Rusijos pinigai plaukia per Kipro salą


Kaip susiję tarpusavyje Kipras ir mokamas parkavimas Maskvoje? Pernai Maskvoje atsirado parkavimo aikštelių, kur už parkavimą buvo galima sumokėti pasiuntus SMS žinutę numeriu 7757, pasakoja leidinys “The Financial Times”.

Maskvos tinklaraštininkas Jevgenijus Šulcas pastebėjo: tas numeris priklauso firmai, kurią yra įsteigusios „dvi kompanijos, įregistruotos Kipre, o kas tų kompanijų savininkai, neaišku“, rašo straipsnio autoriai Čarlzas Kloveris ir Kortni Uiver.

Kipras vaidina „unikalų, skvarbų ir abejotiną“ vaidmenį Rusijos ekonomikoje, rašo leidinys.

Šiandien Kipras atsidūręs ant bankroto slenksčio, bet ES kol kas neskuba jam padėti, nes „bijo, kad toji sala – prieglobstis Rusijos nešvariems pinigams“. Kiek pinigų Rusijos piliečiai laiko Kipre? Vertinimai skiriasi: kai kurie ekspertai kalba apie 8 mlrd. eurų, Vokietijos žvalgyba (pasak “Der Spiegel” publikacijų) mini 35 mlrd.

RF CB statistika skelbia: 2011 metais Kipras užėmė pirmą vietą iš šalių, kur būdavo pervedami Rusijos pinigai, o taip pat iš tiesioginių investuotojų Rusijoje (daugiau kaip 13 mlrd. dolerių investuota).

Laikraštis čia pat pabrėžia: „Didelė dalis grynųjų, kurie pereina per Kiprą, – tai ne „juodieji pinigai“. Rusijos buhalterinės ir juridinės firmos rekomenduoja salą kaip legalią slėptuvę nuo mokesčių, nes ten vienodas apmokestinimas – 10 procentų. Kipro teisinė sistema, pagrįsta Anglijos teise, dažnai rusų bizniui labiau patinka už vietinę alternatyvą“.

„Yra pakankamai daug įstatymams paklusnių firmų, kurios išnaudoja Kiprą kaip dalį holdingų struktūrų, nes tai patogu ir, be to, pigiau negu Vakarų Europos jurisdikcijose“, – sako juristas Mailkas Pugas (Hogan Lovells).

Ir vis dėlto yra nemažai atvejų, perspėjančių būti apdairiems, rašo laikraštis. „Aš pameluočiau, jeigu sakyčiau, kad Kipras šimtu procentų įvykdo viską (visus įstatymus prieš pinigų plovimą). Jam dar teks tobulėti“, – sako neįvardijamas Kipro ekonomistas.

Fondas “Hermitage Capital” tvirtina, kad per Kipro bankus buvo pervedama dalis pelno iš aferos, kurią demaskavo Sergejus Magnickis. Kipro Generalinė prokuratūra tikrina. „Magnickio byla – vienas ir nedaugelio atvejų, kai yra detalių ir nedviprasmiškų kaltinimų dėl Rusijos pinigų plovimo Kipre. Bet buvo ir kitų atvejų, kai Rusijos korporacijų veikla Kipre buvo patraukusi dėmesį“, – sakoma straipsnyje.

Antai RF CB sukritikavo VTB už „toksiškų“ skolų pervedimą į jo Kipro filialą 2009–2010 metais. 2007 metais VTB įsigijo gręžimo įrangą iš kažkokios Kipro firmos, kuri užpirko ją tą pačią dieną 160 mln. dolerių pigiau, rašo laikraštis remdamasis bendru Navalno ir Henry Jackson Society fondo pranešimu.

Beje, kipriečiai pareiškia, kad versija apie rusų sukčiavimus išpūsta ES lyderių ir pasitarnauja kaip politinis išsisukinėjimas. „Koks bankas nepriims su išskėstomis rankomis klientų, kurie atneša šimtus tūkstančių dolerių ir iš tų pinigų moka mokesčius Kipre?“ – retoriškai klausia Rossas Olovanovas (ProBusCon).

Kaip Rusijos valdžia žiūri į bėgimą nuo mokesčių? Pernai Vladimiras Putinas paragino „deofšorizuoti“, bet, laikraščio nuomone, toji kampanija nepalies Kipro. Sausį Kipro Finansų ministerija pareiškė, kad Rusija išbraukė salą iš „juodojo sąrašo“ šalių, į kurias negalima investuoti. 2012 metais Rusijos valdžia iškėlė Kiprą iš ofšorinių jurisdikcijų sąrašo.

Nuotraukoje: Kipras garsėja ne tik mažais mokesčiais, paslaugiais bankais, bet ir puikiais kurortais.

Šaltinis: Financial Times

2013.02.11

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *