Druskininkų visuomenės atstovai prabilo apie mieste klestintį teisinį nihilizmą ir demokratijos saulėlydį


Balandžio 4-ąją Seimo spaudos konferencijų salėje rinkosi Druskininkų politikai, žurnalistai, verslininkai, menininkai ir visuomenės veikėjai, kad viešai paskelbtų apie susiklosčiusią teisinio nihilizmo ir demokratijos saulėlydžio situaciją Druskininkuose.

Konferenciją pradėjęs Seimo narys Arvydas Anušauskas sakė: „Druskininkuose iškylančios grėsmės, akivaizdu, ankščiau ar vėliau bus multiplikuojamos ir kitose savivaldybėse, jei joms nebus užkirstas kelias. Kita vertus, toje savivaldybėje matome akivaizdžių įstatymo pažeidimų, buvo pradėti patikrinimai, tačiau generalinė prokuratūra ir kitos šalies teisėsaugos institucijos nerado aplinkybių, dėl kurių pradėtų ikiteisminius tyrimus ir imtųsi ginti viešąjį interesą“.

Parlamentaras pabrėžė, kad Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius susitikęs su Druskininkų visuomenės atstovais pažadėjo pradėti tyrimą, vos tik gaus raštišką gyventojų paklausimą jų susitikime išsakytais klausimais.

Savo ruožtu A. Anušauskas pakartotinai Seimui ketina teikti įstatymų pataisas, numatančias, kad žiniasklaidos valdyti negali ne tik bankai ir savivaldybės, bet ir jų valdomos įmonės.

Žiniasklaidos situacijos beviltiškumą Druskininkuose atskleidė konferencijoje dalyvavęs Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas Dainius Radzevičius. Jis stebėjosi situacija, kai 21 amžiuje bandoma monopolizuoti vietos žiniasklaidos rinką.

„Išstudijavau viešaisiais finansais ir resursais leidžiamo leidinio „Mano Druskininkai“ turinį, kuriame vietos surandama iš esmės tik vietos valdžios pagyroms, o visi tai kritikuojantieji įvardijami pavyduoliais. Tuo tarpu Visuomenės informavimo įstatymo 22 straipsnis teigia, jog valstybės, bei savivaldybių institucijos bei įstaigos, išskyrus mokymo įstaigas, bankai, politinės partijos negali būti viešosios informacijos rengėjai ir/ar jų dalyviai. Tame pačiame straipsnyje pasakyta, kad viešoji informacija nesuderinama su žurnalistinėmis kampanijomis, rengtomis pagal išankstinius nusistatymus ar tenkinant grupinius, politinius interesus. Peržiūrėjus visus leidinius akivaizdu, kad jie atstovauja tam tikros grupės interesams. Minėtame leidinyje neradau nė vieno rimto kritinio straipsnio apie tai, kas vyksta Druskininkų savivaldybėje“, – sakė LŽS pirmininkas.

Savivaldybės institucijos turi prižiūrėti tinkamą konkurenciją, tačiau šiuo atveju tai neįmanoma, nes pati savivaldybė tą konkurenciją ir naikina. Šiandien yra vienintelė procesą kontroliuojanti institucija – tai žurnalistų etikos inspektorius, kuris privalo pagal įstatymą įspėti viešosios informacijos rengėjus ir skleidėjus už visuomenės informavimo turinį atsakingus asmenis apie pastebėtus įstatymo, teisės aktų pažeidimus ir reikalauti juos pašalinti.

Atsakymo, kas gali kontroliuoti situaciją Druskininkų savivaldybėje nėra, galbūt ir nebus, nes joje veikiančiai antikorupcijos komisijai vadovauja pats Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.

„Taigi galiu teigti, kad jeigu nebus tinkamai sureaguota, po metų žurnalistikos Druskininkuose nebeliks“, – gana pesimistinį vaizdą Druskininkų savivaldybė nupiešė D. Radzevičius.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys, buvęs kandidatas Lazdijų-Druskininkų rinkimų apygardoje, teisininkas Vaidas Šalaševičius sakė, kad šis procesas brendo jau ne vienerius metus ir pribrendo tada, kai Druskininkuose nebeliko žodžio laisvės, nes pasisakyti kitai nuomonei viešojoje erdvėje nebėra vietos.

„Galiu vardinti begalę įstatymo pažeidimų, kurie yra susiję su leidiniu „Mano Druskininkai“. Noriu pabrėžti, kad spaudos konferencijoje dalyvaujančių skirtingų partijų, žurnalistų, verslo, meno, kultūros atstovų buvimas reiškia, kad mes visi susivienijome ir meras R. Malinauskas nuo šiol turės ne tik politinę, bet ir visuomeninę opoziciją“, – sakė V. Šalaševičius.

Savaitraščio „Druskonis“ vienas iš leidėjų Gediminas Ambrozas ir savaitraščio „Druskininkų naujienos“ redaktorius Romas Sadauskas Druskininkų savivaldybės administraciją, kurios įsteigtas Druskininkų švietimo centras leidžia periodinį leidinį „Mano Druskininkai“, prieš mėnesį apskundė Žurnalistų etikos inspektorei. Sprendimo iki šiol nėra, bet redaktoriai nenuleidžia rankų ir užtarimo ieško Seimo komisijoje.

Konferencijoje taip pat dalyvavo Druskininkų savivaldybės tarybos nariai: Karolis Kaklys ir Juozas Šarkus (Liberalų ir centro sąjunga) bei Donatas Mizaras ir Juozas Kudarauskas (Tvarkos ir teisingumo partija), „SPA Vilnius“ direktorius Valdas Trinkūnas ir Druskininkų menininkai Antanas Balkė ir Gintaras Žilys.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Seimo narys Arvydas Anušauskas.

Jūratė Mockuvienė yra Seimo TS – LKD frakcijos Viešųjų ryšių grupės vadovė – atstovė spaudai.

2013.04.05

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *