Revoliucijų grandinė nulems didžiules permainas arabų kraštuose


Tarptautinės karinės pajėgos toliau tęsia karinę operaciją Libijoje prieš M.Kadafio režimo pajėgas. Nuo kovo 22 dienos 16 valandos iki kovo 23 dienos 10 valandos ryto kariniai lėktuvai atliko virš 300 skrydžių ir numetė daugybę bombų.

Toliau atakuojami strateginiai objektai – karinės bazės ir M.Kadafio karinių pajėgų susitelkimo vietos. Kovo 22-23 dienomis toliau rengti ir strateginių objektų apšaudymai iš galingų raketų. Iš viso paleistos jau 163 sparnuotosios raketos ,,Tomahawk“. Tuo tarpu Libijos sukilėliai pareiškė, kad jie rengiasi puolimui prieš M.Kadafio pajėgas. Kovo 22 dienos vakare per Libijos televiziją buvo parodytas vaizdo įrašas, kuriame kalbėjęs M.Kadafis kvietė savo šalininkus „kovoti iki galo“ ir nugalėti visus priešus – tiek sukilėlius, tiek tarptautinės koalicijos pajėgas. „Mes nepasisuosime, mes kovosime. Esame pasirengę karui, ir nesvarbu, ar tas karas bus ilgas, ar trumpas“, – pareiškė jis.

Nuo šių metų sausio pabaigos didžiulės permainos sukrėtė visą arabų pasaulį. Tunise ir Egipte po greitų revoliucijų buvo nuversti šias šalis ilgai valdę Z.Ben Ali ir H.Mubarako režimai, valdžia atsidūrė pereinamųjų vyriausybių rankose, artėja demokratiniai rinkimai. Libijoje įsiliepsnojo pilietinis karas, į kurį įsitraukė ir tarptautinės pajėgos. Tuo tarpu Alžyre, Bahreine, Maroke, Jemene, Omane, Sirijoje rengiamos didžiulės demonstracijos, kurių dalyviai reikalauja valdančiųjų režimų pasitraukimo ir demokratinių rinkimų.

O štai Katare ir Kuveite palyginus ramu. Katare įvyko tik keli negausūs mitingai, jokių ryškesnių neramumų nebuvo. Ši šalis garsėja aukštu pragyvenimo lygiu, čia labai menkas ir nusikalstamumo lygis, tad sukelti masinius neramumus čia sunku. Tuo tarpu Kuveite vasario mėnesio pirmoje pusėje įvyko kelios didesnės demonstracijos, po kurių Kuveito emyras priėmė svarbius sprendimus. Jis pranešė, kad šalyje bus vykdomos palaipsnės politinės reformos, be to, priimtas ir nutarimas nuo kovo mėnesių dvigubai padidinti atlyginimus.

Jemene padėtis vis labiau kaista. Kovo 18 dieną šalies sostinėje Sanoje policija pradėjo šaudyti į mitingo dalyvius. 42 žmonės žuvo, virš 100 sužeista. O kovo 19-20 dienomis įvyko dar keli policijos išpuoliai prieš Jemeno prezidento A.Salecho atsistatydinimo reikalaujančius piliečius – nušauti 9 žmonės, 25 sužeisti. Tokie agresyvūs teisėsaugos veiksmai sukėlė didžiulį pasipiktinimą ir nuo kovo 21 dienos savanorių būriai ir į sukilusių piliečių pusę perėję kariuomenės dalinai pradėjo puolimą – perėmė valdžią kai kuriuose miestuose

Sirijoje nuo kovo 15 dienos prasidėjo masiniai mitingai, demonstracijos ir protestuotojų susirėmimai su policija. Per kovo 17-20 dienomis vykusius tokius susirėmimus nušauta per 10 protestuotojų, yra daug sužeistų. Nors policija ir kariuomenės specialiosios pajėgos siekia sutramdyti šalį valdantį B.Asado režimą – nuversti siekiančius protestuotojus, vargu ar tai pavyks padaryti. Sirijoje viena iš pagrindinių protestus rengiančių jėgų – tai pogrindinė islamo organizacija „Broliai musulmonai“.

Omane padėtis prieštaringa – čia vasario mėnesį ir kovo pirmoje pusėje vyko daug demonstracijų ir mitingų, kurių dalyviai reikalavo sultono pasitraukimo. Policija malšino protestus, iš viso buvo nušauta 13 žmonių, virš 120 sužeista. Nuo kovo vidurio protestai aprimo, kai kurie opozicijos lyderiai buvo uždaryti į kalėjimus. Bet šis ramybės laikotarpis gali būti tik tyla prieš audrą. Omane gyvena 3,2 milijono gyventojų. 80 procentų jų – arabai, o likusieji daugiausia indai, beludžiai ir persai. Omano arabai yra skirtingos kilmės: maždaug du trečdaliai jų – vadinamieji grynakraujai arabai, kilę iš genčių, kadaise atvykusių į šią teritoriją iš Jemeno, o trečdalis – vadinamieji ,,musta-ariba“. Tai – arabai mulatai, kilę iš mišrių šeimų, kuriose susimaišę arabai ir juodaodžiai afrikiečiai. Omanas yra nafta turtinga šalis, bet šioje šalyje daug nuskurdusių žmonių, nes valdantieji kontroliuoja didžiulius turtus, o didelė dalis dirbančiųjų gauna mažus atlyginimus, socialinio aprūpinimo sistema menkai išvystyta.

Pastaruoju metu kai kuriuose spaudos leidiniuose ir internete pasirodo pranešimai, kad visi neramumai arabų kraštuose – tai JAV palaikomos „spalvotosios revoliucijos“ ir kad permainos šiame regione daugiausia naudingos JAV. Tačiau atidžiau pažvelgus į arabų kraštuose besiklostančią situaciją, galima daryti išvadas, kad tokie kategoriški pareiškimai neattinka tikrovės. Taip, JAV vyriausybei ar tam tikroms JAV korporacijoms yra naudingos esminės permainos kai kuriuose arabų kraštuose. Bet šios permainos labiausiai naudingos Iranui ir Turkijai. Egiptą valdantis H.Mubarako režimas buvo didelis Irano konkurentas, o dabar didelę įtaką Egipte įgyja organizacija ,,Broliai musulmonai”, artimai susijusi su Irano lyderiais. Iranui palankios ir permainos Tunise. Ir Turkijai palankus valdančiųjų Egipto, Tuniso, Libijos režimų žlugimas.

Revoliucijų grandinė toliau žengia per arabų kraštus ir šiose regiono šalyse įvyks dar daug esminių permainų – virs dar ne vienas įvairius arabų kraštus valdantis režimas.

„XXI amžiaus“ laikraštis

2011.03.25

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *