Nuo rugsėjo pradžios virš Prancūzijos atominių jėgainių pradėjo skraidyti paslaptingi bepiločiai, kurių priklausomybė lieka mįslė vyriausybei ir specialiosioms tarnyboms. Taip rašo Stefanas Montefiori laikraštyje Corriere della Sera.
Nuo spalio pradžios virš 15-os Prancūzijos atominių jėgainių praskrido neatpažinti bepiločiai skraidymo aparatai. Vidaus reikalų ministras Bernaras Kazenevas prieš keletą dienų ramino visuomenę, kalbėdamas apie „neutralizavimo sistemą“, pasirengusią apsaugoti reaktorius.
Bet skraidyklės ir toliau ramiai pasirodo skrydžiams uždaroje oro erdvėje per vienalaikes ir sukoordinuotas akcijas šimtų kilometrų atstumu viena nuo kitos, rašo straipsnio autorius.
Bepiločiai atskrenda naktį arba auštant ir keletą minučių skraido virš atominių jėgainių, nepaisydami saugumo perimetrų – 5 km spindulio ir 1 km aukščio. Stebėjimo tarnybos juos fiksuoja, duoda pavojaus signalą, bet niekas nė karto nesustabdė skraidyklių ir neišsiaiškino, kas jas valdo.
Kiekvieną kartą, kai energetikos milžinas Edf, kurio žinioje yra 19-os Prancūzijos atominių jėgainių 58 reaktoriai, pareiškia, kad pateiks skundą, nei vyriausybė, nei kompetentinga valdžia, užtikrinanti branduolinį saugumą, negali paaiškinti, kas dedasi. Mačiusieji sako, kad matė įvairaus dydžio aparatus: anksčiau tai buvo mažos skraidyklės, kokių galima įsigyti laisvoje prekyboje, bet pastaruoju metu buvo pastebėti dideli, ilgesni nei dviejų metrų aparatai, rašo straipsnio autorius.
Jeigu tai piktas pokštas, tai jis labai gerai suorganizuotas, panaudojant reikšmingas priemones, nes reikia daug grupių, galinčių vienu metu pilotuoti skraidykles Prancūzijos rajonuose, smarkiai nutolusiuose vienas nuo kito. Versija apie specialiųjų tarnybų pratybas atkrito išsyk po to, kai vyriausybė pažadėjo įsikišti, bet taip ir nesugebėjo.
Greenpeaceekologai nurodo, kad jie vykdo akcijas atvirai ir prisiima atsakomybę už jų vykdymą. Be to, aktyvistai kaltina vyriausybę siekiant sumenkinti pavojų, pažymi korespondentas.
Skraidyklės gali vykdyti žvalgybinius ar bandomuosius skrydžius teroro akto išvakarėse. Vyriausybė atvirai to nepripažįsta. Ekologas aktyvistas pažymi, kad skraidyklė negali padaryti rimtos žalos reaktoriui, tuo pačiu didelis potencialus pavojus glūdi radioaktyvaus kuro baseinuose, perduoda žurnalistas.
Šaltinis: Corriere della Sera
2014.11.12; 04:40