Nepriklausoma Ukrainos parlamento narė Nadežda Savčenko pranešė apie planus dalyvauti 2019 metais vyksiančiuose Ukrainos prezidento rinkimuose.

„Esu pasiruošusi prisiimti atsakomybę už šalį ir dalyvauti prezidento rinkimuose. Mano politinė jėga dalyvaus parlamento rinkimuose“, – per interviu Lenkijos žurnalui „Krytyka Polityczna“ sakė N. Savčenko.

N. Savčenko įsitikinusi, kad jos politinė jėga sugebės pakeisti egzistuojančią politinę sistemą ir valstybės struktūrą. Ukrainoje prezidento rinkimai vyks 2019-ųjų kovo 31 d.

Anksčiau gegužę per spaudos konferenciją kalbėjęs dabartinis Ukrainos prezidentas Petro Porošenka vengė atsakyti į klausimą apie planus siekti kitos kadencijos. Anot prezidento, dar per anksti kalbėti apie potencialius kandidatus.

Pernai metais Rusijoje N. Savčenko buvo pripažinta kalta dėl dviejų Rusijos žurnalistų – Igorio Korneliuko ir Antono Vološino – žūties Donbase ir neteisėtai kirtus Rusijos sieną. 2016 metų kovo 22 d. Donecko miesto teismas nuteisė N. Savčenko 22 metams kalėjimo.

Tačiau gegužės 25-ąją Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, vykdydamas žuvusių žurnalistų šeimų prašymą, pasirašė N. Savčenko nuo bausmės atleidžiantį įsaką. Ji galiausiai buvo parskraidinta į Ukrainą.

Informacijos šaltinis – ELTA

Nuotraukoje: šiuo metu prieštaringai vertinama Nadiežda Savčenko.

2017.05.26; 03:30

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su dvejus metus Rusijoje neteisėtai kalinta Ukrainos Aukščiausiosios Rados ir Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos nare Nadija Savčenko,  jos seserimi Vira Savčenko ir Lietuvoje besigydančiais Ukrainos kariais.

Ukrainos lakūnė Nadija Savčenko ir Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Lietuvos prezidento kanceliarijos (Robertas Dačkus) nuotr.
Ukrainos lakūnė Nadija Savčenko ir Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Prezidentė pabrėžė, jog Lietuva tvirtai remia Ukrainos žmones. Jų drąsa nepasiduoti ir visomis jėgomis ginti savo valstybę bei jos ateitį – geriausias įrodymas, kad jokia agresija negali užgniaužti ryžto gyventi laisvėje.

Šalies vadovės teigimu, tarptautinės bendruomenės spaudimas ženkliai prisidėjo prie Nadijos Savčenko išlaisvinimo.

Tačiau Rusijoje dėl politinių priežasčių neteisėtai vis dar kalinama daugiau nei 20 ukrainiečių. Tam, kad visi Ukrainos politiniai kaliniai galėtų sugrįžti į tėvynę, būtina išlaikyti tvirtą ir principingą poziciją Rusijos atžvilgiu.

Lietuva nuolatos aktyviai kėlė Nadijos Savčenko ir kitų Rusijoje kalinamų Ukrainos žmonių išlaisvinimo klausimą Jungtinėse Tautose, Europos Sąjungoje ir kitose tarptautinėse organizacijose.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sveikinasi su Vira Savčenko.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė sveikinasi su Vira Savčenko.

Prezidentės iniciatyva Nadijos Savčenko sesuo Vira perskaitė nelaisvėje laikytos sesers žinią tarptautinei bendruomenei praėjusiais metais JT Generalinėje Asamblėjoje surengtoje aukšto lygio moterų pasaulio lyderių diskusijoje. Išreikšdama solidarumą su Ukraina, Lietuva taip pat taiko sankcijas asmenims, prisidėjusiems prie neteisėto Ukrainos piliečių įkalinimo.

Mūsų šalis taip pat teikia visokeriopą pagalbą Ukrainai, padeda jos žmonėms įgyvendinti reformas, kurti skaidrias ir atsakingas institucijas.

Nuo Rusijos agresijos pradžios Lietuvos Ukrainai suteikta parama siekia 4 mln. eurų. Į Lietuvą atvyksta mokytis vaikai iš karo nuniokotų Rytų Ukrainos regionų, o sužeistiems Ukrainos kariams teikiamos gydymo ir reabilitacijos paslaugos.

Lietuvos prezidento kanceliarijos (Robertas Dačkus) nuotraukos.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2016.07.11; 13:11

„Vladimiras Putinas atliko unikalų žygdarbį istorijos rekonstrukcijos sferoje: paėmė į nelaisvę jauną kareiviškai apsikirpusią kovotoją, perdavė ją teismui, pripažino kalta ir tuo pačiu sutvėrė kankinę, didvyrę ir įtakingą lyderę savo priešams,– pažymi Benas Makintairas laikraštyje The Times. – Putinas  sutvėrė savo asmeninę Ukrainos Žaną D‘Ark“.

„Daugiau kaip 500 metų skiria Nadeždą Savčenko, Ukrainos karę, Rusijos teismo nuteistą kalėti 22 metus pataisos kolonijoje, nuo prancūzų XV amžiaus šventosios, anglų sudegintos ant laužo per Šimto metų (dabar kiti rašo: šimtametį) karą.

Continue reading „Vladimiras Putinas sutvėrė XXI amžiaus Žaną D‘Ark“

Ukrainos karininkė kreipėsi iš Maskvos kalėjimo į visus, kas neabejingas jos likimui.

Ukrainos kariškės Nadeždos Savčenko, kurią Rusijos teisėsauga kaltina prisidėjus prie rusų žurnalistų žūties Lugansko srityje, advokatai susitiko su ja Maskvos tardymo izoliatoriuje.

Advokatas Markas Feiginas savo twitter‘yje parašė, kad ji neketina nutraukti gruodžio viduryje paskelbto bado protesto, o jo kolega Nikolajus Polozovas išspausdino Nadeždos Savčenko rašytą laišką, adresuotą „visiems, kas neabejingas jos likimui“.

Continue reading „Ukrainos lakūnė Nadežda Savčenko: „Aš ištversiu““

Ukrainiečių lakūnė Nadežda Savčenko, pakliuvusi į nelaisvę Lugansko srityje ir pervežta į Rusiją, lieka suimta iki rugpjūčio 30-osios. Ukrainos pilietė, kuri dabar yra Voronežo areštinėje Nr. 3, kaltinama talkininkavusi VGTRK (Rusijos valstybinė televizijos ir radijo kompanija) žurnalistų Igorio Korneliuko ir Antono Vološino nužudyme šių metų birželio 17-ąją.

Tariama, kad Nadežda dalyvavo kautynėse, kuriose žuvo Rusijos televizijos kompanijos bendradarbiai. Ukraina ir tarptautinės teisių gynimo organizacijos reikalauja išlaisvinti Nadeždą Savčenko, tvirtindamos, kad jos pervežimas į Rusiją iš Ukrainos teritorijos neteisėtas ir labai panašus į grobimą.

Continue reading „Rusija pagrobė ukrainiečių lakūnę Nadeždą Savčenko“