Filosofas Krescencijus Stoškus: „Svarbiausia – neišsivaikščioti“


Tikriausiai visi sutinkame, jog vienas iš labiausiai rūpimų ir skaudžiausių nūdienos klausimų – ar neištirpsime taip sparčiai emigruodami į svečias šalis?

Filosofas Krescencijus STOŠKUS įsitikinęs, jog emigracija yra pats didžiausias dabartinės Lietuvos rūpestis. Pats didžiausias galvos skausmas. Net rimtesnis nei menkas gimstamumas.

Neįveikus emigracijos ligų beprasmiais tampa visi kiti negalavimai – šlubuojanti ekonomika, šunkeliais pasukusi švietimo reforma ar nebežinanti ko griebtis kultūra. Nes jei Lietuvoje nebebus lietuvių arba lietuviai sudarys Lietuvoje nacionalinę mažumą, nebeliks prasmės tobulinti Lietuvos valstybę. Lietuvos valstybė tiesiog nebebus lietuviška…

Tačiau filosofas pastebi keistą reiškinį: apie didžiausią lietuvių tautos bėdą vengiama atviriau diskutuoti. Vengia apie šiuos negalavimus kalbėti ir politikai, ir žurnalistai, ir ekonomistai.

Apie šį skaudulį derėjo prabilti dar 1995-aisiais, po nepriklausomybės atkūrimo praėjus vos keleriems metams. Tačiau šios temos imtis bijomasi net ir šiandien.

Beje, ir susitarti, jog ši tema yra pati svarbiausia, pasirodo, velniškai sunku. Filosofas K.Stoškus pasakoja, kokius kančių kelius jam teko nueiti siekiant bendro politinio susitarimo, jog, nepašalinus emigracijos problemos, beprasmėmis tampa visos kitos mūsų pastangos. Politikai dažniausiai skėsčioja rankomis, esą daro viską, kas nuo jų priklauso. Arba siunčia tartis pas oponentus, arba siūlo kurti biurokratines komisijas, arba ignoruoja gerus, bet jų priešininkų pateiktus variantus.

Tad ar pavyks lietuviams susitarti, jog emigracija – didžiausią pavojų keliantis reiškinys?

Filosofas Krescencijus Stoškus nėra tikras, jog pavyks. Tačiau nenuleidžia rankų. Juk visos kitos tautos sugeba pajusti, kur slypi didžiausi pavojai. Todėl esama vilčių, kad ir lietuviai bent jau po 25-erių metų atsikvošės.

Filosofą Krescencijų STOŠKŲ kalbina portalo Slaptai.lt redaktorius Gintaras Visockas.

Videointerviu trukmė – 29 min.

Rekomenduojame įsidiegti VLC video grotuvą, kuris turi visus filmo peržiūrai reikalingus video kodavimo paketus: https://www.videolan.org/vlc/index.lt.html.

video_999937

2016.01.16; 09:08

 

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.