Dešimt išeivių iš SSSR – turtingiausių šveicarų sąraše ( 2 )


Nors “Bilan” sąraše 61-ių Vasilijus Anisimovas per vieną eilutę nusmuko, jis jaučiasi neblogai, nes per statybas ir nekilnojamąjį turtą užgyventas turtas vertinamas nuo 3 iki 4 milijardų.

Šiemet jo žmona Jekaterina (43 metų) ir sūnus Nikolajus (13 metų) pelnė Kiuntsnachto buržua vardą, atitinkantį Ženevos kvartalo Ciuriche ekvivalentą – Kolonji. O pats biznierius, kilęs iš Kazachstano, nesiskubina gauti Šveicarijos paso.

Gandai apie jį plaukia ir iš jo tėvynės, ir iš Maskvos. Kalbama, kad jis domisi gamykla Kristall, Maskvoje gaminančia keletą rūšių populiarios degtinės, pradedant Čisyj kristall (Grynas krištolas) ir baigiant Putinka. Jo dukros Angelina ir Ana, besipuikavusios Amerikos glamūriniuose žurnaluose, dabar ramiai gyvena Niujorke, kur Anisimovo žentas Rajanas Fridmanas energingai ugdo savo nekilnojamojo turto imperiją, pavadintą Corigin Real Estate. O štai pradinė „mūsiškio“ verslininko kompanija Coalco, registruota Cūge, jo sprendimu yra likviduotina.

Žmogus, kurį mes įrašėme šeštoje vietoje turtingiausių šveicarų sąraše, formaliai, žinoma, negali būti laikomas „mūsiškiu“. Tačiau jo ryšiai su Rusija aktyvesni negu daugumos aukščiau ar žemiau išvardintųjų asmenų. Kalbame apie šeimos farmacijos įmonės Ferring savininką Frederiką Paulseną, kuris yra dar ir Rusijos garbės konsulas Vo kantone. (…) “Bilan” vertinimu, jo turtas per pastaruosius metus išaugo 1250 mln. ir siekia nuo 2 iki 3 milijardų frankų.

Be pagrindinės įmonės, Ferring, įsikūrusios Sent-Pre miestelyje netoli Lozanos, tas „kuklus chemikas“, kaip jį vadina šveicarai, valdo dar keletą kompanijų, užsiimančių medicininiais tyrimais. Mes nežinome, kiek tikslus pono F.Paulseno kapitalo vertinimas, bet dėl vieno dalyko kolegos šveicarai tikrai suklydo – vaikų jis turi ne tris, o keturis, jauniausiam sūnui treji su puse metų.

Septintasis numeris mūsų sąraše – 45-ių metų Jurijus Šefleris, jis verčiasi spiritiniais gėrimais ir liukso produkcija ir šveicarų vadinamas „nekarūnuotu degtinės karaliumi“. “Bilan” duomenimis, jis turi 2–3 mlrd. frankų. Įdomu, kad “Forbs” paskelbtame 2011 metų turtingiausių Rusijos verslininkų sąraše jis užėmė paskutinę, dušimtąją vietą (turėdamas 500 milijonų dolerių kapitalo), o 2012 metų panašiame sąraše J.Šeflerio išvis nėra.

Užsimena “Bilan” ir apie Rusijos vyriausybės 2002 metais pradėtą teismo procesą prieš J.Šeflerio kompaniją Spirits Intenational, įeinančią į SPI grupę. Jis liečia teises į degtinės „Stoličnaja“ ir „Moskovskaja“ prekinius ženklus. (…) J.Šefleris neteko tų teisių pernai vasarą. „Apeliacinis teismas Hagoje išimtinę teisę į „Stoličnaja“ ir „Moskovskaja“ prekinius ženklus paliko Rusijai. Kaip praneša RAPSI, remdamasi Hagos teisme Rusijos Federacijos interesams atstovaujančios advokatų kompanijos Hoyng Monegier pranešimu, Niderlandų kompanijos Spirits Intenational skundas buvo atmestas“.

Tokią pat informaciją mes radome ir portale Pravo.ru, taigi, tikriausiai ji tiksli. Bet Ženevoje gyvenantis verslininkas nepraranda vilties ir randa laiko pailsėti savo 133,9 m ilgio jachtoje „Serena“.

Tame pačiame lygyje su Jurijumi Šefleriu yra dar vienas Ženevos gyventojas – Viačeslavas Kantoras. Jo finansinė būklė per besibaigiančius metus visai nepasikeitė (2–3 milijardai frankų), užtat apdovanojimų sąrašą papildė Prancūzijos Garbės legiono ordinas už indėlį į kovą už mažumų teises, prieš rasizmą ir antisemitizmą. Iš tiesų, 59-ių MAI auklėtinis ir Tel-Avivo universiteto Garbės daktaras V.Kantoras aktyvus visuomenininkas, eina daugybę pareigų: Europos žydų kongreso prezidentas, Europos tolerancijos ir susitaikymo tarybos vienas iš pirmininkų, Tarptautinio Liuksemburgo forumo dėl branduolinės katastrofos išvengimo prezidentas, Fondo „Pasaulinis Holokausto atminimo forumas“ prezidentas, Europos žydų fondo pirmininkas.

Tai jam netrukdo sėkmingai bizniauti: V.Kantoras kontroliuoja 84 proc. kompanijos Acron ir 2,7 proc. Uralkalio, dviejų stambiausių pasaulyje trąšų gamintojų, akcijų. Ženevoje gerai žinoma jo aistra žirgams ir menui – pastarojo mėgėjai iki šiol prisimena nedidelės jo privačios kolekcijos parodą Tautų rūmuose 2009 metais.

Dešimtą vietą mūsų sąraše užima dar viena dama – Gulnara Karimova, Uzbekistano ambasadorė prie JTO Europos skyriaus. Kaip mes neseniai buvome pranešę, dabar Uzbekistano prezidento vyresnioji dukra figūruoja Šveicarijos Prokuratūros atliekamame tyrime. Prokuratūra įšaldė šimtus milijonų frankų sąskaitose, priklausančiose dviem Uzbekistano piliečiams, įtariamiems pinigų plovimu. Abu uzbekai dirbo kompanijai Coca-Cola Uzbekistan, priklausančiai Gulnarai Karimovai.

Bet apie tai “Bilan” nieko nerašo. Tik sakoma, kad ir ji, ir jos sesuo Lola turi nekilnojamojo turto Ženevoje, o Gulnara užsiima ne tik diplomatija, verslu, bet ir siekia karjeros kaip dainininkė ir madų bei brangenybių dizainerė. Pasak Šveicarijos žurnalo, ji ką tik išleido į rinką kvepalus Mystérieuse, sukurtus kartu su žymiu prancūzų kvepalų kūrėju Bertranu Diušafuru.

Gulnaros turtas, vertinamas nuo 900 milijonų iki milijardo, per 2012 metus jis nepasikeitė.

Pagaliau sąrašą užbaigia kompanijos JUKOS-Moskva buvęs prezidentas ir buvęs taip pat 4,3 proc. akcijų sunaikintos naftos kompanijos savininkas Vasilijus Šachnovskis. Apie tai, kaip pasibaigė jo ryšiai su JUKOS, galima pasiskaityti šiemet pasirodžiusioje knygoje „Kalėjimas ir laisvė“, kurią parašė Michailas Chodorkovskis su bendraautore žurnaliste Natalija Gevorkian. Vasilijus Šachnovskis, knygoje pavadintas pavyzdingu šeimynykščiu ir blaivininku, gyvena Vo kantone, naudodamasis fiksuoto apmokestinimo privalumais – kol tai galima.

Jis patenka į „sąrašą“ antrą kartą: pernai jo turtas buvo vertinamas puse milijardo, šiemet – 400 milijonų. Bet jis nenusimena. Pasak “Bilan”, V.Šachnovskis gyvena savo malonumui, atsiduodamas aistrai – golfui. Ir stengdamasis laikytis kuo toliau nuo savo buvusių partnerių teisinių rezgių.

Medžiagos originalas: „Naša gazeta“

Nuotraukoje: Uzbekistano prezidento vyresnioji dukra Gulnara Karimova, kuri Šveicarijoje traktuojama kaip labai turtinga išeivė iš buvusios SSRS.

2013.01.01 

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *