Iš žvalgybos enciklopedijos: kaltinimai Juzefui Oleksui


Juzefas Oleksa (Juzef Oleksa) – Lenkijos ministras pirmininkas, priverstas atsistatydinti 1996 metų sausio 24 dieną.

Atsistatydino po to, kai karinė prokuratūra pradėjo tikrinti pareiškimus, kad jis savo laiku užsiiminėjęs šnipinėjimu Sovietų Sąjungos naudai. Tyrimo metu taip pat išaiškėjo, kad su šnipinėjimu susiję du buvę sovietų diplomatai, dirbę Lenkijoje.

Prokuroras Slavomiras Gožkevičius paskelbė nusprendęs pradėti tyrimą po to, kai Lenkijos vidaus reikalų ministras Andžejus Milčanovskis apkaltino J.Oleksą (buvusį savo pirmtaką šiame poste) perdavus slaptas žinias sovietų žvalgybai. A.Milčanovskis tvirtino, kad J.Oleksa šnipinėjo nuo 80—ųjų metų, kai jis buvo smulkus aparato darbuotojas provincijoje, iki pat 1995-ųjų, kai jis jau buvo demokratinės Lenkijos parlamento pirmininkas.                                              

J.Oleksa pripažino, kad buvo pažįstamas su dviem sovietų diplomatais (jau minėtais aukščiau), kurie, kaip vėliau išaiškėjo, buvo KGB vadovaujantys darbuotojai. Bet kategoriškai neigė, kad perdavinėjo jiems bet kokią slapto pobūdžio informaciją.

J.Oleksa ir jo politiniai bendražygiai pareiškė, kad kaltinimus jam inspiravo Lenkijos specialiųjų tarnybų agentai, remiantys opoziciją ir nesusitaikę su buvusio prezidento Lecho Valensos pralaimėjimu 1995 metų rinkimuose Lenkijoje (jis pralaimėjo buvusiam komunistui Aleksandrui Kvasnevskiui, o J.Oleksa buvo jo komandos žmogus). L.Valensa sveikino karinio prokuroro sprendimą pradėti nagrinėti J.Oleksos bylą.

J.Oleksa išbuvo Lenkijos ministro pirmininko poste mažiau nei metus, tapo septintuoju iš eilės vyriausybės vadovu per tuos šešerius metus, praėjusius nuo Lenkijos komunistinio režimo žlugimo.

Pagal to meto Lenkijos įstatymus, šnipinėjimas gali būti baudžiamas arba kalėjimu (nuo penkerių metų ir daugiau), arba mirties bausme.

2012.11.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *