Dievinamas tironas


Levada-Centr‘o atliktos apklausos apie populiariausius Rusijos XX amžiaus lyderius rezultatai, pasak "Süddeutsche Zeitung" žurnalisto Franko Nienhuyseno, „tikriausiai Vakarams pasirodys stebėtini.

Ogi nugalėjo Leonidas Brežnevas, Europoje laikomas nerangumo, biurokratiškos ir nugyventos iki ekonominio kracho Sovietų Sąjungos simboliu.

O iškart po jo, minimaliai teatsilikę, – revoliucijos vadas Leninas ir diktatorius Josifas Stalinas“.

Nepopuliariausias – Michailas Gorbačiovas.  

„Vokietijoje M.Gorbačiovas, Nobelio taikos premijos laureatas, apipilamas apdovanojimais kaip veikėjas, sudaręs sąlygas Vokietijoms susijunti. Tačiau Rusijoje jis laikomas sovietų imperijos duobkasiu. (…) Tik 21 proc. apklaustųjų apie paskutinį sovietų lyderį mano gerai. Kartus rezultatas žmogui, pabandžiusiam ne sugriauti, o reformuoti SSSR“, – rašo F.Nienhuysenas.

„O Borisas Jelcinas? Pirmasis tautos išrinktas Rusijos prezidentas iš pradžių buvo populiarus, bet paskui daugeliui Rusijos gyventojų tapo radikalaus rinkos atvėrimo, chaoso, skurdo gilėjimo ir amoralių oligarchų simboliu. Valstybė palaipsniui silpo, taip, kaip ir jo širdis.

„Reformatoriai pagal nuopelnus bus įvertinti gerokai vėliau“, – sako istorikas Janas Račinskis iš organizacijos Memorial.

„Apklausa liudija, kad trūksta istorijos pažinimo ir istorinio mąstymo – žmonės kalba apie mitus, o ne apie realias figūras“, – perduoda F.Nienhuysenas.

„Ūsuotas Kremliaus vadas paliko šalyje kruvinus teroro pėdsakus. Tačiau Rusijos komunistams, o ir ne tik jiems, Stalinas – pirmiausia karo vadas, nugalėjęs vokiečius fašistus Didžiajame Tėvynės kare“ – tęsia F.Nienhuysenas. „Stalino represijos, kitaminčių persekiojimas ir naikinimas išstumiami iš atminties, pagražinami ir praktiškai neapmąstomi“, – rašo jis.

O L.Brežnevas, „nugalėjęs apklausoje tik minimaliu skirtumu, valdė šalį sąstingio epochoje. Jis nedavė niekam turtų, bet užtikrino visiems maždaug sotų gyvenimą“.

Nuotraukoje: Leonidas Brežnevas, buvęs Sovietų Sąjungos lyderis ir vadovas, šalį valdęs ne vieną dešimtmetį.

Šaltinis: Süddeutsche Zeitung

2013.06.01

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *