Lu Džeimsas (Lu James) buvo šiaurės vietnamiečių paimtas į nelaisvę 1975 metų balandžio 16 dieną, kai tie priartėjo prie Saigono. Balandžio 30 dieną iš Vietnamo pasitraukė paskutiniai amerikiečiai, bet Džeimso su jais nebuvo. Jo likimas oficialiai nežinomas ir CŽV jis laikomas kaip dingęs be žinios „konsulato darbuotojas“.
Jis buvo sučiuptas su grupe Pietų Vietnamo armijos karininkų, mušamas ir kankinamas ilgalaikiais tardymais, o po to pergabentas į kalėjimą Hanojuje. Džeimso priedanga buvo nepatikima, jo asmens pažymėjime buvo parašyta, kad jis yra „JAV ambasados tarnautojas“ ir „diplomatinio darbo rezervistas“.
Bet realaus darbo ambasadoje jis neturėjo, ir šiaurės vietnamiečiams nereikėjo ilgai sukti galvos, kad išsiaiškintų, kas jis iš tikrųjų. Per vieną tardymą jam buvo parodyti trofėjiniai dokumentai, iš kurių aiškėjo, kad jis dirba Vietname CŽV naudai.
Džeimsą paleido laisvėn po pusės metų. Kaip rašo Frankas Sneppas knygoje „Padorumo pauzė“ („Decent Interval“, 1977), taip pavyko dėka profesinio susitarimo, suorganizuoto Centrinės žvalgybos valdybos per vienos Vakarų valstybės specialiąją tarnybą. Tokiu būdu Džeimsas tapo paskutiniuoju CŽV darbuotoju, palikusiu Vietnamą.
(F.Sneppas, žymiausias CŽV analitikas Vietnamo klausimais, taip pat rašė, kad kai CŽV atsargos bendradarbis Takeris Gugelmanas grįžo į Vietnamą ieškoti savo pasimetusių draugų, jis buvo sučiuptas ir po metų mirė kalėjime. Jį tardė KGB ir kitų komunistinių specialiųjų tarnybų atstovai. „Iki šiol nežinia, kiek jiems pavyko iš jo išpešti, – rašė F.Sleppas. – Apie CŽV operacijas ir agentus Vietname ir apskritai Azijoje T.Gugelmanas žinojo labai daug).
2013.11.15