Iš žvalgybos enciklopedijos: Užsienio žvalgybos priežiūros teismas


Užsienio žvalgybos priežiūros teismas slapta teisminė institucija. Ji Amerikos teismų sistemoje –  unikali.

Kai kurie teisininkai net vadina ją nelemtai išgarsėjusių Anglijos karališkųjų Žvaigždžių rūmų šių laikų analogu.

Idėja įsteigti slaptą teismą kilo per parlamentinius tyrimus, kai buvo nagrinėjami piktnaudžiavimai, susiję su neteisėtu piliečių telefonų pasiklausymu. Slaptojo teismo įkūrėju laikomas senatorius Edvardas Kenedis, kuris 1976 metais suteikė jam įstatyminę bazę vadinamuoju Aktu dėl užsienio žvalgybos priežiūros (1978 metais jis įgijo valstybės įstatymo statusą).

Advokatams kelio į slaptąjį teismą nėra, nes jis tarnauja tik federalinei vyriausybei, ir ši įleidžia į jį tik savo oficialius atstovus. Visos teisme nagrinėjamos bylos yra slaptos, kaip ir visi teisminiai veiksmai bei nuosprendžiai, kurie daromi jas išnagrinėjus. Posėdžiai protokoluojami, bet visada būtinai įslaptinami pagal procedūrą, patvirtintą Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausiojo teisėjo ir generalinio prokuroro.

Teismo posėdžiai vyksta Teisingumo ministerijos šeštame aukšte Konstitucijos prospekte Vašingtone, specialiame kambaryje, kuriame įrengta elektroninė apsaugos nuo slapto pasiklausymo aparatūra.

Tarnybinis įėjimas į patalpas yra ribotas. Pastatas stovi už kokių poros šimtų metrų nuo JAV Nacionalinio archyvo, kur saugoma Amerikos Konstitucija ir Teisių bilis.

Pažymėtinas ir slaptojo teismo adresas – Konstitucijos prospektas. Bet tai visai netrukdo jam veikti. Tuo labiau, kad slaptas teismas nepatiria piliečių teisių bei laisvių gynėjų – nei liberaliųjų, nei konservatyviųjų – spaudimo. Demokratai ir respublikonai – nuo pačių kraštutiniausių iki pačių nuosaikiausių – pritaria teismo veiklai.

Vien 1994 metais specialiosios tarnybos 576 kartus kreipėsi į teismą, prašydamos leisti įrengti telefono pasiklausymo aparatūrą ir „blakę“. Visais be išimties atvejais leidimas buvo duotas. Kitoks sprendimas šiame teisme dar niekada nebuvo paskelbtas.

2012.11.25

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *