Seras Komptonas Makenzis (Compton Mackenzie, 1883–1973) – britų žvalgas ir literatas, teismų persekiotas už Valstybės paslapties įstatymo pažeidimą.
Puikus rašytojas ir jūrų karininkas, K.Makenzis išsitarnavo iki Karališkųjų jūrų pėstininkų kapitono ir vėliau dalyvavo žlugusioje laivyno operacijoje išlaipinant desantą Dardanėluose (1915 metais). Tais pačiais metais K.Makenzis buvo komisuotas iš ginkluotųjų pajėgų, o jau kitais metais tapo slaptuoju agentu Graikijoje. 1917 metais jis buvo atsakingas už britų žvalgybos operacijas Sirijoje.
Savo nelaimei K.Makenzis parašė savo pirmąjį romaną apie šnipus „Kraštutinumai sutampa“ („Extremes Meet“) tais pačiais 1928-aisiais metais, kai dienos šviesą išvydo Somerseto Moemo „Ašendenas“ („Ashenden“). Ir paskui skundėsi, kad S.Moemo knyga patraukė didesnį visuomenės dėmesį, nors jo knygoje buvo žymiai mažiau realybės, negu jo romane.
Vėliau K.Makenzis aprašė savąją slapto agento karjerą autobiografijoje „Graikijos prisiminimai“ („Greek Memories“, 1932). Kaip tik po tos knygos išleidimo jis ir buvo patrauktas į teismą už Valstybės paslapties įstatymo pažeidimą. Didžiosios Britanijos valdžia areštavo visą tiražą ir išėmė jį iš apyvartos.
K.Makenzis, be kita ko, buvo kaltinamas tuo, kad paviešino MI 6 pirmojo direktoriaus 1-ojo rango kapitono sero Mansfildo Kamingo slapyvardį. Nors tuo metu pastarojo jau nebebuvo gyvo, K.Makenzis buvo pripažintas kaltu, jam paskirta 100 svarų sterlingų bauda, liepta apmokėti teismo išlaidas. Laikui bėgant draudimas spausdinti knygą buvo panaikintas, ir 1940 metais ji buvo išleista pakartotinai, pavadinta „Egėjaus prisiminimai“ („Aegean Memories“).
Visi tie įvykiai vėliau paties K.Makenzio buvo perpasakoti kitoje knygoje – „Graikija mano gyvenime“ („Greece in My Life“, 1960). Jis taip pat parašė keletą pjesių ir romanų, o 1933 metais išspausdino pamfletą – parodiją apie Didžiosios Britanijos specialiųjų tarnybų veiklą „Vėjas galvoje“ („Water on the Brain“). Leidinio įžangoje 1954 metais jis rašė: “Prieita iki to, kad paprasčiausiai jau nebeįmanoma įsivaizduoti tokios kvailystės ar absurdo, kurie netrukus neatsitiktų realybėje“.
2013.08.30