Žvalgybos enciklopedija: pirmas juodaodis amerikietis, apkaltintas šnipinėjimu


Nelsonas Drammondas – JAV Karinių jūrų pajėgų štabo Londone klerkas, prieidavęs prie slaptos informacijos, priklausančios kategorijai „visiškai slaptai“ ir „Kosmik“ (pastaroji – NATO slaptumo klasifikacija).

1963-aisiais metais jis buvo teisiamas, apkaltinus šnipinėjimu (karinių paslapčių pardavimas Sovietų Sąjungai), pripažintas kaltu ir nuteistas kalėti iki gyvos galvos. Per šešerius šnipinėjimo metus jis užsidirbo apie 28 000 dolerių.

Užvedantis asmuo, sužinojęs, kad N.Drammondas azartiškas lošėjas, nuolat turintis materialinių sunkumų, papasakojo apie jį sovietų šnipui, matyt, dirbusiam diplomatinėje priedangoje SSSR ambasadoje Londone.

Kartą vakare 1957 metais bare prie N.Drammondo atsisėdo nepažįstamas žmogus ir už nedidelį mokestį paprašė vienos paslaugos: gauti JAV KJP pažymėjimą neva tam, kad jo draugai galėtų naudotis karine jūrų birža.

Laikui bėgant „paslaugos“ darėsi vis rimtesnės ir baigėsi tuo, kad N.Drammondas pradėjo perdavinėti rusams slaptus dokumentus.

Kai N.Drammondas buvo perkeltas į kitas pareigas ir nebegalėdavo prieiti prie slaptų dokumentų, sovietų žvalgybos bendradarbis, su kuriuo jis turėjo reikalų, nutraukė su juo ryšius ir atsisveikindamas perspėjo, kad N.Drammondas yra saviškių įtariamas.

Ir iš tikrųjų, JAV Jūrų žvalgybos valdyba pradėjo slapta sekti slaptų dokumentų dingimą. Vagyste buvo įtariami keletas jūrininkų, taip pat ir N.Drammondas. Žinoma, kad tarp dingusių medžiagų buvo ir tokių, kurių N.Dramondas ir akyse nematė ir niekada neperdavė savo kuratoriui.

Vadinasi, rusai žinojo ne tik apie pradėtą slaptą tyrimą, bet ir, sprendžiant iš visko, be N.Drammondo buvo užverbavę bent jau dar vieną jūreivį ar civilį specialistą iš JAV KJP atstovybės Londone.

1958 metais N.Drammondas grįžo į JAV toliau tęsti tarnybos, kur dar ketverius metus užsiiminėjo šnipinėjimu, perdavinėjo rusams karines paslaptis, kurias gaudavo tarnybinėse komandiruotėse į Bostoną ir Norfalką Virdžinijos valstijoje, o taip pat į Niuportą Rod-Ailendo valstijoje.

Tuo metu su juo dirbo diplomatai iš sovietų delegacijos JTO. N.Drammondas perdavinėjo jiems informaciją apie karines jūrų kovines sistemas, priešlaivyninę elektroniką ir materialinį–techninį povandeninių laivų aprūpinimą.

JTO dirbantys rusai buvo stebimi FTB. Matyt, taip Amerikos kontržvalgyba ir užtiko N.Drammondo pėdsakus ir vėliau jį suėmė. Bet taip pat gali būti, kad į jį išvedė generolas majoras Dmitrijus Poliakovas, sovietų GRU karininkas, kuris beveik 20 metų dirbo Jungtinėms Amerikos Valstijoms.

Pats D.Poliakovas buvo vienas iš tų Amerikos agentų, kuriuos rusams išdavė Oldridžas Eimsas(Aldrich Ames), CŽV kontržvalgybos valdybos bendradarbis, suimtas 1994 metais už šnipinėjimą SSSR naudai. O.Eimso išduotas D.Poliakovas 1988-aisiais metais buvo sušaudytas.

2013.05.08

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *