Šis tekstas – apie pažangiausią sociologijos mokslininkų išradimą, pagrįstą pasiteisinusiu eksperimentiniu tyrimu.
Tai tarsi mokslinė rekomendacija, kur link eiti visuomenės sveikatos ir fizinio aktyvumo specialistams, medikams, inžinieriams, muzikos sistemų kūrėjams.
Manau, kad tai gali būti aktualu netgi politikams, kuriems šis laikmetis svarbus savivaldos rinkimų rėmuose: galima apsieiti be „makulatūros" kaišiojimo į pašto dėžutes, be juokingai atrodančios agitacijos ant automobilių, be gremėzdiškų plakatų pakelėse. Tiesiog savo pusėn pritraukti visuomenės dėmesį įmanoma darant ir realiai svarbius darbus, pavyzdžiui, skatinant visuomenę dažniau ir daugiau judėti bei sportuoti.
Tik fizinis aktyvumas padeda išvengti daugybės lėtinių ligų, kurios mus baigia „palaidoti" kaip nesveikiausią tautą, nors vaistų „suvalgome“ daugiausiai Pasaulyje.
Taigi: sociologai sukūrė (tinka ir tokie žodžiai kaip „išrado ir sugalvojo“) mokslinį būdą, kaip visuomenę paskatinti daugiau judėti. Tas būdas itin modernus, šiuolaikiškas ir ypač patrauklus visiems, mėgstantiems modernią, šiuolaikišką „bitbox" stiliaus muziką. „Bitbox" labai patrauklus jaunąjai kartai ir ypač Amerikos jaunuomenei.
Kas tai per sumanymas? Laiptuose įmontuojami judesių davikliai, kurie skleidžia įvairiausius garsus. Vietos tarp laiptų nuspalvinamos taip, kad iš tolo žiūrint matytume kokį nors patrauklų paveiksliuką.
Lipdami tokiais laiptais žmonės „groja“, nes laiptuose įmontuoti davikliai per specialius garso stiprintuvus skleidžia garsus.
Tokiu būdu laiptais kopiantys arba laiptais nusileidžiantys keliauninkai nejučiom tampa improvizuojančiais „muzikantais“. Žmonėms tampa patraukliau kopti „bitbox“ laiptais ir tuo pačiu groti, nei tyliai į viršų kilti liftu arba eskalatoriumi.
Kuo daugiau lipančiųjų – tuo daugiau ir muzikos bei įvairiausių, netuikėčiausių melodijų.
Tokiu būdu organizuoti galima netgi grupių ar komandų varžybas. Pavyzdžiui, kas sukurs patraukliausią melodiją.
Taip žmonės pradeda nebebijoti laiptų, kopimas laiptais jiems tampa patraukliu kolorijas gausiai deginančiu užsiėmimu. Jokios prievartos, jokių raginimų vaikščioti į sporto sales.
Beje, „bitbox" laiptais galima kilti į viršų įvairiai. Galima lipti taip kaip juda krabas, vėžys ar kiškis. Galima šoliuoti abiem kojom, pristatomu šuoliuku, kryžiuojant kojas, kerpant tarsi žirklėmis…
Verta pastebėti, kad mūsuose dar iki šiol vangiai bendradarbiauja tų sričių specialistai, kurie tiesiogiai atsakingi už fizinį aktyvumo skatinimą bei populiarinimą. Mes dažnai visuomenę raginame sportuoti senamadiškai, primityviai, ne itin patraukliai.
Ar Lietuvai nereikia nemokamų „bitbox" erdvių, kur būtų ir sportuojama, ir kuriamos melodijos? Gal gi „bitbox“ ims konkuruoti su fortepionu, kuris vadinamas tobuliausiu garsų išgavimo instrumentu, netgi tobulesniu už vargonus (fortepionas turėdamas 88 klavišus išgauna 127 gūglus garsų, o tai – vienetas su 127 nuliais).
Svarbu pastebėti, jog lipant laiptais ir tuo pačiu sportuojant bei grojant būtų galima dar ir taupyti elektros energiją. Elektros energija šitaip jau taupoma kai kuriuose Pasaulio oro uostuose.
http://channel.nationalgeographic.com/channel/crowd-control/videos/a-step-in-the-right-direction/
Andrius Kavecas yra Biomedicinos mokslų magistras.
2015.03.07; 04:14