Grūto parkan bus atgabentos sovietinės skulptūros iš Antakalnio kapinių


Grūto parko eksponatas. Slaptai.lt (Vytauto Visocko) nuotr.
Grūto parko eksponatas. Keturi komunarai, už antilietuvišką veiklą sušaudyti Prezidento Antano Smetonos valdymo metu. Slaptai.lt (Vytautas Visockas) nuotr.

Tęsiant viešųjų miesto erdvių desovietizaciją,Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius ketina inicijuoti Antakalnio kapinėse esančių sovietinių skulptūrų perkėlimą į Grūto parką. Be to, nors antkapiai liečiami nebus, R. Šimašius pažymi, kad prie Antakalnio kapinių šiuo metu įrenginėjamas informacinis stendas, kuris, anot jo, tiek vilniečiams, tiek turistams suteiks objektyvų istorijos vaizdą.
 
„Antakalnio kapinėse esančioje sovietinių kapų dalyje stovi šešios granitinės skulptūros, viena iš jų dar ir su šautuvėliu. Pasitikrinome – kol kas šis skulptūrų ansamblis Lietuvoje saugomas kaip kultūros paveldas kartu su greta esančiais kapais sovietų kariams. Kapų antkapių, žinoma, neliesime, tačiau skulptūrų ansamblio pašalinimą inicijuosiu – po jomis niekas nepalaidotas, o sovietų įprotis kapines paversti ideologijos stabų memorialais yra atgrasus“, – asmeninėje feisbuko paskyroje rašė Vilniaus miesto meras. 
 
Anot R. Šimašiaus, jei Kultūros paveldo departamentas suteiktų leidimą, skulptūros turėtų būti perkeltos į Grūto parką. 
 
„Šiam apsišvarinimo veiksmui reikia skulptūrų atskyrimo paveldo registre nuo antkapių dalies – dėl to jau kreipėmės į Kultūros paveldo departamentą. Jei leidimą gausime, tuomet Grūto parkas galės pasipildyti šešiomis naujomis sovietinėmis granitinėmis skulptūromis“, – pridūrė jis. 
 
Sovietinė patranka – Grūto parko eksponatas. Slaptai.lt (Vytautas Visockas) nuotr.

Taip pat Vilniaus miesto meras atkreipia dėmesį, kad šiuo metu prie Antakalnio kapinių įrengiami stendai, informuosiantys apie kapinių paskirtį.
Vienas iš Grūto parko eksponatų. Slaptai.lt (Vytautas Visockas) nuotr.
 
„Jei apsilankysite Antakalnio kapinių sovietinių kapų dalyje, pasijusite tarsi alternatyvioje realybėje – okupantų kariai ten vadinami didvyriais ir partizanais. Įprasta daugelio šalių praktika – tokių antkapių neliesti. Neliesime ir mes, bet tam, kad istorinis vaizdas būtų objektyvus, kaip tik dabar įrenginėjame informacinį stendą, kuris ir vilniečiams, ir turistams leis suprasti, kokie ir kieno čia kapai“, – rašė R. Šimašius. 
 
ELTA primena, kad, viešoje erdvėje pasirodžius raginimams nukelti sovietmetį šlovinančius paminklus, iniciatyvos ėmėsi tiek savivaldybių merai, tiek parlamentarai – šiuo metu Seime valdantieji rengia desovietizacijos įstatymo projektą.
 
Rugilė Augustaitytė (ELTA)
 
2022.05.06; 07:39
print