Už rinkėjų papirkinėjimą – griežtesnė atsakomybė


Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Seimo priimtas Baudžiamojo kodekso, Kriminalinės žvalgybos ir Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymų pataisas.

Prezidentės iniciatyva parengtomis ir skubos tvarka priimtomis pataisomis sugriežtinta baudžiamoji atsakomybė už rinkėjų papirkinėjimą.

„Griežtesnės priemonės užtikrins efektyvesnę kovą su įžūliu rinkėjų papirkinėjimu ir neleis išvengti atsakomybės už šį demokratijos pamatus griaunantį nusikaltimą”, – sako Prezidentė.

Pagal Prezidentės teiktas pataisas, rinkėjų papirkinėjimas nuo šiol bus laikomas apysunkiu nusikaltimu, o bausmės už jį padidintos nuo 2 – 3 iki 4 -5 metų laisvės atėmimo. Taip pat baudžiamojon atsakomybėn bus traukiami ne tik rinkėjus papirkinėję asmenys, bet ir tie, kurie inicijavo ir organizavo šią nusikalstamą veiką.

Šalies vadovės siūlymu, atsakomybė už rinkėjų papirkinėjimą bus taikoma ne tik fiziniams, bet ir juridiniams asmenims – tai yra ir politinėms partijoms. Iki šiol politinės partijos neatsakė už nesąžiningai konkuruojančius ir sukčiaujančius savo narius.

Siekiant užtikrinti, kad Vyriausioji rinkimų komisija dirbtų objektyviai ir principingai, uždrausta partijų deleguotiems komisijos nariams spręsti rinkimų pažeidimų klausimus.

Baudžiamojo kodekso ir Kriminalinės žvalgybos įstatymų pataisos įsigalios nuo 2013 m. sausio 1 dienos, o Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo pataisos – nuo paskelbimo dienos „Valstybės žiniose”.

Prezidentė taip pat siūlo Seimo rinkimų įstatymo pataisas, kuriose numatyta kandidatus į Seimą šalinti iš rinkimų iškart, kai tik nustatomi pažeidimai. Šiuo metu Seimo rinkimams galioja išskirtinė sąlyga, kai likus 15 dienų iki balsavimo, net ir užfiksavus pažeidimus, negalima pašalinti kandidatų ir partijos iš rinkimų. Europos Parlamento ir savivaldybių tarybų rinkimuose tokių privilegijų nėra.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Šaltinis – www.vtv.lt

2012.11.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *