Pekinas / Pchenjanas, rugsėjo 25 d. (AFP-ELTA). Po daugiau kaip trejus metus trukusio užsidarymo Šiaurės Korėja nuo pirmadienio vėl leis užsienio piliečiams atvykti į šalį, pranešė Kinijos valstybinė žiniasklaida.
Šiaurės Korėja izoliavosi nuo išorinio pasaulio nuo 2020 metų pradžios, kai, reaguodama į COVID-19 pandemiją, uždarė savo sienas ir neleido įvažiuoti net savo šalies piliečiams.
Tačiau šį mėnesį šalis ėmė rodyti atsivėrimo ženklus: lyderis Kim Jong Unas nuvyko į Rusiją susitikti su prezidentu Vladimiru Putinu ir išsiuntė sportininkus į Azijos žaidynes Kinijos rytiniame Hangdžou mieste.
Pekino valstybinis transliuotojas CCTV pirmadien,į remdamasis neįvardytu šaltiniu, pranešė, kad Šiaurės Korėja paskelbė, jog leis užsieniečiams atvykti į savo teritoriją. Jiems atvykus bus taikomas dviejų dienų karantinas, priduriama pranešime.
Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida nepateikė jokių žinių apie sienos atidarymą.
Vienas Kinijos kelionių į Šiaurės Korėją organizatorius, „Dandong Strait National Tours“, socialiniame tinkle „WeChat“ informavo sekėjus: „Šiuo metu ekskursijos dar neatnaujintos. Kantriai laukite“.
Komsomolskas prie Amūro, rugsėjo 15 d. (dpa-ELTA). Vizitą Rusijoje tęsiantis Šiaurės Korėjos diktatorius Kim Jong Unas Komsomolske prie Amūro apžiūrėjo naujausią rusų naikintuvą „Suchoi Su-57“. Rusijos vyriausybės duomenimis, jis penktadienį su Rusijos pramonės ministru Denisu Manturovu aplankė mieste esančias lėktuvų gamyklas. Pasak D. Manturovo, Rusija mato potencialą bendradarbiauti su Šiaurės Korėja lėktuvų gamybos ir kitose srityse.
Rusijos vyriausybė Šiaurės Korėjos vadovui, be kita ko, parodė, kaip gaminami Su-35 ir Su-57 tipo koviniai orlaiviai. Pasak vieno aviacijos eksperto, Kim Jong Unas buvo tik antras užsienio šalies vadovas po Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano, kuriam leista pažvelgti į Su-57 naikintuvų kabiną. Nuo 2002 m. kurtas „nematomas“ bombonešis, anot žiniasklaidos, nuo 2019-ųjų serijiniu būdu gaminamas Rusijoje. Indija 2018 m. pasitraukė iš planuotos bendros gamybos.
Po parodomojo Su-35 skrydžio Kim Jong Uno šarvuotas traukinys paliko miestą, pranešė rusų valstybinė žiniasklaida. Viename vaizdo įraše buvo matyti, kaip jo šarvuotas limuzinas „Maybach“ pakraunamas į specialų traukinį, kuriuo Šiaurės Korėjos vadovas atvyko į Rusiją. Kita jo sustojimo vieta turėtų būti Vladivostoko uostamiestis.
Trečiadienį Kim Jong Unas susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Kremliaus teigimu, šis priėmė svečio kvietimą apsilankyti su atsakomuoju vizitu.
Maskva, rugsėjo 14 d. (AFP-ELTA). Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Šiaurės Korėjos vadovas Kim Jong Unas per savo susitikimą Rusijos Tolimuosiuose Rytuose vienas kitam padovanojo po šautuvą, ketvirtadienį pareiškė Kremlius.
Atstovas Dmitrijus Peskovas žurnalistams tvirtino, kad V. Putinas Kim Jong Unui įteikė „aukščiausios kokybės mūsų gamybos šautuvą“, o pats taip pat esą gavo „Šiaurės Korėjoje pagamintą šautuvą“. Negana to, anot D. Peskovo, Rusijos prezidentas dar padovanojo Šiaurės Korėjos diktatoriui „keletą kartų kosmose pabuvojusio kosminio skafandro pirštinę“.
Kremliaus atstovas kartu nurodė, kad Kim Jong Uno vizitas Rusijoje tęsis dar kelias dienas. Šiaurės Korėjos vadovas į šią šalį atvyko antradienį.
V. Putinas ir Kim Jong Unas susitiko sklandant spėlionėms, kad jiedu gali sudaryti susitarimą dėl ginklų tiekimo.
Vladivostokas, rugsėjo 13 d. (AFP-ELTA). Šiaurės Korėjos vadovas Kim Jong Unas, trečiadienį dalyvaudamas oficialioje vakarienėje, kurią Rusijos Tolimuosiuose Rytuose surengė prezidentas Vladimiras Putinas, ėmėsi girti Ukrainoje besikaunančią Rusijos kariuomenę.
„Esu tvirtai įsitikinęs, kad didvyriška Rusijos kariuomenė ir šalies žmonės paveldės pergalės tradiciją“ ir „specialiosios karinės operacijos frontuose“ pademonstruos savo reputaciją, Rusijos Vostočnyj kosmodrome V. Putinui pareiškė Kim Jong Unas, panaudodamas Maskvos terminą plataus masto karui prieš Ukrainą apibūdinti.
