Garis Kasparovas: „Galite tupėti kaip pelė po šluota…“


Vilniuje viešėjęs buvęs Pasaulio šachmatų čempionas Garis Kasparovas pažėrė originalių pastebėjimų apie tikruosius Rusijos prezidento Vladimiro Putino tikslus. Susitikęs Vilniaus universitete su Lietuvos studentais, politologais ir žurnalistais opozicionierius G.Kasparovas pateikė savąją versiją, ko V.Putinas siekia, skaldydamas Ukrainą. Svečias taip pat įvardino Vakarų aljanso klaidas tramdant Rusijos agresorių bei apgailestavo, jog Baltijos valstybės, esant tokiai padėčiai, negali jaustis absoliučiai saugios.

Įdomų interviu G.Kasparovas davė ir LRT televizijos laidoje “Pasaulio savaitė“.

Portalas slaptai.lt pateikia keletą labiausiai įsiminusių buvusio Pasaulio šachmatų čempiono G.Kasparovo minčių.

Buvęs Pasaulio šachmatų čempionas Garis Kasparovas tiek Vilniaus Universitete, tiek LRT laidoje „Pasaulio savaitė“ tvirtino, jog „diktatoriaus neįmanoma sustabdyti, norint su juo susitaikyti“. G.Kasparovas ne sykį pabrėžė: „Galite tupėti kaip pelė po šluota, bet jis ateis jūsų, jeigu jis tai bus suplanavęs. Vakarų šalys irgi tikėjosi, kad pakaks atiduoti Krymą, ir viskas sustos, pasirašius Ženevos susitarimą. Bet Putinas nori daugiau“.

Kiekviena diktatūra veikia pagal tą pačią logiką – tam tikru momentu diktatorius turi drąsiai išeiti į priekį visa savo jėga, kad pateisintų žmonių akyse ilgą buvimą valdžioje.

V.Putinas valdžioje jau 15 metų, ekonomika to jau nebepateisina, jam reikia naujos priežasties, naujo mito. Viskas, ką jis daro dabar – jo buvimo valdžioje pateisinimas. Tas pateisinimas – aš turiu didelį tikslą. V.Putinas tapo “rusų žemių vienytoju“. Ir ta tuščia sąvoka reiškia, kad jis nesustos Kryme, Donecke ar Luganske – jis eis tol, kol jam leis.

Jeigu nesustabdysime jo Donecke ar Luganske, jis eis į Charkovą ir Dnepropetrovską, paskui ateis eilė Odesai, Tiraspoliui, o pasiėmęs viską tenai, jis ieškos naujų teritorijų – tai Lietuva ir dvi kitos Baltijos šalys, nepaisant to, kad jūs – NATO šalys.

Tai kaip narkotikas – dozę reikia vis didinti, kad žmonių iliuzijos neišblėstų. Jam reikia įtikinti Rusijos gyventojus, jog jis valdžioje ne tam, kad jam reikalinga valdžia, ne todėl, kad jis nori, o todėl, kad jis kažką daro gero žmonėms. Jeigu ekonomikoje prasidės stagnacija, reikia naujų idėjų, kurios uždegtų žmonių entuziazmą. Kas gi kitas, jei ne ekspansija.

Vakarai daro mažiau, nei reikia, bet daugiau, negu jis, G.Kasparovas, tikėjosi. Ne metas slėptis, kaip stručiams, ir Vakarų politikai pamažu pradeda tai suprasti.  Šiandien Barakas Obama, Devidas Kemeronas, Angela Merkel pamažu pradeda suprasti, kad neverta galvoti, jog V.Putino veiksmai Ukrainoje nėra grėsmė Europos gerovei.

Ir jeigu jie nieko nedarys Ukrainoje – nors pagal veikiančius susitarimus ir neprivalo nieko daryti – atsidurs nepavydėtinoje padėtyje, jeigu V.Putinas peržengs sieną, tegul ir ties Narva, nes Estijoje ir Latvijoje gyvena daug rusų. Tada teks pritaikyti NATO 5-ąjį straipsnį, ir nemanau, kad bent vienas Vakarų šalių lyderis nori nors susimąstyti, kas bus, kai jiems nebeliks kito kelio, kaip siųsti savo kariuomenę į Baltijos regioną, nes to reikalaus NATO kolektyvinės gynybos įsipareigojimai. Todėl sustabdyti V.Putiną Ukrainoje – štai pagrindinis tikslas, kad išsaugotume taiką Europoje.

Svarbu, kad diktatorius nepajustų jūsų silpnumo. Tai lošimas kaip pokeris. V.Putinas kelia šaukimus, turėdamas prastas kortas. Jis tikisi, kad priešininkas pasuos. Tad svarbu, kad priešininkas sučiuptų jį blefuojant. V.Putino režimas itin jautrus bet kokioms sankcijoms, kurios veikia individus, turinčius turto Vakarų bankuose.

Rusijoje politikos nėra. Tai vieno žmogaus šou, vieno žmogaus diktatūra. Rusija turi grįžti prie normalios politikos. Tačiau pagirių kaina po tokios paranojos gali būti pernelyg aukšta tiek Rusijos gyventojams, tiek ir visam pasauliui.

Rusijoje daug nenuveiksi. Diktatorius per daug stiprus, kad pavojų keltų žmonės gatvėse. Tačiau padėtų spaudimas iš užsienio, kuris atskirtų nuo diktatoriaus dalį jo aplinkos. V.Putinas jau sudegino visus tiltus, bet koks mėginimas susitarti su juo pasmerktas žlugti ir rodo nesupratingumą.

Tačiau aplink jį daug žmonių – visa armija, kuri reikalinga mūšiui. Ir daugelis iš jo aplinkos žmonių gali pereiti į kitą pusę. Todėl Vakarai turi jiems parodyti, kad nusikalstamų V.Putino įsakymų vykdymas jiems kainuos per daug brangiai, ne tik Rusijai kaip šaliai, bet ir jiems asmeniškai.

Slaptai.lt nuotraukoje: buvęs Pasaulio šachmatų čempionas, opozicionierius Garis Kasparovas.

2014.05.16; 06:48

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *