Buvęs Čekijos disidentas Janas Kavanas – sukčius?


Šio skandalo kaltininkas – Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai kadaise pirmininkavęs Čekijos parlamento narys, buvęs Čekijos užsienio reikalų ministras Janas Kavanas. J.Kavanas kaltintas tuo, kad, dirbdamas Čekijos URM vadovu, pateikė melagingos informacijos apie neva sunaikintus šimtus slaptų dokumentų, kurie iš tikrųjų nebuvo sunaikinti. J.Kavanas taip pat buvo įtariamas, kad komunistinėje Čekoslovakijoje bendradarbiavo su prorusiško Čekoslovakijos režimo slaptosiomis tarnybomis, o eidamas Čekijos URM vadovo pareigas – neteisėtai pasisavino lėšų.

Kai kilo įtarimai, Čekijos URM ministras Cyrilas Svoboda pareiškė, jog J.Kovanas Jungtinėse Tautose neturi teisės naudotis slapta ir visiškai slapta informacija. Tačiau Čekijos vyriausybė pranešė, jog buvęs disidentas iš Jungtinių Tautų bus atleistas ne iš karto, tik 2003 metų rugsėjo mėnesį, kai oficialiai baigsis jo kadencija. Čekijos opozicija pasipiktino sprendimu palikti J.Kavaną Jungtinėse Tautose iki pat 2003 metų rudens. Jau vien dėl tos priežasties, kad J.Kavanas dažnai skrisdavo lėktuvu iš Niujorko į Prahą, kur dalyvaudavo parlamento posėdžiuose. O kelionės išlaidas apmokėdavo Vyriausybė. Tačiau valdančioji kairiojo centro koalicija Čekijos Seime tuomet turėjo tik dviejų balsų daugumą, todėl J.Kavano dalyvavimas posėdžiuose tuometinei Čekijos valdančiai koalicijai buvo itin svarbus.

O dabar – apie kaltinimus J.Kavanui. 1999 – 2002 metais, būdamas Čekijos URM vadovu, J.Kavanas pasirašydavo ataskaitas apie slaptų ir visiškai slaptų dokumentų sunaikinimą, nors maždaug 250 iš 385 bylų niekad nebuvo sudegintos arba supjaustytos į smulkias skiauteles. Čekijos specialiosios tarnybos įtarė, kad 250 nesunaikintų bylų J.Kavanas pardavė užsienio valstybių žvalgyboms ir kontržvalgyboms. Nesunaikintose bylose buvo slapti šifrai, konfidencialios ambasadorių ataskaitos ir visiškai slaptos bylos apie padėtį NATO aljanse. Taip pat 2002 metais, kai Čekijos slaptosios tarnybos domėjosi finasiniais pažeidimais Čekijos užsienio reikalų ministerijoje, J.Kavano asmeniniame seife aptikta milžiniška pinigų suma – maždaug keli milijonai kronų (mūsų pinigais, apie kelis šimtus tūkstančių litų). J.Kavanas tikrintojams nesugebėjo paaiškinti, iš kur atsirado tie niekur nefiksuoti, niekur nedeklaruoti milijonai kronų.

Nuotraukoje: buvęs Čekijos disidentas Janas Kavanas.

2011.06.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *