Žurnalas Foreign Policy paėmė interviu iš aštuonių veikiančių ir buvusių Amerikos valdininkų ir išsiaiškino, kad keletą metų JAV administracija neviešai vykdo kontržvalgybinę kampaniją prieš Kinijos kibernetinį šnipinėjimą.
„Likdami šešėlyje, Amerikos programišiai iš Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) įsilauždavo į Kinijos kompiuterius, kad suprastų, kokia informacija pavogta iš Amerikos kompanijų ir kas iš Kinijos vyriausybės palaiko tas operacijas", – praneša leidinio žurnalistė Šein Haris. – O arčiau namų FTB agentų komanda ir nelabai pastebima prokurorų iš teisingumo ministerijos grupė dvejis metus ruošėsi pereiti prie viešesnio puolimo“.
Jų tikslas – pateikti kaltinimus įsipainiojusiems į kibernetinį šnipinėjimą užsienio pareigūnams, o tai jau savaime neregėtas dalykas. Amerikiečiai tvirtina, kad neketina siųsti kitoms valstybėms tarnaujančių programišių į kalėjimą. Greičiausiai jiems net neteks atsidurti Amerikos teismo salėje.
Tačiau valdininkai tikisi, kad kai Kinijos šnipinėjimo įrodymai bus pateikti akivaizdžiai, Kinijos vyriausybė nutrauks prieš Amerikos kompanijas veiksmus, kurie, pasak Amerikos pareigūnų, skiriasi nuo kitų šalių kasdienio šnipinėjimo“, – sakoma straipsnyje.
„Kaip papasakojo praeitą savaitę Džonas Karlinas, JAV teisingumo ministerijos Nacionalinio saugumo departamento vadovas, kovodama su Kinijos programišiais Amerikos valdžia dalijasi informacija apie kibernetinį šnipinėjimą su konkrečiomis jo paliestomis kompanijomis ir bendradarbiauja su jomis rengiant kaltinimus. Tai jau savaime labai neįprasta įvykių eiga, nes FTB nuo senovės specializavosi slaptų duomenų apie užsienio programišius rinkime, o ne įkalčių atviriems teismo procesams rinkime“, – pabrėžia žurnalistas.
„Žymi dalis kinų programišių atakų prieš Amerikos kompanijas atliekama per JAV įsikūrusius serverius, vykdančius „čiuptuvų“ vaidmenį“. Kitaip sakant, Kinija įsilaužia į kompiuterį JAV ir jau iš ten kuria trukdžius ir skverbiasi į šimtus ir tūkstančius kitų aukų, – aiškina Styvas Čabinskis, buvęs FTB kibernetinių nusikaltimų departamento direktorius. – FTB dažnai pavyksta aptikti tuos „čiuptuvus“, dažniausiai sutikus kompanijoms, kurių kompiuteris buvo panaudotas tiems tikslams“.
Teisingumo ministerija planuoja ir kitus procesus. Kalbama, kad kitas jų taikinys gali būti Rusijos programišiai.
„Administracijos teisminė kampanija iššaukė griežtą Kinijos valdžios reakciją. Ji apkaltino JAV veidmainyste, nes Amerikos žvalgyba irgi veikia užsienio kompanijų atžvilgiu, – rašo FP. – Karlinas bandė paaiškinti, kad Amerikos žvalgybinė veikla iš esmės skiriasi nuo to, ką daro kinai, nes JAV, skirtingai nuo Kinijos, nesidalija šnipinėjimo vaisių tiesiogiai su įmonėmis. Kinijos valdininkai ilgą laiką tai neigia ir prašo JAV patvirtinti savo kaltinimus“.
Oficialių kaltinimų pateikimas Kinijos valdininkams atsako į tą raginimą ir padeda suprasti, kam Barako Obamos administracijai šiuo atveju prireikė viešumo.
„Kinai sakė: pateikite tos nusikalstamos veiklos įrodymus, kurių bus neįmanoma paneigti teisme, – cituoja Karliną FP. – Taigi mes tikimės ir tikėsimes, kad dabar, kai mes tai padarėme, jie pasistengs nutraukti tą neteisėtą praktiką… Aš nežinau nė vienos šalies, kuri taikstytųsi su tokiu elgesiu, tad jeigu jau mes viską pateikėme, gal tai baigsis“.
Rašant šį straipsnį talkino Džamila Trindl.
Šaltinis: Foreign Policy
2014.06.12; 05:01