„Amerikiečių juristas ir buvęs JAV teisingumo ministerijos bendradarbis išvarytas iš Rusijos šį mėnesį po to, kai jis, matyt, atsisakė bendradarbiauti su Rusijos specialiosiomis tarnybomis“, – rašo Financial Times Maskvos korespondentas Karlas Kloveris (Charles Clover).
Tomas Fairstaunas (Thomas Firestone) gavo Teisingumo ministerijos paskyrimą į Amerikos ambasadą Maskvoje, bet paliko valstybės tarnybą dėl darbo privačioje juridinėje kompanijoje Baker & McKenzie, praneša leidinys.
Anot T.Fairstouno pažįstamojo, gegužės 5 dieną, kai grįžo į Rusiją iš užsienio, jis buvo sulaikytas Šeremetjevo oro uoste ir apklausinėjamas ištisas 15 valandų, o paskui paskelbtas nepageidautina persona.
T.Fairstouno pažįstamas pareiškė, kad kovo mėnesį jį bandė užverbuoti FSB, bet jis atsisakė bendradarbiauti.
Lieka neaišku, ar T.Fairstouno byla kaip nors susijusi su Rajeno Kristoferio Foglio byla, samprotauja K.Kloveris. „Fairstounas buvo nuolatinis Amerikos ambasados juridinis konsultantas iki praėjusių metų ir išgarsėjo kaip korupcijos Rusijos teisėsaugos organuose ekspertas“.
Dirbdamas ambasadoje T.Fairstounas buvo artimai žinojo Sergejaus Magnickio bylą, praneša leidinys.
„Tomas žinojo Rusijos įstatymus geriau nei 99 proc. Rusijos teisininkų. Jis daug nuveikė kovoje prieš korupciją Rusijoje, buvo vienas iš vedančiųjų ekspertų korporacinių gudrybių ir Rusijos teismų bei įstatymų leidybos panaudojimo nusikalstamiems tikslams ekspertų“, – taip apibūdina T.Fairstouną jo buvęs viršininkas.
„Nežinia, ar Tomo Fairstouno deportacija susijusi su dabartiniu konfliktu, kilusiu dėl S.Magnickio įstatymo“, – svarsto straipsnio autorius. Matyt, keršijant už jo bandymus prastumti šį įstatymą JAV Hermitage Capital fondo vadovas Viljamas Brauderis (Bill Browder) dabar už akių teisiamas už vengimą mokėti mokesčius, primena žurnalistas.
„Gegužės 7 dieną, pasak V.Brauderio, Rusijos VRM kreipėsi į Interpolą, prašydama duoti „signalą visiems postams“, kad jį surastų, nors niekam ne paslaptis, kad jis Londone“, – sakoma straipsnyje.
Straipsnio autorius pateikia Interpolo atsakymą į Financial Times klausimus šioje byloje. „Bet kokius šalių – Interpolo narių užklausimus … tvarko pagal taisykles ir reguliuoja Organizacija. Pagal Interpolo įstatų 3 str. „Organizacijai kategoriškai draudžiama kaip nors kištis ar vykdyti politinio, karinio, religinio ar rasinio pobūdžio veiklą“.
Į šį draudimą Interpolas žiūri labai rimtai.
Nuotraukoje: Tomas Fairstaunas (Thomas Firestone).
Šaltinis: Financial Times
2013.05.28