Geras, blogas, bjaurus: sovietų kariškių kerštas


Negalvokite, jog Rusijos gynybos ministro pakeitimas paaiškinamas gynybos sumetimais arba nauju politiniu kursu.

Taip rašo „Foreign Policy” puslapiuose Selesta Vallander, „German Marshall Fund of the United States” mokslinė bendradarbė. Anksčiau ji buvo JAV gynybos ministerijos jaunesniojo sekretoriaus pavaduotoja, kuravusi Rusijos, Ukrainos ir Eurazijos reikalus.

Rotacija daugiausia paaiškinama tuo, kad savų žmonių pozicijos Rusijos vadovybėje netikėtai ėmė klibėti, mano autorė. S.Vallander požiūriu, Anatolijus Serdiukovas buvo sumanus vadybininkas ir ištikimas Vladimiro Putino pagalbininkas. Jis visiškai tiko tam uždaviniui – sugriauti nefunkcionalią „sovietinės gynybos ministerijos“ struktūrą, rašo autorė, paaiškindama, ką vadina „sovietine“ ministerija, nes ilgą laiką permainos jos nepaliesdavo.

„Sovietų armija seniai prarado sugebėjimą išvesti į mūšio lauką kovingas jėgas“, tvirtina autorė. Per daug generolų ir pulkininkų, neturėjusių pavaldžių realių kareivių, silpnas mobilumas, nemokėjimas veikti darniai su kitomis kariuomenės rūšimis, priklausomybė nuo įsakymų „iš viršaus“ – tokios buvo ydos S.Vallander požiūriu.

„Putinas, reikia pripažinti, suvokė problemą ir pavedė Serdiukovui ją išspręsti“, – rašo autorė. Po A.Serdiukovo reformų nauja Rusijos armijos struktūra galės reaguoti lanksčiau ir greičiau.

Tolesniam modernizavimui A.Serdiukovas pasamdė civilinį personalą („tik įsivaizduokite, tarp jų yra ir moterų!“ – ironizuoja autorė). Tai galutinai užsiutino Rusijos aukštuomenę. „Pakeitęs darbo stilių, Serdiukovas pakeitė pinigų švaistymo struktūrą, o tuo pačiu ir korupcijos struktūrą armijoje ir gynybos pramonėje. O šių laikų Rusijoje tai rimtas dalykas“, – nurodo ekspertė.

„Sprendžiant iš visų požymių, A.Serdiukovas naudojosi V.Putino pasitikėjimu ir vykdė V.Putino kursą. Ir net spalio pabaigoje, kai nuskambėjo kaltinimai grobstymais „Rosoboronservise“, V.Putinas viešai palaikė A.Serdiukovą. „Bet kompromituojančios istorijos skambėjo vėl ir vėl, o padarius kratą pas vieną jauną Serdiukovo kolegę buvo rastas… pats Serdiukovas (kartu su milijonų dolerių vertės juvelyriniais dirbiniais ir meno kūriniais)“, – rašo autorė.

Lapkričio 6 dieną Putinas atleido Serdiukovą ir į jo vietą paskyrė kitą patikimą bendražygį – Sergejų Šoigą. 

Vadinasi, vyksta kova su korupcija ir Gynybos ministerijos valymas? „Ne visai“, – mano S.Vallander. Rusijos politinė sistema – tai toks susipriešinimas, kur visi priešininkai vienas kitą laiko taikinyje, tuo tarpu jų revolveriai „užtaisyti kompromituojančia medžiaga“. Kiekvienas žino, kad kiti pasiglemžia pinigų iš iždo, ir išvaryti į dimisiją galima bet kurį. „Demaskavimo grėsmė verčia visus žaisti pagal taisykles, o rizika tapti sekančia auka sutramdo norą iššauti pirmam“, – sakoma straipsnyje.

Ši sistema nestabili, pažymi autorė, bet „kaip nuspręsti, kad galima šauti nesibijant?“ Svarbu turėti galingą globėją: Rusijos spaudoje tvirtinama, kad A.Serdiukovas prarado „stogą“, kai suiro jo santuoka su Zubkovo dukterimi.

Anot Rusijos spaudoje paskelbtos versijos, galingi žmonės, kuriems nepatiko Serdiukovo reformų finansiniai padariniai, išprovokavo tyrimą. Bet S.Vallander su ta versija nesutinka: „A.Serdiukovas užėmė pernelyg aukštą postą, kad jį galėtų nustumti lygūs arba pavaldiniai. Jo globėjas buvo pats V.Putinas“.

Kaip galėjo būti, kad vienas iš V.Putino žmonių buvo priverstas išeiti, nes to pageidavo V.Putino pavaldiniai ir artimiausia aplinka? Tai nesuderinama su koncepcija „Putinas – pagrindinis lėlininkas“. Labiau tikėtina, kad V.Putinas buvo priverstas, mano autorė.

„A.Serdiukovo skandalas – užuomina, kad V.Putinas ne vairininkas ir jo politinė sistema neapsaugota nuo brolžudystės“, – apibendrina ji.

Kas atsitiks, kai vis dėlto prasidės susišaudymas? Galimas dalykas, V.Putinas šaudo geriausiai iš visų. Bet „politinė aplinka Rusijoje pasikeitė ir reikia manyti, kad kiti kaubojai irgi vaikščioja su užtaisytais revolveriais“, – rašo autorė.

Nuotraukoje: buvęs Rusijos gynybos ministras Anatolijus Serdiukovas ir buvusi Rusijos gynybos ministerijos darbuotoja Jevgenija Vasiljeva. Anksti ryte surengtos kratos metu A.Serdiukovas ir J.Vasiljeva buvo užklupti kartu.

Šaltinis: „Foreign Policy”

2012.12.11

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *