos jau 163 sparnuotosios raketos ,,Tomahawk“. Tuo tarpu Libijos sukilėliai pareiškė, kad jie rengiasi puolimui prieš M.Kadafio pajėgas. Kovo 22 dienos vakare per Libijos televiziją buvo parodytas vaizdo įrašas, kuriame kalbėjęs M.Kadafis kvietė savo šalininkus „kovoti iki galo“ ir nugalėti visus priešus – tiek sukilėlius, tiek tarptautinės koalicijos pajėgas. „Mes nepasisuosime, mes kovosime. Esame pasirengę karui, ir nesvarbu, ar tas karas bus ilgas, ar trumpas“, – pareiškė jis.

Continue reading „Revoliucijų grandinė nulems didžiules permainas arabų kraštuose”

muslim_woman

Arabų kraštuose – didžiulės permainos. Egipte ir Tunise įvyko sėkmingos revoliucijos, o Libijoje šiuo metu prasidėjo pilietinis karas.

Šią šalį per 40 metų valdęs M.Kadafio režimas dar priešinasi, verda nuožmios kovos. Kaip teigia opozicija, Libijoje per kelias savaites jau žuvo apie 10 tūkstančių žmonių. Kovo 3 dieną sukilėliai po aršių mūšių pasitraukė iš netoli sostinės Tripolio esančio Ez-Zavijos miesto. Teigiama, kad per kovas dėl šio miesto žuvo per 200 žmonių. Kovo 6 dieną M.Kadafiui ištikimi daliniai užėmė už 200 kilometrų nuo Tripolio esantį Misrato miestą, bet po kelių valandų buvo išstumti.

Continue reading „Arabiškų revoliucijų ypatumai”