Gruzija nori apkeisti „rusų šnipus“, o Rusija tokius pranešimus vadina “provokacija”


Gruzijos valdžia nori apkeisti sulaikytus „rusų šnipus“ į nuteistuosius Rusijoje gruzinų. Portalas newsru.com atskleidžia kandidatų apkeitimui pavardes – tai Gruzijos užsienio žvalgybos kadrinis bendradarbis Zaza Charkeladzė, nuteistas šių metų kovą 11 metų laisvės atėmimui, du Rusijos Federacijos Gynybos ministerijos papulkininkiai – Chvičis Imerlišvilis ir Marlenas Bogdanovas (Balašvilis), nuteisti 13 ir 15 metų laisvės atėmimui, ir rugsėjį nuteistas 10 metų laisvės atėmimui griežto režimo kolonijoje už šnipinėjimą Gruzijos naudai aukštas Pietų Osetijos Gynybos ministerijos bendradarbis Eduardas Gobozovas.

Praėjusį pirmadienį Gruzijos URM vadovo pavaduotoja Nino Kalandadzė pareiškė žurnalistams, kad Gruzija pasirengusi deryboms su Rusija byloje dėl demaskavimo šnipų tinklo, į kurį, Gruzijos valdžios duomenimis, įėjo asmenys, susiję su Rusijos žvalgyba. Beje, antradienį RF URM vadovas Sergejus Lavrovas pareiškė, kad derybų nebus ir pavadino tai „provokacija“.

Kalandadzė trečiadienį interviu BBC patvirtino, kad kol kas derybų su Maskva dėl „šnipų“ nevedama, tačiau rusai „jau kreipėsi į mus prašydami suteikti galimybę pasišnekėti su savaisiais piliečiais“. „Mes, žinoma, suteiksime šiems sulaikytiesiems visas teises, kurios numatytos įstatymais“, – pridūrė ministro pavaduotoja.

“Moskovskij Komsomolec“ duomenimis, galimi kandidatai į apsikeitimą Chvičis Imerlišvilis ir Marlenas Bogdanovas (Balašvilis) buvo Zazos Charkeladzės, gyvenusio Vladikaukaze apsimetus kavinės savininku, padėjėjai. Beje, Imerlišvilis, kurio agentūrinė pravardė Chirurgas, suvaidino pagrindinį vaidmenį verbuojant karinį žvalgą iš 58-osios armijos Bogdanovą, bendradarbiavusį su Gruzijos žvalgyba slapyvardžiu Marina. FST duomenimis, jų kuratorius buvo Gruzijos užsienio žvalgybos specialiosios tarnybos viršininko pavaduotojas Zurabas Otiašvilis.

Laikraštis taip pat primena, kad „kandidatų sąraše“ dar yra Rusijos armijos papulkininkis Michailas Chačidzė, viršila Džemalas Nakaidzė ir kilęs iš Pietų Osetijos Aleksandras Chačirovas, taip pat Rusijoje nuteisti už darbą Gruzijos žvalgybai.

Priminsime, kad spalio pabaigoje Gruzijos žiniasklaida pranešė, kad šalies teisėsaugininkai, įtardami šnipinėjimą Rusijos naudai, suėmė 20 žmonių. Gruzijos Vidaus reikalų ministerija praėjusią savaitę paskelbė visą rusų šnipų, sulaikytų per kodinio pavadinimo „Enver“ operaciją, sąrašą. Kaip pranešta žinybos oficialioje svetainėje, iš 15 sulaikytųjų vėliau du buvo paleisti po susitarimo dėl kaltės pripažinimo.

13-a žmonių tebelaikomi areštinėje. Tarp sulaikytųjų keturi RF piliečiai – Armenas Gevorkianas, Rubenas Šikojanas, Piotras Devširadzė ir Jurijus Skrylnikovas. Kaip anksčiau pranešė Gruzijos žiniasklaida, trys iš jų turi dvigubą pilietybę – Gruzijos ir Rusijos. Kiti devyni sulaikytieji – Bakuras Kuguradzė, Viačeslavas Plužnikovas, Gabrielis Abašidzė, Ruslanas Galogrė, Eduardas Abdullajevas – yra Gruzijos piliečiai.

Kaip pareiškė pirmadienį Nino Kalandadzė, kalbant apie galimas derybas dėl sulaikytųjų šnipų, Rusija per ambasadą Šveicarijoje, atstovaujančią dviejų šalių interesams po 2008 metų karinio konflikto, jau paprašė informacijos apie savo piliečius ir jų duomenų konsuliniams veiksmams atlikti.

RF URM vadovas Sergejus Lavrovas išvakarėse pareiškė, kad Rusija aiškinasi, ar tarp Gruzijoje sulaikytų kaltinamų šnipinėjimu asmenų yra RF piliečių, ir reikalauja konsulinio priėjimo prie jų, dar pabrėždamas, kad jokių derybų dėl šių asmenų likimo Maskva ir Tbilisis neves.

Išversta iš rusų kalbos pagal portalo newsru.com publikaciją.

Nuotraukoje: kadras iš vienos sulaikymo operacijos, kurią atliko Rusijos slaptosios tarnybos, sučiupdamos, jų manymu, Gruzijos žvalgą.

2010.11.15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *