Prašiusiųjų prieglobsčio, negrįžusių į tėvynę ir pakeitusių pilietybę įžymybių žinynas


Birželio 23 dieną Edvardas Snoudenas išvyko iš Honkongo, palikdamas paskui save diplomatinio skandalo pėdsaką. Iš pradžių jis keliavo į Islandiją, paskui į Ekvadorą, bet pakeliui įstrigo Rusijoje. Pilietybės pakeitimą ne visada lydi tokios aistros, bet tarp sportininkų, mokslininkų, muzikos atlikėjų ir aktyvistų jo istorija labai sena. "The New Republic" žurnalistai Julija Joffė ir Kevinas Mankenas sudarė pilietybę pakeitusių garsenybių sąrašą.

Antai 1967 metais pabėgo į Jungtines Amerikos Valstijas Josifo Stalino duktė Svetlana Alilujeva. 1984 metais ji grįžo į SSSR, pareiškusi, kad Amerikoje „nė dienos nebuvo laisva“, tačiau po poros metų vėl išvyko į JAV.

Režisierius Romanas Polanskis pakeitė gyvenamąją šalį dėl problemų su įstatymais. Kai JAV jį pripažino kaltu dėl 13-metės mergaitės išprievartavimo, jis pabėgo iš šalies ir įsikūrė Prancūzijoje, kur gyvena iki šiol.

Išvykti iš Amerikos teko ir pasaulyje išgarsėjusiam didmeistriui Bobui Fišeriui. Po to, kai jis pažeidė JAV sankcijas, draudžiančias dalyvauti varžybose Jugoslavijoje, šachmatininkas ilgai klajojo po Europą ir Aziją, kol pagaliau priėmė Islandijos siūlymą suteikti jam politinį prieglobstį.

Bene ypatingiausias personažas "New Republic" sąraše – tai Kel Elas, irgi garsus kaip supermenas. 900-ajame Action Comics numeryje Paskutinis Kriptono sūnus, nenorėdamas būti Amerikos politikos įrankiu, atsisakė JAV pilietybės.

Tačiau tokių istorijų pasitaiko ne tik už vandenyno. Tereikėjo Prancūzijos vyriausybei padidinti mokesčius turtuoliams, kai pilietybę pakeitė vienas iš prancūzų kino simbolių – Žeraras Depardje (Gerardas Depardieu).

Į sąrašą taip pat pakliuvo keletas sovietų baleto artistų. Kaip ir kiekvienas kitas menas, baletas Sovietų Sąjungoje buvo griežtai cenzūruojamas. Tačiau, skirtingai nuo kitų artistų, baleto šokėjai dažnai būdavo išleidžiami gastrolėms, kad parodytų Sovietų Sąjungos kultūros lobyną.

Kruopščiai surengtos kelionės į Europą ir Šiaurės Ameriką atvėrė Rudolfui Nurejevui ir Michailui Baryšnikovui – dviem žymiausiems XX amžiaus šokėjams – galimybę palikti šalį.

Nuotraukoje: Edvardas Snoudenas, atskleidęs JAV slaptųjų tarnybų paslaptis.

Šaltinis: "The New Republic"

2013.07.14

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *