Čekijos premjeras neteko deputato neliečiamybės


Čekijos premjeras A. Babišas neteko deputato neliečiamybės. EPA-ELTA nuotr.

Penktadienį Čekijos parlamentas balsų dauguma nusprendė panaikinti premjero ir milijardieriaus Andrejaus Babišo deputato neliečiamybę, kadangi jis neteisėtai vienai iš savo bendrovių gavo du milijonus eurų Europos Sąjungos subsidijų, praneša „RIA Novosti“.

Kartu su A. Babišu deputato neliečiamybės neteko ir jo bendražygis politikoje ir versle Jaroslavas Faltynekas.

Čekijos policija pradėjo tyrimą abiejų politikų atžvilgiu 2015 metais. Naujųjų metų išvakarėse gautas Europos kovos su sukčiavimu biuro (OLAF) dokumentas patvirtina, kad A. Babišo kompanija neteisėtai gavo ES subsidijų.

Pats premjeras per parlamento posėdį pareiškė, kad šį tyrimą inicijavo jo politiniai priešininkai.

Už tai, kad premjeras ir jo bendražygis būtų atiduoti į policijos rankas, balsavo visų frakcijų deputatai, išskyrus A. Babišo įkurtam ir vadovaujamam judėjimui ANO atstovaujančius parlamentarus. Spalio mėnesį šis judėjimas didele persvara laimėjo parlamento rinkimus, todėl Čekijos prezidentas Milošas Zemanas įpareigojo A. Babišą sudaryti vyriausybę.

Bet kaip tik dėl atliekamo policijos tyrimo visos kitos partijos atsisakė bendradarbiauti su A. Babišu, ir jis buvo priverstas suformuoti mažumos kabinetą, į kurį įėjo judėjimo ANO atstovai ir nepartiniai ekspertai.

Antradienį parlamentas pareiškė nepasitikėjimą šiai vyriausybei, ir ji kita dieną paskelbė savo atsistatydinimą, kurį prezidentas, kaip manoma, priims sausio 24-ąją.

Anksčiau M. Zemanas pareiškė suteiksiąs A. Babišui antrą galimybę sudaryti kabinetą, o jo atžvilgiu atliekamą tyrimą pavadino „policijos provokacija“.

Pats A. Babišas ketvirtadienį neatmetė, kad į vyriausybės vadovo postą gali būti pasiūlytas kitas ANO atstovas. Šį variantą judėjimo vadovybė svarstys pirmadienį.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.01.20; 00:45

print