Pchenjanas, liepos 28 d. (AFP-ELTA). Šiaurės Korėjoje 70-ųjų Korėjos karo paliaubų susitarimo metinių proga surengtas didelis karinis paradas, kurio metu, be kita ko, buvo pademonstruoti nauji dronai ir tarpžemyninės balistinės raketos, galinčios nešti branduolines galvutes, penktadienį pranešė valstybinė žiniasklaida.
Liepos 27-ąją, kuomet buvo pasirašytas paliaubų susitarimas, kuris 1953 m. padėjo nutraukti karo veiksmus, Pchenjanas vadina Pergalės diena.
Kaip teigiama, paradą gyvai stebėjo Šiaurės Korėjos vadovas Kim Jong Unas ir į šalį atvykusios aukšto rango Rusijos bei Kinijos delegacijos. Palydovinės nuotraukos padėjo patvirtinti, kad Šiaurės Korėjoje iš tiesų būta karinio parado.
Valstybinė naujienų agentūra KCNA skelbė, kad šis paradas „įeis į mūsų istoriją kaip didingas politinis karinis festivalis, kuris pademonstravo nepajudinamą 10 mln. karių ryžtą sukurti naują Kim Jong Uno eros legendą“. Naujienų agentūra kalbėjo apie tariamą susirinkusių žmonių „entuziazmą ir džiaugsmą“, kai parado metu buvo parodyta ginkluotė.
Norvičo universiteto politikos mokslų profesorius Yangmo Ku sakė naujienų agentūrai AFP, kad vienas iš naujojo parado tikslų yra patvirtinti „Kim Jong Uno valdymo legitimumą ir vidinį susivienijimą šiuo ekonominių iššūkių kupinu laikotarpiu“. Profesoriaus teigimu, Pchenjanas taip pat bando pasiųsti JAV ir jų sąjungininkėms ženklą, kad esant stipresniems ryšiams su Rusija ir Kinija Šiaurės Korėja yra pasirengusi atremti savo priešų keliamas strategines grėsmes. Specialistas kartu užsiminė apie naują Šaltąjį karą Korėjos pusiasalyje ir paragino imtis veiksmų įtampai numalšinti.
Pchenjanas, balandžio 19 d. (AFP-ELTA). Pranešama, kad Šiaurės Korėja baigė pirmojo savo karinio šnipinėjimo palydovo kūrimą. Kim Jong Unas uždegė žalią šviesą „karinio šnipinėjimo palydovo Nr. 1“ bandymui, trečiadienį pranešė valstybinė naujienų agentūra KCNA. Bandymo data nenurodoma. Pasakyta tik tiek, kad Kim Jong Unas nurodė paleisti palydovą „planuotą dieną“.
Toliau pranešime sakoma, kad Kim Jong Unas, lankydamasis Nacionalinėje aerokosminės plėtros agentūroje, paragino didinti Šiaurės Korėjos pajėgumus rinkti žvalgybinę informaciją iškeliant šnipinėjimo palydovus įvairiose orbitose. Valstybinį žiniasklaida parodė vaizdus, kaip Kim Jong Unas su savo dukra lankosi kosmoso agentūroje.
Kim Jong Unas 2021 m. vienu pagrindinių projektų gynybos srityje pavadino karinio šnipinėjimo palydovo sukūrimą. Pasaulio Šiaurės Korėjos studijų instituto ekspertas An Chan Ilas trečiadienį agentūrai AFP sakė, kad kol kas tai tikriausiai bus „simbolinis“ šnipinėjimo palydovo, kuris laipsniškai bus tobulinamas, paleidimas.
„Jei Kinija ir Rusija neteiks paramos aukštosiomis technologijomis, bus sunku šnipinėti naudojant Šiaurės Korėjos technologijas“, – sakė ekspertas.
Tačiau, Šiaurės Korėjos studijų universiteto Seule vadovas Yang Moo Jinas pabrėžė, kad šnipinėjimo palydovo kūrimą vis tiek reikėtų vertinti labai rimtai. Galiausiai šnipinėjimo palydovai esą yra svarbus veiksnys Šiaurės Korėjos prevencinio branduolinio smūgio atveju, ir todėl tai kelia didelę grėsmę Pietų Korėjai.
Pchenjanas, kovo 12 d. (AFP-ELTA). Šiaurės Korėja nusprendė imtis „svarbių praktinių“ karo atgrasymo priemonių, sekmadienį pranešė valstybinė žiniasklaida, likus dienai iki didžiausių per penkerius metus Seulo ir Vašingtono bendrų karinių pratybų pradžios.
Toks sprendimas buvo priimtas valdančiosios partijos karinės komisijos posėdyje, kuriam pirmininkavo lyderis Kim Jong Unas, pranešė oficiali Korėjos centrinė naujienų agentūra (KCNA).
„Susitikime buvo aptarti ir priimti svarbūs praktiniai žingsniai, siekiant veiksmingiau ir stipriau panaudoti puolamąsias karo atgrasymo priemones“, – pranešė KCNA. Pranešime sakoma, kad taip reaguojama į „dabartinę padėtį, kai JAV ir Pietų Korėjos karinės provokacijos pasiekė raudonąją liniją“, tačiau nepaaiškinta, kokių konkrečių priemonių imamasi.
Pietų Korėja ir Jungtinės Amerikos Valstijos pirmadienį turi pradėti pratybas „Laisvės skydas“, jos rengiamos atsižvelgiant į „pakitusią saugumo aplinką“ dėl smarkiai padidėjusio Korėjos agresyvumo, pranešė sąjungininkės. Tokias pratybas Šiaurės Korėja vertina kaip invazijos repeticiją.
Analitikai teigia, kad Šiaurės Korėja veikiausiai pasinaudos pratybomis kaip dingstimi vykdyti daugiau provokacijų, įskaitant raketų bandymus ir galbūt net branduolinį bandymą.
Penktadienį KCNA pranešė, kad Kim Jong Unas įsakė Šiaurės Korėjos kariuomenei suintensyvinti pratybas rengiantis „tikram karui“. Pasak KCNA, Kim Jong Unas liepė kariams būti pasirengusiems „dviem strateginėms misijoms – atgrasyti nuo karo ir imtis iniciatyvos kare“.
Vašingtonas ir Seulas sustiprino bendradarbiavimą gynybos srityje, atsižvelgdami į Šiaurės Korėjos keliamas karines ir branduolines grėsmes. Pastaraisiais mėnesiais Šiaurės Korėja įvykdė dar labiau provokuojančius uždraustų ginklų bandymus.
Pchenjanas, lapkričio 19 d. (AFP-ELTA). Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pirmą kartą naujausios Pchenjano tarpžemyninės balistinės raketos (ICBM) bandymą stebėjo kartu su savo dukra, šeštadienį pranešė valstybinė žiniasklaida.
Pareiškęs, kad į tariamus JAV branduolinius grasinimus atsakys savo branduolinėmis raketomis, penktadienį jis stebėjo, kaip paleidžiama didžiulė juodai balta raketa, KCNA teigimu, „Hwasong-17“, analitikų vadinama „raketa-monstru“.
„Naujo tipo ICBM“ paleidimas buvo sėkmingas, pranešė KCNA, pridurdama, kad „bandomasis paleidimas aiškiai įrodė naujos pagrindinės strateginės ginkluotės sistemos patikimumą“.
KCNA pranešė, kad Kimas dalyvavo paleidime „kartu su savo mylima dukra ir žmona“, o valstybinės žiniasklaidos nuotraukose matyti spinduliuojantis Kimas, lydimas mergaitės su pūkine striuke ir raudonais bateliais ir abu einantys priešais raketą.
Šiaurės Korėjos „princesė“
Valstybinė žiniasklaida itin retai užsimena apie Kimo vaikus, o tai buvo pirmas oficialus patvirtinimas, kad jis turi dukrą, sakė ekspertai.
Pasak jų, pristatydamas ketvirtąją savo šeimos kartą ir pirmą kartą nusifotografavęs su dukra, Kimas aiškiai parodė savo viziją apie Šiaurės Korėjos valdančiąją dinastiją.
Kimas Jong Unas – Šiaurės Korėjos įkūrėjo Kim Ir Seno anūkas ir trečiosios Kimų šeimos kartos atstovas – 2009 metais vedė Ri Sol Ju, pranešė Seulo žvalgybos agentūra. Pasak jos, po metų žmona jam pagimdė pirmąjį vaiką, o antrasis ir trečiasis gimė 2013 ir 2017 metais.
Vienintelis ankstesnis patvirtinimas apie vaikų egzistavimą buvo gautas iš buvusios NBA žvaigždės Denniso Rodmano, kuris 2013 metais apsilankė Šiaurės Korėjoje ir teigė sutikęs mažametę Kim dukrą Ju Ae. Šiaurės Korėjos lyderis – „geras tėtis“, tuomet sakė D. Rodmanas.
Manoma, kad nuotraukose užfiksuota dukra yra Ju Ae – greičiausiai antrasis Kimo vaikas, agentūrai AFP sakė Pietų Korėjos Sedžongo instituto Šiaurės Korėjos studijų centro atstovas Cheong Seong-changas ir pridūrė, kad ją galima vadinti Šiaurės Korėjos „princese“.
Dabar, kai jos tapatybė atskleista, ji tikriausiai galės dalyvauti valstybės reikaluose, sakė jis, pridurdamas, kad jos pasirodymas kartu su tėvu netgi gali reikšti, kad ji yra jo pateptoji įpėdinė.
Paties Kim Jong Uno tėvas Kim Jong Ilas savo įpėdiniu pasirinko jį, o ne vyresnius vaikus, nes jis buvo panašiausias į tėvą, sakė Cheongas.
„Kim Jong Unas galbūt norės padaryti tą patį su šia konkrečia dukra. Galbūt ji turi savybių, kurios, Kimo nuomone, yra labai panašios į jo paties“, – sakė jis ir pridūrė, kad jei ji ir toliau lydės tėvą į svarbius renginius, tai bus ženklas, kad taip ir yra.
Aukšto rango Šiaurės Korėjos pareigūnė pažadėjo ignoruoti JAV bandymus užmegzti kontaktą tol, kol Vašingtonas nesutiks su Pchenjano sąlygomis.
Kaip teigiama žiniasklaidos pranešimuose, JAV užmegzti kontaktą su Šiaurės Korėja mėgina nuo vasario vidurio.
„Nemanome, kad turėtume ir vėl atsakyti į JAV laiko vilkinimo triuką“, – ketvirtadienį teigė Šiaurės Korėjos užsienio reikalų pirmoji viceministrė Choe Son Hui, o jos komentarą paskelbė naujienų agentūra KCNA.
Ji apkaltino Vašingtoną priėmus priešiškų politinių sprendimų ir naudojant „pigius triukus“.
Choe Son Hui tikino, kad, kol JAV neatšauks Šiaurės Korėjai „priešiškų politinių sprendimų“, negali būti jokio kontakto ar dialogo.
„Sutiksime įsitraukti į dialogą tik tada, kai bus sukurta atmosfera, abiem pusėms garantuojanti lygias galimybes kalbėtis“, – sakė ji. Viceministrė taip pat patikino, kad Pchenjanas ignoruos visus Vašingtono bandymus užmegzti kontaktą.
Šiuo komentaru Šiaurės Korėja pirmą kartą patvirtino, kad prezidento Joe Bideno administracija jau mėgino palaikyti ryšį.
Praėjusį pirmadienį Baltųjų rūmų atstovė paskelbė, kad tokios pastangos kol kas neatnešė jokio rezultato. JAV sieks pasikliauti diplomatija ir mažinti „eskalacijos riziką“, teigė ji.
J. Bideno pirmtakas Donaldas Trumpas inicijavo derybas su Šiaurės Korėjos vadovu Kim Jong Unu dėl Pchenjano branduolinės programos, jis su šalies vadovu susitiko asmeniškai.
Nors D. Trumpas ir Kim Jong Unas dalyvavo dviejuose aukšto lygio viršūnių susitikimuose, pažangos Šiaurės Korėjos branduolinio arsenalo mažinimo klausimu beveik nebuvo pasiekta.
Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį paviešintame garso įraše prisipažino, kad jam patinka autoritariški lyderiai. Jis teigė, kad kuo „griežtesni ir labiau rūstūs“ jie yra, tuo geriau jis su jais sutaria.
Žurnalistas Bobas Woodwardas šiuo garso įrašu pasidalijo transliuotojo NBC laidoje „Today“, likus vienai dienai iki jo knygos „Įniršis“ (angl. Rage) išleidimo, kuri grindžiama 18 interviu su D. Trumpu įrašų.
Naujausiame įraše D. Trumpas aiškina, kodėl jis toks artimas su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu, apribojusiu žiniasklaidos laisvę ir įkalinusiu dešimtis tūkstančių žmonių dėl nesėkmingo 2016 metų perversmo.
D. Trumpas taip pat sulaukia dėmesio dėl to, kad palankiai vertina Šiaurės Korėjos diktatorių Kim Jong Uną, Kinijos lyderį Xi Jinpingą, Rusijos vadovą Vladimirą Putiną, Saudo Arabijos karūnos princą Mohamedą bin Salmaną ir kitus lyderius, kaltinamus sunkiais žmogaus teisių pažeidimais.
„Labai gerai sutariu su (Recepu Tayyipu) Erdoganu, nors neturėčiau, nes visi sako, kad jis siaubingas žmogus“, – sausio 22 dieną įrašytame interviu kalbėjo D. Trumpas.
JAV prezidentas, anksčiau išreiškęs „meilę“ Kim Jong Unui ir gyręs Xi Jinpingą, regis, neturėjo paaiškinimo savo palankumui tokiems lyderiams.
„Jūs man kada nors tai paaiškinsite, gerai? – jis klausė B. Woodwardo. – Ne tokius griežtus (lyderius) aš turbūt mėgstu mažiau, ar (su jais) sutariu prasčiau.“
Šiaurės Korėjos vadovas Kim Jong Unas pirmadienį pareiškė, kad Pchenjano turimi branduoliniai ginklai užtikrina jo saugumą, ir dar kartą leido suprasti, kad jis niekada neatsisakys savo arsenalo.
Kim Jong Unas kalbėjo veteranų konferencijoje, abiem Korėjoms minint 67-ąsias paliaubų metines.
Per trejus metus trukusį Korėjos karą žuvo iki 3 mln. korėjiečių. Nors karas baigėsi paliaubomis, taikos sutartis taip ir nebuvo pasirašyta, todėl Šiaurės ir Pietų Korėjos techniškai tebekariauja.
Kim Jong Unas teigė, kad „dėl mūsų patikimų ir veiksmingų branduolinio atgrasymo priemonių daugiau šioje žemėje nebus tokio žodžio kaip karas.“
„Mūsų nacionalinis saugumas ir ateitis bus tvirtai užtikrinti amžiams“, – teigė Kim Jong Unas.
Pchenjanas tvirtina, kad branduolinis arsenalas jam reikalingas, siekiant atgrasyti JAV nuo galimos invazijos.
Šiaurės Korėja ištisus dešimtmečius kūrė ginklus ir dėl šios priežasties šalis yra izoliuota tarptautiniu mastu, šaliai dėl uždraustos jos ginklų programos taikoma daugybė sankcijų.
Seulo prokurorai pradėjo precedento neturintį tyrimą dėl Šiaurės Korėjos lyderio sesers Kim Yo Jong, kai praėjusį mėnesį Pchenjano nurodymu buvo susprogdintas ryšių biuras, ketvirtadienį paskelbė pareigūnai.
Šis žingsnis greičiausiai įsiutins branduoliniu ginklu apsiginklavusią Šiaurės Korėją, kuri pastaraisiais mėnesiais daugybę kartų pasmerkė Pietų Korėją ir pateikė asmeninių įžeidimų prezidentui Moon Jae-inui.
Seulo centrinės apygardos teismo prokurorai gavo baudžiamąjį skundą dėl Kim Yo Jong, kurį pateikė vienas Seulo advokatas, ir pradėjo tyrimą, naujienų agentūrai AFP sakė teismo atstovė.
Praėjusį mėnesį Pchenjanas susprogdino abiejų Korėjų ryšių biurą, stovėjusį Šiaurės Korėjos pasienio mieste Kesonge, praėjus kelioms dienoms po to, kai viena artimiausių savo brolio patarėjų Kim Yo Jong pareiškė, kad „bevertis“ pastatas netrukus „visiškai sugrius“.
Prieš įvykdydama susprogdinimą, šalis Pietų Korėją pasmerkė dėl prieš Šiaurę nukreiptų skrajučių, kurias pabėgėliai iš Šiaurės Korėjos reguliariai siuntinėja per sieną – skrajutės įprastai prisegamos prie balionų ar įdedamos į butelius.
Šiaurės Korėja dar labiau padidino dvišalę įtampą, kai pagrasino prieš Seulą imtis karinių veiksmų, tačiau vėliau staiga įtampą ėmėsi mažinti ir pareiškė šių planų atsisakiusi.
Savo pateiktame skunde advokatas Lee Kyungas-jae teigė, kad, nepaisant to, jog susprogdintas ryšių biuras stovėjo Šiaurės Korėjos teritorijoje, jis buvo Pietų Korėjos nuosavybė, kadangi su šalies lėšomis buvo vykdoma šio pastato renovacija.
Kim Yo Jong „naudojo sprogmenis, kad sunaikintų“ Pietų Korėjos „pseudo-diplomatinės misijos pastatą, tarnavusį viešiesiems interesams“, skunde teigė jis.
Lee Kyungas-jae taip pat pateikė skundą dėl Šiaurės Korėjos kariuomenės generalinio štabo viršininko Pak Jong Chono.
Jis pabrėžė, kad pagal Pietų Korėjos baudžiamąjį kodeksą turto gadinimas ar taikos sutrikdymas naudojant sprogmenis yra baudžiamas mirtimi ar mažiausiai septynerių metų laisvės atėmimo bausme.
Pietų Korėjoje vis dar galioja mirties bausmė, nors ja šalyje niekas nėra nubaustas nuo 1997 metų.
Seulo pareigūnams yra praktiškai neįmanoma kaip nors nubausti Kim Yo Jong ar Pak Jong Choną, tačiau skundą pateikęs advokatas Pietų Korėjos naujienų agentūrai „Yonhap“ teigė, kad jis nori „informuoti Šiaurės Korėjos žmones apie jų lyderio veidmainystę“.
Žinių apie šį žingsnį sulaukta praėjus savaitei po to, kai Seulas nurodė Pchenjano lyderiui išmokėti kompensacijas Šiaurės Korėjoje dešimtmečius praleidusiems karo belaisviams. Toks žingsnis gali sukurti teisinį precedentą susiskaldžiusiame pusiasalyje.
Abiejų Korėjų santykiai yra įtempti nuo tada, kai praėjusių metų pradžioje Hanojuje įvyko nesėkmingas Kim Jong Uno ir JAV prezidento Donaldo Trumpo susitikimas, kurio metu buvo aptariama, ko branduoliniu ginklu apsiginklavusi Šiaurės Korėja galėtų atsisakyti mainais į sankcijų palengvinimą.
Donaldas Trumpas neturi jokių principų, kuriais remtųsi, ir yra netinkamas būti prezidentu, ketvirtadienį paskelbtame interviu teigė jo buvęs patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas.
„Nemanau, kad jis tinkamas tarnybai. Nemanau, kad jis turi kompetencijos dirbti savo darbą“, – „ABC News“ sakė J. Boltonas.
D. Trumpo administracija mėgino užkirsti kelią memuarų leidimui, nes teigė, kad knygoje yra atskleidžiama įslaptintos informacijos.
Knygoje, kurios ištraukos trečiadienį buvo paskelbtos trijuose laikraščiuose, J. Boltonas kaltina D. Trumpą, kad šis prašė Kinijos prezidento Xi Jinpingo padėti laimėti dar vienus rinkimus. D. Trumpas taip pat esą išsakė paramą Pekinui vykdant masinį musulmonų uigūrų ir kitų mažumų kalinimą. J. Boltonas prezidentą kritikuoja ir dėl įvairių pasaulio problemų nepaisymo.
„Iš tikrųjų man nepavyko išgryninti jokių principų, kuriais D. Trumpas remtųsi, vienintelis principas, kuriuo jis remiasi, yra klausimas, kaip būti perrinktam“, – J. Boltonas sakė „ABC News“ žurnalistams interviu, kuris visas bus transliuojamas sekmadienį.
„Man atrodo, kad jis buvo taip susitelkęs į perrinkimą, kad nebuvo jokių kitų ilgalaikių principų“, – teigė jis.
J. Boltonas taip pat kalbėjo apie D. Trumpo bandomus palaikyti ryšius su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu – prezidentas esą koncentravosi į galimybę nusifotografuoti ir spaudos reakciją į jo veiksmus, o ne į ilgalaikius JAV interesus.
Šiaurės Korėja atmetė Vašingtono kritiką dėl Pchenjano sprendimo nutraukti ryšių linijas su Seulu ir perspėjo, kad JAV turėtų nesikišti į dvišalius Korėjų reikalus, jei nori užtikrinti sklandžius prezidento rinkimus.
Pranešime, kurį paskelbė KCNA naujienų agentūra, aukšto rango Šiaurės Korėjos užsienio reikalų pareigūnas pasmerkė JAV neva taikomus „dvigubus standartus“, Vašingtono požiūrį pavadinęs „keliančiu šleikštulį“.
Vašingtonas turėtų „prilaikyti liežuvį ir pirmiausia imtis savo vidaus reikalų“, jei nori išvengti „šiurpių potyrių“ ir užtikrinti sklandžius lapkritį vyksiančius prezidento rinkimus, teigė Kwon Jong Gunas, JAV reikalų departamento generalinis direktorius.
Netiesioginis grasinimas išsakytas likus vienai dienai iki antrųjų viršūnių susitikimo Singapūre, per kurį Kim Jong Unas ir Donaldas Trumpas paspaudė vienas kitam ranką, metinių.
Derybos dėl Šiaurės Korėjos branduolinės programos sustojo po pernai vykusio antrojo D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimo Hanojuje, kurio metu siekta susitarti, ką Pchenjanas galėtų pasiūlyti mainais už Šiaurės Korėjai įvestų sankcijų atšaukimą.
Analitikai sako, kad Šiaurės Korėja nesiėmė jokių svarbių veiksmų dėl branduolinio nusiginklavimo. Tačiau deryboms atsidūrus aklavietėje, Pchenjanas yra susierzinęs dėl to, kad jam netaikoma daugiau nuolaidų.
Dabar savo pyktį Šiaurės Korėja greičiau kreipia ne į Vašingtoną, bet į Seulą, per pastaruosius mėnesius šalis įvykdė ne vieną ginkluotės bandymą.
Nuo praėjusios savaitės Pchenjanas ne kartą aršiai smerkė Pietų Korėjos veiksmus, o antradienį pranešė nutraukiąs visas ryšių linijas su kaimyne.
JAV valstybės departamentas pareiškė esąs „nusivylęs“ šiuo Pchenjano sprendimu.
Pietų Korėjos vyriausybė, anot žiniasklaidos, nemano, kad Šiaurės Korėjos vadovui Kim jong-unui buvo atlikta chirurginė operacija. Jis veikiausiai nebuvo operuotas, sekmadienį agentūrai „Yonhap“ sakė aukštas prezidentūros Seule atstovas.
Pietų Korėja, anot jo, mano, kad pranešimai apie sunkią Kim jong-uno ligą ir operaciją yra nepagrįstos spekuliacijos.
Šiaurės Korėjos televizija šeštadienį parodė reportažą apie šalies lyderio Kim Jong-uno dalyvavimą gegužės 1 d. įvykusioje Sunčono trąšų gamyklos atidarymo ceremonijoje. Tai buvo pirmieji kadrai nuo balandžio 11 d., kai Kim Jong-unas liovėsi rodytis viešumoje. Tada pasklido gandų, kad jis sunkiai serga. Oficialiose nuotraukose Kim jong-unas šypsojosi ir atrodė sveikas.
Gandai apie prastą Kim Jong-uno sveikatą ėmė sklisti po to, kai jis balandžio 15 d. nedalyvavo Šiaurės Korėjos įkūrėjo, savo senelio Kim Il-sungo gimimo metinių iškilmėse.
Portalas „Daily NK“ skelbė, kad Šiaurės Korėjos vadovui atlikta skubi širdies ir kraujagyslių sistemos operacija. JAV stotis CNN, remdamasi JAV vyriausybės pareigūnu, taip pat pranešė, kad Kim jong-uno būklė po operacijos yra labai bloga. Tačiau Pietų Korėja šią informaciją paneigė.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas, regis, patvirtino, kad Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas yra gyvas ir palinkėjo jam geros kloties, viešojoje erdvėje kilus gandams apie diktatoriaus sveikatą.
Paklaustas, ar turi naujos informacijos apie Kim Jong Uno sveikatą, D. Trumpas atsakė teigiamai: „Taip, labai gerai žinau, bet dabar apie tai negaliu kalbėti. Tiesiog linkiu jam geros kloties.“
„Tikiuosi, kad jam viskas gerai. Žinau, kaip jam sekasi, sąlyginai kalbant“, – spaudos konferencijoje Baltuosiuose rūmuose sakė D. Trumpas.
Pasak jo, žiniasklaida „tikriausiai netolimoje ateityje išgirs“ apie Kim Jong Uną.
Gandai apie prastą Kim Jong Uno sveikatą kilo po to, kai balandžio 15 d. jis nedalyvavo Šiaurės Korėjos įkūrėjo, savo senelio Kim Il Sungo gimimo metinių iškilmėse. Kim Jong Unas viešumoje nesirodė nuo balandžio 11 d., kai pirmininkavo Darbininkų partijos politbiuro posėdyje. Balandžio 12 d. Šiaurės Korėjos žiniasklaida skelbė, kad lyderis apžiūrėjo kariuomenės naikintuvus.
Sekmadienį Pietų Korėjos prezidento Moon Jae-ino aukščiausio rango patarėjas patvirtino, kad Kim Jong Unas yra „gyvas ir sveikas“.
Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius yra „didžiai susirūpinęs“ dėl informacijos apie tai, kad Šiaurės Korėja užsiima „strateginio ginklo“ plėtra. Tačiau JAV prezidentas Donaldas Trumpas sakė tikintis Šiaurės Korėjos lyderį Kim Jong Uną esant „žodžio žmogų“, tesėsiantį branduolinio nusiginklavimo pažadus, pranešė „Deutsche Welle“.
Antonio Guterresas teigė esąs labai susirūpinęs dėl trečiadienį Šiaurės Korėjos išsakyto pareiškimo apie galimybę atnaujinti branduolinius ir raketinius bandymus. Trečiadienį Kim Jong Unas pareiškė, kad šalis plėtoja naują „strateginį ginklą“, o Pchenjano nevaržo moratoriumas dėl branduolinių ir raketinių bandymų.
„Generalinis sekretorius tikisi, kad, pagal atitinkamus Saugumo Tarybos sprendimus, bandymai nebus atnaujinti“, – trečiadienį sakė A. Guterreso atstovas Stephane’as Dujarricas.
„Nesiginklavimas išlieka svarbiausias pasaulio branduolinio saugumo ramstis ir tai turi būti išsaugota, – kalbėjo A. Guterresas. – Vienintelis būdas tvariai taikai išlaikyti yra diplomatinis įsitraukimas.“
JAV prezidentas D. Trumpas po Šiauės Korėjos lyderio komentaro teigė manantis, kad Kim Jong Unas yra žodžio žmogus – jis esą pasirašė branduolinio nusiginklavimo sutartį, kurią turėtų vykdyti.
„Jei lyderis Kim Jong Unas atsisakė priimtų įsipareigojimų D. Trumpui, tai labai nuvilia“, – sakė JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo.
Šiaurės Korėjos lyderis Vakarams yra pažadėjęs „kalėdinę dovaną“, kai kurie spėlioja, kad tai galėtų būti atnaujinti raketų bandymai regione.
Šiaurės Korėja kol kas nei į A. Guterreso, nei į Vašingtono komentarus neatsakė.
Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pagrasino, kad pasaulis netolimoje ateityje išvys „naują strateginį ginklą“. Apie tai trečiadienį paskelbė šalies valstybinė naujienų agentūra KCNA.
Režimo lyderis teigia, kad Šiaurės Korėja toliau kurs tokius ginklus, jeigu Jungtinės Valstijos nepakeis savo požiūrio į šią valstybę. Daugiau detalių apie kuriamą ginklą Kim Jong Unas nepateikė.
Tačiau šalies vadovas neatmetė ir derybų galimybės, teigdamas, kad jo režimo „branduolinio atgrasymo“ mastas priklausys nuo Vašingtono politikos.
Nerimas dėl Šiaurės Korėjos padidėjo baigiantis 2019-iesiems, kai Pchenjanas nustatė terminą iki metų pabaigos sušvelninti JAV taikomas sankcijas arba priešingu atveju pagrasino JAV nusiųsti „kalėdinę dovanėlę“, kuri, spėjama, galėtų būti naujas ginklų bandymas.
Tačiau JAV prezidentas Donaldas Trumpas neatrodė sunerimęs: Naujųjų metų vakarėlio metu Floridoje įsikūrusiame savo poilsio komplekse kalbėdamas apie Šiaurės Korėjos duotą terminą ir grasinimus, jis pabrėžė, kad Kim Jong Unas yra pasirašęs denuklearizacijos sutartį.
„Manau, kad jis laikosi savo žodžio. Tai dar išsiaiškinsime, bet manau, kad jis yra žodžio žmogus“, – sakė D. Trumpas ir pridūrė besitikintis, kad „kalėdinė dovanėlė“ iš Šiaurės Korėjos bus tik „graži vaza“.
Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas surengė susitikimą su aukštais valdančiosios partijos pareigūnais, paskelbė valstybinė šalies žiniasklaida. Susitikimas vyko prieš pat metų pabaigą, iki kurios, pasak Pchenjano, JAV turi pakeisti savo poziciją aklavietėje atsidūrusiose branduolinio nusiginklavimo derybose.
Plenarinė sesija prasidėjo šeštadienį, po pasigirdusių prielaidų, kad Pchenjanas ketina išbandyti tarpžemyninę balistinę raketą – „Kalėdų dovaną“ Vašingtonui.
Kim Jong Unas pirmininkavo susitikimui, kuriame aptarta nauja „skaidri, antiimperialistinė ir nepriklausoma pozicija“, sakoma Korėjos centrinės naujienų agentūros (KCNA) pranešime.
Valdančioji Korėjos darbininkų partija taip pat „aptars svarbius klausimus valstybės gynybos srityje“, pridūrė KCNA.
Derybos dėl Korėjos pusiasalio branduolinio nusiginklavimo iš esmės yra įstrigusios nuo tada, kai šių metų pradžioje žlugo Kim Jong Uno ir Donaldo Trumpo viršūnių susitikimas Hanojuje.
Susitikimas prasidėjo praėjus savaitei po to, kai Kim Jong Unas surengė aukščiausių kariuomenės pareigūnų posėdį, kuriame aptarė karinių pajėgumų stiprinimą. Sausio 1-ąją izoliuotos šalies lyderis sakys svarbią kasmetinę kalbą.
Šį mėnesį Pchenjanas „Sohae“ raketų paleidimo komplekse atliko kelis statinius bandymus, taip pat keliskart buvo panaudota ginkluotė, kurią Japonija ir kitos šalys apibūdino kaip balistines raketas.
Šiaurės Korėjai dėl jos branduolinės programos skirtos griežtos JAV ir Jungtinių Tautų (JT) sankcijos, tačiau Pchenjanas yra itin supykęs dėl nešvelninamų sankcijų net ir po to, kai buvo paskelbtas moratoriumas branduolinių ir tarpžemyninių balistinių raketų bandymams.
Pagrindinė Šiaurės Korėjos sąjungininkė Kinija ir Rusija siūlė švelninti sankcijas ir taip deeskaluoti susidariusią padėtį.
„Neišvengiama“ grėsmė
Pietų Korėjos nacionalinio susijungimo instituto mokslininko Hong Mino teigimu, vykstančiame Šiaurės Korėjos pareigūnų posėdyje gali būti paskelbtas „didžiulis politikos lūžis“ santykių su Jungtinėmis Valstijomis atžvilgiu.
Anksčiau šį mėnesį Šiaurės Korėjos žiniasklaida paskelbė ant balto žirgo jojančio Kim Jong Uno nuotraukų, o ekspertai tikino, kad tokie atvaizdai gali būti simboliniai ir reikšti politikos pokytį.
Pats D. Trumpas sakė susitvarkysiantis su Kim Jong Uno jam rengiamu siurprizu.
„Sužinosime, kas tai per siurprizas ir sėkmingai su juo susitvarkysime. Visi man turi siurprizų, bet pažiūrėkime, kas bus. Aš su jais tvarkausi tada, kai jie pasirodo“, – sakė JAV prezidentas.
Vis dėlto buvęs D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas kritikavo prezidento poziciją šiuo klausimu ir tikino, kad Pchenjanas kelia „neišvengiamą“ grėsmę.
JAV prezidentas į savo bandymus įkalbėti Kim Jong Uną nutraukti Šiaurės Korėjos izoliaciją ir atsisakyti branduolinių ginklų investavo itin daug politinio kapitalo.
Tiesa, po trijų susitikimų ir daugelio laiškų pažangos nėra labai daug.
Šiaurės Korėja šeštadienį perspėjo Japonijos premjerą Shinzo Abe, esą jis greitai pamatysiąs „tikrą balistinę raketą“, ir išvadino jį „pačiu kvailiausiu žmogumi istorijoje“.
Toks spalvingas apibūdinimas paskelbtas praėjus dviem dienoms po to, kai izoliuota valstybė išbandė vadinamąją „itin didelę salvinę raketų sistemą“, o Pietų Korėja pranešė, kad dvi raketos nukrito Japonijos jūroje, dar žinomoje kaip Rytų jūra.
Po raketų paleidimo, kurį prižiūrėjo Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas, Sh. Abe pareiškė, kad iš sistemų buvo paleistos „balistinės raketos“, o tai pažeidžia Jungtinių Tautų (JT) rezoliucijas.
„Galima pasakyti, kad Sh. Abe yra vienintelis idiotas pasaulyje ir pats kvailiausias žmogus istorijoje, nes jis net ir matydamas nuotraukas nesugeba atskirti raketos nuo salvinės raketų sistemos“, – valstybinė naujienų agentūra KCNA citavo Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešimą.
„Sh. Abe netolimoje ateityje savo panosėje galės pamatyti, kas yra tikra balistinė raketa… Sh. Abe yra ne kas kitas, kaip visiškas imbicilas“, – pridūriama pranešime.
Šiaurės Korėjos URM pareigūno teigimu, šaliai geriausia būtų vengti reikalų su Sh. Abe, nes derėjimasis su tokiu „politiniu nykštuku“ atneštų „gėdą“.
Šeštadienį išsakyti įžeidimai Japonijos premjero atžvilgiu yra jau antras kartas šį mėnesį, kai Pchenjanas taip užsipuola Sh. Abe.
Anksčiau, premjerui pasmerkus raketų bandymą, Šiaurės Korėja jį išvadino „idiotu ir niekšu“ ir perspėjo neleisią jam kelti kojos į sostinę Pchenjaną.
Šiaurės Korėjai taikoma daugybė tarptautinės bendruomenės sankcijų dėl branduolinių ginklų ir balistinių raketų programų. Pati šalis tvirtina, kad ginkluotė jai būtina apsiginti nuo galimos JAV invazijos.
Branduolinio nusiginklavimo derybos tarp JAV ir Šiaurės Korėjos įstrigo nuo vasarį žlugusio JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimo Hanojuje.
Nuo tada Pchenjanas reikalauja, kad JAV iki metų pabaigos pakeistų savo poziciją.
Pastarosiomis savaitėmis Šiaurės Korėja paskelbė vis agresyvesnių komentarų, vis artėjant metų pabaigos terminui.
D. Trumpas anksčiau šį mėnesį užsiminė apie galimą ketvirtą susitikimą su Kim Jong Unu, tačiau Šiaurės Korėjos atstovai tvirtino, kad šalis nesidomi viršūnių susitikimais, kurie „nieko mums neduoda“.