Ar Vilniuje pasirodys V. Putiną garbinęs reperis Morgenshternas


Etikos klausimai

Atsakomybė dėl to, kad prieš metus Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui paramą reiškęs rusų reperis Morgenshternas penktadienį pasirodys „Compensa“ koncertų salėje, turi tekti renginio organizatoriams, kurie yra privatūs subjektai, teigia kultūros ministras Simonas Kairys. Ministras akcentuoja taip pat praktiškai nematąs galimybių, kad reperis galėtų būti įtrauktas į Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašus.
 
„Tai yra dvi klausimo pusės. Tai, pirmiausia, tokiu atveju, kadangi koncertas vyksta ne kažkokioje valstybei ar savivaldybei priklausančioje scenoje, o šiuo atveju privačioje „Compensa“ arenoje ir organizatoriai tai yra privatus subjektas, tai mes neturime tokios galimybės atmesti kažkaip tą repertuarą“, – žurnalistams trečiadienį teigė S. Kairys.
 
Ministras skeptiškai vertina ir galimybę reperį Morgenshterną įtraukti į Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašą.
 
„Yra kitas kelias, be abejo, svarstyti ir kreiptis dėl vieno ar kito atlikėjo, kad jis būtų įtrauktas į nepageidaujamų asmenų sąrašą, bet jau turint patirties ir matant, kiek, pavyzdžiui, tas pats atlikėjas pasisakymų yra padaręs ir palaikant Ukrainą, ir kai kurių kūrinių išleidęs, tai matome, kad tas toks teisinis ginčas būtų tikrai neperspektyvus ir ne valstybės naudai“, – sakė ministras.
 
„Kiek mes tarėmės su Užsienio reikalų ministerija, kad tiesiog nebūtų tokio pagrindo. Aš tikrai nenoriu advokatauti šiam atlikėjui, bet, objektyviai žiūrint, mes irgi nepatikrinsime gi žmogaus įsitikinimų, neįlįsime į jo vidų. Bet po įvairių pozicionavimusi su Rusija, tai jis visgi iš tos Rusijos pasitraukė, yra nemažai šaltinių, kur jis išreiškė nuomonę neigiamą apie tai, kas vyksta Ukrainoje“, – taip pat pažymėjo jis.
 
Pasak jo, dėl koncertų, kuriuose pasirodo panašių klausimų keliančios Rusijos žvaigždės, atsakomybė turėtų tekti privatiems organizatoriams.
„Valstybė jau tikrai daug padarė ir dabar labai daug priklauso nuo privačių subjektų, jų empatijos, nuomonės, įsitikinimų, rizikų vertinimų, galų gale kažkokio prestižo ir panašiai. Ir čia jau ta atsakomybė vis tiek tenka jau privačiam renginių organizatoriui ir tai visuomenės daliai, kuri klauso tokios muzikos, eina į tokius koncertus“, – pažymėjo S. Kairys.
 
Kaip skelbė LRT radijas, Rusijos reperis Morgenshternas prieš metus teigė V. Putiną gerbiantis dėl to, nes jo bijo visas pasaulis. Tuo tarpu karo Ukrainoje metu reperis dainavo Rusijos armijai įkvėpti sukurtą dainą „Ja russkij“, o paklaustas, kam priklauso Krymas, atlikėjas išsisukinėdamas aiškino, kad tai Ukrainos vadžios primestas klausimas ir dėl jo neverta kvaršinti galvos.
 
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)
 
2023.03.02; 08:14
print