Geros šventės. O po jų ar gera?


Šventės, juolab šventųjų Kalėdų ir Naujųjų metų sutiktuvių, – visuomet laukiamos.

2010-ųjų pabaiga tikrai nepagailėjo dienų pasilinksminti.

Neabejoju, dauguma sutikome jas gražiai – savo šeimose, bičiulių būryje, išvykę toliau nuo namų. Deja, ne visi galėjo džiaugtis, vieniems jos apkarto, kitiems jos tapo, deja, paskutinės…

Praėjusios šventų Kalėdų šventės nusikalstamumo prasme kažin kuo ypatingu neišsiskyrė, nors, kaip ir per bet kurias kitas šventes, neapsieita be „įdomesnių“ atvejų.

KELIUOSE

Štai į Pakruojo policijos komisariatą naktį iš gruodžio 25 į 26-ąją pristatytas vyriškis įpūtė 5,9 promilės. Neįtikėtina, bet faktas. Nors medikai tvirtina, kad žmogui gali būti mirtinas 4–4,5 promilės girtumas. Vadinasi, medikai klysta? O gal tai buvo ne žmogus, o ateivis iš kitos galaktikos – aukštesnio civilizacijos lygio proto broliai, matyt, daugiau pakelia.

Juokas juokais, Dieve, duok jam sveikatos išsiblaivyti ir laimingai gyventi. Deja, per šventes ne visiems pasisekė išsaugoti savo gyvybę – mirčių priežastis ne vien alkoholis.

Kūčių dieną per tris eismo nelaimes Raseinių, Trakų rajonuose ir Vilniuje netekome trijų pėsčiųjų – deja, tamsiu paros metu jie neatsakingai nepasirūpino savo saugumu.

Tamsų gruodžio 24-osios rytą ties Raseinių rajono Andriušaičių kaimu „pasatas“, vairuojamas 24-erių jaunuolio, pertrenkė ir mirtinai sužalojo kelio viduriu ėjusią senyvo mažiaus moterį.

Panašiai apie 17 val. sostinės Salininkų gatvėje automobilis „Renault Laguna“, vairuojamas 44-erių vairuotojo, partrenkė ir mirtinai sužalojo staiga į kelio važiuojamąją dalį išbėgusį maždaug 50 metų amžiaus vyriškį.

Netrukus, 18.15 val., giltinė žmogų nušienavo Trakų rajone – Tiltų kaime automobilis „Mitsubishi Pajero“, vairuojamas 22-ejų metų jaunuolio, pervažiavo ant kelio buvusį 52-ejų vyriškį, kuris nuo gautų sužalojimų ligoninėje mirė. Pasirodė, kad vairuotojas buvo neblaivus (net 3,5 promilės).

UGNYJE

Kūčių vakarą keturių žmonių gyvybes nusinešė ir gaisrai. Ugniagesiams po 21 val. apie liepsnojantį pastatą Molėtų rajono Kašelinės kaime pranešė gaisro pašvaistę iš tolo pastebėję žmonės. Į įvykio vietą nuvykę ugniagesiai rado liepsnojantį ūkinį pastatą, o gaisravietės vietoje – vyro, kuris greičiausiai ten gyveno, lavoną.

Netrukus, apie 22 valandą, gautas pranešimas apie didelį gaisrą Kaune, Plungės gatvės mediniame name. Ugnį gesinusios net penkios autocisternos, ugniagesiai iš pradžių gaisravietėje rado stipriai apdegusio žmogaus lavoną, maždaug po valandos namo rūsyje buvo patiktas antras lavonas.

Iš viso šių Kalėdų švenčių savaitgalį šalyje kilo 79 gaisrai, juose žuvo šeši žmonės. Deja, dažniausia mirtinų gaisrų priežastis – girtavimas.

Per tris Naujųjų metų sutiktuvių paras Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas įregistravo 86 gaisrus, jų metu žuvo penki žmonės, du neišvengė traumų. Net keturis gaisrus sukėlė neatsargiai paleistos petardos.

Pernai gaisrai šalyje iš viso nusinešė 233 žmonių gyvybes.

Gausus šios žiemos sniegas kelia dar vieną pavojų: neatlaikę sniego apkrovos, per Naujųjų metų šventes įgriuvo šešių pastatų (vienos fermos, keturių ūkinių ir vieno gyvenamojo namo) stogai. Deja, sausio 2-ąją  Kazlų Rūdos savivaldybės Lūšnos kaime įgriuvęs ūkinio pastato stogas mirtinai prispaudė viduje buvusią 81-erių metų moterį.

