Džocharo Dudajevo žentas – pavojuje


Didžioji Britanija išsiunčia nelegalą Masudą Dudajevę su vaikais į Švediją, kuri jau atsisakė jam suteikti politinį prieglobstį.

Londono teismas pripažino, kad Britanijos valdžia pagrįstai atsisakė svarstyti Masudo Dudajevo, buvusio Čečėnijos prezidento Džocharo Dudajevo žento, prašymą suteikti politinį prieglobstį.

Tai matyti iš Rusijos informacijos agentūros RAPSI žinioje turimų teismo dokumentų.

Masudas Dudajevas yra vedęs Daną Dudajevą, jie turi keturis vaikus, sakoma dokumentuose. Prasidėjus vadinamajam antrajam Čečėnijos karui 1999 metų rugpjūty, Dudajevai iš pradžių išvyko į Azerbaidžianą, paskui į Lietuvą, ir, pagaliau, į Turkiją, kur šeima gyveno iki 2010 metų. Palikti Turkiją jie buvo priversti neva tai dėl gautų grasinimų ryšium su tuo, kad Masudas Dudajevas buvo čečėnų nepriklausomybininkų šalininkas, konkrečiai, palaikė „glaudžius ryšius“ su vienu iš jų lyderių Achmedu Zakajevu.

Šeima planavo pasilikti Švedijoje, tačiau po to, kai buvo atsisakyta suteikti jiems ten prieglobstį, Dana Dudajeva su dviem jaunesniaisiais vaikais išvyko į Vokietiją. Masudas Dudajevas su kitais dviem vaikais 2013 metų birželį išvyko į Didžiąją Britaniją, beje, jie sieną kirto neteisėtai, sunkvežimio kėbule, pabrėžiama dokumentuose.

Didžiojoje Britanijoje jis gyvena pas Zakajevą, kuris dar 2003 metais gavo ten politinį prieglobstį.

Masudas Dudajevas nuogąstauja, kad jeigu jis su vaikais bus sugrąžintas į Švediją, jie gali būti deportuoti į Rusiją, kur dėl giminystės su Dudajevu ir ryšių su Zakajevu jo gyvybei gresia pavojus.

Dudajevų šeima siekia politinio prieglobsčio Švedijoje nuo 2010 metų birželio. Vietinė valdžia atsisakymą patenkinti prašymą paaiškino tuo, kad nesutampa jų turimi duomenys ir Dudajevų parodymai. Antai, jie tvirtino, kad buvo priversti įvairiu metu slapstytis trečiosiose šalyse, tačiau spaudai pasuose, pagal teismo medžiagą, liudija priešingai. Vairavimo teisių išdavimo Masudui Dudajevui data kelia abejonių dėl jo paties pareiškimo, kad jis tuo metu neva tai buvęs užsienyje, pažymi Švedijos valdžia.

Atsisakymą suteikti jiems prieglobstį Švedijoje Dudajevai bandė skųsti Stokholmo teismui, bet 2013 metų kovą šis paliko galioti vietinės valdžios nuosprendį. Dudajevams nebuvo leista paduoti apeliacijos dėl teismo nuosprendžio. Į Europos žmogaus teisių teismą Strasbūre jie jau nebesikreipė, nors tokią galimybę jie ir turėjo.

RIA „Novosti“, 2015-06-16, „Advokatas: Dudajevo žentas ketina ginčyti teismo nuosprendį deportuoti jį į Švediją“.

Buvusio Čečėnijos prezidento Džocharo Dudajevo žentas Masudas Dudajevas ir jo juristai bando gauti leidimą paduoti apeliaciją dėl praėjusį penktadienį Londono Aukštojo teismo nuosprendžio, pritarusio, savo ruožtu, Didžiosios Britanijos VRM sprendimui deportuoti Dudajevą į Švediją, pranešė RIA „Novosti“ advokatas Danielis Ferneris, atstovaujantis Dudajevo interesams Didžiojoje Britanijoje. (…) Tuo tarpu pačiame teismo nuosprendyje paaiškinama, dėl kokių priežasčių teismas pritarė VRM sprendimui.

„Švedija – tai labai aukštos demokratijos šalis, valdoma pagal įstatymus. Ši byla demonstruoja, kad ten gerai funkcionuoja sistema prieglobsčio prašymams svarstyti, kur pirmoji sprendimo priėmimo stadija labiau formalizuota, negu Didžiojoje Britanijoje. Tai reiškia, kad pirmasis apeliacinis teismas hierarchijoje gali pats spręsti pagal faktus… Jei reikia, galima kreiptis į Strasbūro teismą (Europos žmogaus teisių teismas) ir yra pagrindo manyti, kad Švedija paklus Strasbūro teismo nuosprendžiams“, – sakoma Aukštojo teismo nuosprendyje. (…)

„Pabandę duoti apeliacijos prašymą Švedijoje, jie nusprendė neduoti apeliacijos Strasbūro teismui, kad išvengtų deportacijos į Rusiją… Užuot tai darę, jie pasislėpė sunkvežimio kėbule ir neteisėtai įvažiavo į Didžiąją Britaniją. Jie paprašė politinio prieglobsčio ir apsaugos šioje šalyje. VRM atsisakė nagrinėti tuos prašymus ir paprašė Švedijos valdžios priimti grįžusius prašytojus pagal ES įstatymus… Švedijos valdžia sutiko įvykdyti savo įsipareigojimus. Bet prašytojai priešinasi grįžimui į Švediją tuo pagrindu, kad Rusijoje jiems neva gresia realus pavojus…“, – pažymima dokumente.

Patys Dudajevai pareiškė, kad nėra prasmės kreiptis į Strasbūro teismą ir suabejojo Švedijos teisingumu. Stefani Harrison iš bendrovės Garden Court Chambers, kuri atstovauja Masudo Dudajevo interesams šioje byloje, pareiškė, pavyzdžiui, kad Švedijos valdžios sprendimai „iracionalūs“.

Tai, kad Dudajevų šeimai, jeigu ji bus deportuota į Rusiją, iš tiesų gresia pavojus, sakoma Londono teismui perduotoje profesoriaus Viljamo Bouringo iš Birkbeko koledžo prie Londono universiteto atskirojoje nuomonėje. Švedų advokatas Andersas Sandkvistas, savo ruožtu, patvirtina, kad Dudajevus Švedija greičiausiai deportuos be galimybės vėl pateikti prašymą suteikti prieglobstį.

Nuotraukoje: Džocharas Dudajevas su savo šeima.

2015.06.26; 05:05

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *