Sakartvele – protestai. EPA-ELTA nuotr.

Tbilisis, kovo 8 d. (ELTA). Trečiadienį opozicinės Sakartvelo partijos „Agmašenebelio strategija“ lyderis Giorgis Vašadzė iškėlė šalies valdžiai ultimatumą, reikalaudamas atšaukti skandalingąjį įstatymo dėl „užsienio agentų“ projektą ir paleisti sulaikytus protesto akcijų dalyvius, praneša portalas „rbc.ua“.
 
Jis pridūrė, kad apie tolesnius opozicijos žingsnius ir reikalavimus bus paskelbta jau netrukus.
 
Gautomis žiniomis, Sakartvelo parlamento pirmininkas Šalva Papuašvilis nusiuntė Venecijos komisijos pirmininkei Claire Bazy Malaurie laišką, kuriame prašoma išnagrinėti įstatymo dėl „užsienio agentų“ projektą.
 
Sakartvelo policija. EPA – ELTA foto

„Norėčiau paprašyti Venecijos komisiją pateikti juridinę išvadą dėl įstatymo projekto, pridedamo prie šio laiško. Ponia pirmininke! Mes tikimės jūsų bendradarbiavimo šiuo klausimu“, – rašoma laiške.
 
Vasario pabaigoje Sakartvele buvo pristatytas įstatymo dėl „užsienio agentų“ projektas, kuris iš esmės yra atitinkamo Rusijos įstatymo kopija. Pagal dokumentą, žiniasklaidos priemonėms ir visuomeninėms organizacijoms, gaunančioms finansavimą iš užsienio, bus suteiktas „užsienio agentų“ statusas.
 
Antradienį per Sakartvelo parlamento posėdį deputatai pirmuoju svarstymu pritarė įstatymo projektui.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.03.09; 06:00

Vladimiras Kara Murza, Rusijos opozicionierius

Maskva, balandžio 23 d. (dpa-ELTA). Rusijos teismas nurodė suimti šalies opozicijos politiką Vladimirą Kara-Murzą dėl neva melagingos informacijos apie Rusijos ginkluotąsias pajėgas skleidimo. Tai penktadienį pranešė naujienų agentūra „Interfax“, kuria remiasi dpa.
 
Teismas nurodė suimti 40-metį V. Kara-Murzą iki birželio 12 dienos. Jo advokatas Vadimas Prochorovas pranešė, kad šį nuosprendį apskundė. Rusijoje už bet kokios tariamai melagingos informacijos apie šalies karo veiksmus Ukrainoje skleidimą numatyta baudžiamoji atsakomybė.
 
Rusijos teisingumo ministerija taip pat įtraukė opozicionierių į „užsienio agentų“ sąrašą. Vos prieš kelias dienas dėl tariamo nepaklusimo policijos pareigūnams jam buvo skirta 15 dienų arešto bausmė.
 
V. Kara-Murza yra žinomas Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas. Politikas ir žurnalistas per plauką liko gyvas po dviejų mįslingų apnuodijimų, kuriais jis kaltina Rusijos federalinę saugumo tarnybą (FSB).
 
Lina Linkevičiūtė (DPA)

Rusijoje žurnalistai ir tinklaraštininkai galės būti įvardyti „užsienio agentais“. Prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pasirašė atitinkamą ginčytiną įstatymą. Remiantis įstatymo tekstu, kuris paskelbtas vyriausybės portale, Teisingumo ministerija dabar turės teisę atskirus asmenis, dirbančius žiniasklaidai, vadinti „užsienio agentais“.
 
Jau nuo 2012 metų Rusijoje veikiančios organizacijos, kurios visiškai arba iš dalies yra finansuojamos užsienio, priverstos registruotis „užsienio agentėmis“. Nuo 2017-ųjų tai galioja ir žiniasklaidos įmonėms. Priėmus naują įstatymą, nuostata dabar galės būti taikoma ir pavieniams asmenims.
 
Žmogaus teisių organizacijos pareiškė esančios sunerimusios dėl įstatymo. „Amnesty International“ neseniai kartu su „Reporteriais be sienų“ ir kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis pavadino įstatymą „dar vienu žingsniu riboti laisvą ir nepriklausomą žiniasklaidą“ Rusijoje. Jos įspėjo dėl „galingo instrumento“, kuris gali būti naudojamas „nutildyti opozicinius balsus“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.12.03; 10:35

Rusijos parlamento vyresnieji nariai ketvirtadienį pasiūlė atsakyti tuo pačiu į JAV atsisakymą leisti Rusijos finansuojamai žiniasklaidos priemonei RT patekti į JAV Kongresą.

Rusijos politikas Aleksejus Puškovas pasiūlė, kad JAV žiniasklaidos priemonėms būtų draudžiama patekti į abejus Rusijos parlamento rūmus. Rusijos aukštųjų parlamento rūmų Valstybės suverenumo gynimo komiteto pirmininkas Andrejus Klimovas taip pat reikalavo tokio paties atsako. Tačiau, kaip pranešama, draudimas būtų taikomas ne visiems žurnalistams, o tam tikrai masinės žiniasklaidos žurnalistų kategorijai, susijusiai su JAV vyriausybės propagandos skleidimu.

Praėjusią savaitę Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas taip pat pasirašė įstatymą, nukreiptą prieš Rusijoje veikiančias, tačiau užsienyje įregistruotas ir finansavimą iš užsienio gaunančias žiniasklaidos priemones. Įstatymas leidžia reikalauti užsienio žiniasklaidos priemonių užsiregistruoti Rusijoje „užsienio agentais“.

Tokio žingsnio Rusija ėmėsi po to, kai RT buvo nurodyta užsiregistruoti JAV „užsienio agentu“.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.12.01; 02:30

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą, kuris leis šalies vyriausybei bet kurią Rusijoje veikiančią užsienio žiniasklaidos priemonę įtraukti į „užsienio agentų“ sąrašą, informuoja BBC.

Įstatymui anksčiau pritarė abeji Rusijos parlamento rūmai. Tokio žingsnio imtasi po JAV nurodymo Kremliaus remiamam televizijos kanalui RT užsiregistruoti JAV „užsienio agentu“.

Vašingtonas laiko RT Maskvos propagandos skleidimo įnagiu, todėl pareikalavo jo veiklą Jungtinėse Valstijose užregistruoti pagal šalyje galiojantį Užsienio agentų registracijos aktą.

RT praėjusią savaitę pranešė, kad jau užsiregistravo JAV „užsienio agentu“. Bet kokioje savo produkcijoje RT turės nurodyti, kad jo pranešimai yra platinami Rusijos valstybės vardu. Televizijos kanalas teigė apskųsiąs šį nurodymą teisme.

Dėl naujojo įstatymo, nukreipto prieš Rusijoje veikiančias užsienyje įregistruotas žiniasklaidos priemones, gaunančias finansavimą iš užsienio šalių, gali nukentėti mažiausiai devyni JAV finansuojami transliuotojai, įskaitant radijo stotis „Amerikos balsas“ (Voice of America) ir „Laisvosios Europos radijas / Laisvės radijas“ (Radio Free Europe/Radio Liberty)“.

Jei šioms žiniasklaidos priemonėms bus nurodyta užsiregistruoti „užsienio agentėmis“, jos savo transliacijose ir tinklalapiuose turės nurodyti, kad yra „užsienio agentės“.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.11.27; 00:01

Rusija įspėjo JAV finansuojamas žiniasklaidos priemones – radijo stotis „Amerikos balsas“ (Voice of America) ir „Laisvosios Europos radijas / Laisvės radijas“ (Radio Free Europe/Radio Liberty)“ – kad jos gali būti priverstos užsiregistruoti Rusijoje „užsienio agentais“, informuoja BBC.

Rusijos teisingumo ministerija paminėjo devynias užsienio žiniasklaidos priemones, kurioms įtakos turės Rusijos žemesniųjų parlamento rūmų priimtas naujas įstatymas. Nors įstatymui dar turi pritarti aukštesnieji Rusijos parlamento rūmai ir galiausiai jį turi pasirašyti Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Naujas Rusijos įstatymas paveiks Rusijoje veikiančius užsienio šalyse įregistruotų žiniasklaidos priemonių, kurios gauna finansavimą iš užsienio, filialus.

Į sąrašą pateko tinklalapiai, radijo stotys ir televizijos stotys, kurias valdo JAV vyriausybės finansuojami transliuotojai ir kurie koncentruojasi į Šiaurės Kaukazą ir Krymą. Kai kurios jų transliacijos yra totorių ir baškirų kalbomis. Tarp jų pateko „The Caucasus.Reality“, „Crimea.Reality“, „Sibir.Realii“, „Idel.realities“, „the Present time“, „Radio Liberty’s Tatar-Bashkir service (Azatliq Radiosi)“ ir „Faktograf“.

Rusija tokio žingsnio ėmėsi po to, kai Rusijos valstybės kontroliuojamam transliuotojui „Russia Today“ (RT) buvo nurodyta užsiregistruoti Jungtinėse Valstijose užsienio agentu.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.11.17; 00:01

Džonas Betčeloras / The Daily Beast

Nūnai iškilę du galvosūkiai, kurie neduoda ramybės nei Donaldo Trampo gerbėjams, tvirtinantiems, jog prezidentas švarut švarutėlis, nei jo oponentams, įsitikinusiems, kad prezidentas tvirtai supančiotas Rusijos žvalgybų.

Šią subtilią temą gvildena leidinyje „The Daily Beast“ ponas Džonas Betčeloras. Kas tai per tema, kurios neįmanoma išnarplioti?

Į JAV Senato Juridinį komitetą duoti parodymų bandyta iškviesti Gleną Simpsoną, firmos Fusion GPS įkūrėją. Tačiau komiteto vadovas paaiškino: „Atšaukiau kvietimą iškart po to, kai Simpsonas sutiko pasišnekėti su oficialiais darbuotojais  dėl vadinamosios „Trampo dosje“ ir bendravimo su FTB. O taip pat – duoti paaiškinimus apie galimą bendradarbiavimą su neužregistruotais užsienio agentais, susitikusiais su D.Trampo rinkiminiame štabe dirbusiais prezidento artimaisiais bei darbuotojais“.  Beje, firmos Fusion GPS įkūrėjas sutiko, kad jo paaiškinimai būtų įrašinėjami.

Kuo ši firma išskirtinė? Paslaugų paprašiusiems politikams ji renkdavo informaciją apie jų konkurentus ir oponentus. Nieko nuostabaus. Kiekvienas rimtas politikas domisi savo konkurentais. Tačiau Fusion GPS firma išskirtinė tuo, kad yra dirbusi su įtakingais Rusijos politikais, siekusiais atšaukti 2012-aisiais Amerikoje įsigaliojusį „Magnickio įstatymą“ – ekonomines sankcijas Rusijai. Ne tik siekė šių sankcijų atšaukmo, bet ir kompromitavo „Magnickio įstatymo“ iniciatorių Londono investuotoją Bilą Brauderį. Tad šią firmą galima įtarti turės ryšį su Kremliaus atstovais. Bet ši firma taip pat rinko medžiagą apie galimus D.Trampo slaptus ryšius su Kremliumi. Jei dirbi vienai pusei, ar galima plušėti ir kitai?

Dviprasmybės – akivaizdžios. Panašumų į dvigubo agento veiklą – kiek tik nori. Žodžiu, labai svarbu, ar Federalinis Tyrimų Biuras (FTB) žinojo, kad minima firma žaidžia tarsi dvigubą žaidimą – tuo pačiu metu renka ir Kremlių teisinančią, ir Kremlių kompromituojančią medžiagą? Taip pat knieti žinoti: ar apklausiant Fusion GPS įkūrėją domėtasi, kas užsakė D.Trampui nepalankų dosje?

Straipsnio autoriui keista, kad klausimas – kas sumokėjo pinigus už triūsą renkant D.Trampą kompromituojančius faktus – vis tik komitete nebuvo keliamas. O šis klausimas – vienas iš svariausiųjų.

Kitas klausimas – ar tikrai rasti įrodymai, jog Barako Obamos laikais kai kurie aukšto rango JAV politikai neteisėtai bendradarbiavo su Amerikos slaptosiomis tarnybomis, iš jų gaudami žinių apie amerikiečius, kurių pavardės tapo žinomos slapta pasiklausant užsienio piliečių pokalbius. Juk tokią informaciją gavę JAV politikai galėjo ją panaudoti kurpiant vidines politines intrigas, neturinčias nieko bendro su valstybės interesais.

Informacijos šaltinis – The Daily Beast.

2017.08.02; 06:18

putinas_ranka_istiesta

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Kremliui kelia susirūpinimą JAV priimtas naujas Rusijai priešiškas įstatymas („Magnitskio įstatymas“), taip pat Vašingtono mėginimai pažeisti jėgų strateginę pusiausvyrą.

„Dabar Jungtinėse Amerikos Valstijose karštas laikas prieš rinkimų kampaniją, ir noras užsidirbti papildomų taškų iš griežtų teiginių, prisiminti ideologizuotus stereotipus ir fobijas, kurių seniai būtų laikas atsikratyti. Mes visa tai matome, nedramatizuojame“, – tvirtino V. Putinas viešėdamas Rusijos užsienio reikalų ministerijoje.

Continue reading „O Rusijoje pabrango degtinė …”

ne_boltai_viena

Apie kokius „pavojingus dalykus“ internetiniuose tinkluose darė užuominas Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas?

Rusijos interneto naudotojai apie tai sužinos lapkričio 1-ąją: Valstybės Dūma priėmė prieštaringas pataisas interneto įstatymui, leidžiančias be teismo sprendimo blokuoti „žalingas internetines svetaines“.

Dar iki tol valdžia sugriežtino įstatymą dėl susirinkimų ir pasiūlė iš užsienio finansuojamoms nekomercinėms organizacijoms (NKO) priskirti „užsienio agentų“ statusą. O tai rusams atitinka sąvokas „šnipas“ ir „liaudies priešas“. Apie tai daug rašo užsienio žiniasklaida, pateikdama kritiškų pastabų bei palyginimų. Slaptai.lt pateikia keletą labiausiai įsiminusių publikacijų santraukų, atskleidžiančių, kur link ritasi Rusija.

Continue reading „Kremlius bando atkirsti Rusijos gyventojus nuo interneto ir užsienio agentų įtakos”