LIGONINĖJE

Paprastai medikų galvos skausmas per šventes, ir ne tik per jas, – apledėjusios gatvės, alkoholio surogatų vartojimas, krintantys varvekliai, pirotechnika. Ne išimtis ir praėjusios šventės, kurių metu medikų darbo krūvis padidėja nuo pusantro iki dviejų kartų. Sostinės greitosios pagalbos medikams paprastai per parą tenka vykti pas pacientus apie 300 kartų, o per Kalėdų  šventes jie vyko apie 450 kartų.

Tiesa, daugiau nei perpus sumažėjo tokių pacientų, kurie į ligonines patenka būdami neblaivūs. Negalima vienareikšmiškai pasakyti, kas lemia tokį sumažėjimą: alkoholio pardavimo ribojimas ar kišenes tuštinanti ekonominė krizė ir ją lydintis žmonių emigracijos procesas. Per Kalėdų šventes ligoninėn pateko 29 asmenys, apsinuodiję alkoholio surogatu. Deja, vienas jų mirė.

Skaudu, kai susižalojama dėl to, kad atitinkamos tarnybos nesirūpina išvalyti ledą nuo šaligatvių – tokioje „čiuožykloje“ sėkmingai griūva ir senas, ir jaunas, jau nekalbant apie alkoholiu apsvaigusius asmenis. Dėl slidžios šaligatvių ir kelių dangos „kalėdines“ traumas patyrė apie 150 asmenų.

Dar skaudžiau, kai „bausmės“ susilaukiama iš aukštybių. Štai vienai 86-erių moteriai sostinės Gedimino prospekte užkritęs varveklis viršugalvyje prakirto žaizdą. Nukentėjusiąją prireikė vežti į ligoninę.

Įprastu šių švenčių reiškinių tapo fejerverkų aukos. Štai tuoj pat po Naujųjų sutikimo Kauno rajono Piepalių kaime iššovus fejerverkui buvo sužalotas 43-ejų vyriškis –  sužalota akimi jis paguldytas į ligoninę. Apie 2 valandą Ukmergėje, S.Daukanto gatvės namo kieme, ardydamas petardą veidą apdegė dvylikametis. Nukentėjusysis taip pat paguldytas į ligoninę.

Iš viso Naujųjų metų išvakarėse ir šventinę naktį petardų buvo sužaloti 20 žmonių.

TRAGEDIJOS

Deja, švenčių metu ne visi moka linksmintis, saikingai vartoti alkoholį. Per didelė alkoholio dozė neretai neleidžia žmonėms valdyti savo aistrų ir veda į tragediją.

Tragiškai baigėsi užsitęsusios išgertuvės sutinkant Naujuosius metus Biržų rajono to paties pavadinimo kaime: paryčiui kilus ginčui ir jam peraugus į buitinį konfliktą, 63 metų vyriškis (2,1 promilės girtumas) peiliu į krūtinę mirtinai sužalojo 57 metų sugėrovą.

Sausio 1-osios pavakaryje Raseinių rajono Viduklės miestelyje rastas 31 metų vyriškio lavonas su durtine žaizda krūtinėje. Į areštinę uždaryti trys neblaivūs įtariamieji – du vyriškiai ir moteris. Tą pačią dieną sostinės Justiniškių gatvėje vyriškis peiliu sužalojo 23 metų jaunuolį – nukentėjusysis dėl durtinės žaizdos pilve paguldytas į ligoninę.

Tikra tragedija sausio 2-ąją sukrėtė Vilniaus rajono Didžiasalio kaimą: neblaivus vyras namuose  mirtinai primušė savo žmoną, septyniolikametis sūnus, paveiktas tragedijos, nuėjo į mišką ir pasikorė.

Taigi matome, kad alkoholis dažnai tampa tragedijų, įvairių konfliktų, nerūpestingo elgesio su pirotechnika, ugnimi priežastimi. Tad ar mokame tinkamai elgtis su alkoholiu, jį saikingai vartoti? Matyt, dar ne…

Nuotraukoje: straipsnio autorius Viktoras Tamošiūnas.

2011.01.06

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.