Įstatymas dėl pedofilų ir prievartautojų cheminės kastracijos bus pasirašytas


Moldovos prezidentas Nikolajus Timoftis pasirašys įstatymą dėl pedofilų ir prievartautojų cheminės kastracijos po to, kai šalies parlamentas pakartotinai priėmė šį dokumentą.

Konstitucija įpareigoja prezidentą pasirašyti ir paskelbti įstatymą, jeigu parlamentas palieka galioti anksčiau priimtą savo sprendimą. 2012-ųjų metų balandį Timoftis atsisakė pasirašyti įstatymą dėl cheminės kastracijos, priimtą 2012 m. kovo mėn. 6 d. Prezidentas motyvavo savo atsisakymą tuo, kad dokumentas, jo nuomone, prieštarauja Moldovos Konstitucijos 24 str. 2 d. ir Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijos 3 str., kurie numato, jog niekas negali būti nei kankinamas, nei žeminamas jo orumas, nežmoniškai su juo elgiamasi ar baudžiama.

Moldovos valstybės vadovas atkreipė parlamento dėmesį, kad nemažai įstaigų, kurioms buvo nusiųstas atitinkamas įstatymo projektas, padarė neigiamas išvadas, antai Kankinimų prevencijos komitetas, Generalinė prokuratūra, Aukštieji teismo rūmai ir Moldovos sveikatos apsaugos ministerija.

Tuo tarpu Timoftis pažymėjo, kad bet koks parlamento patvirtintas įstatymas turi išreikšti deputatų laisvą valią, o ne būti spaudimo rezultatas. Moldovos prezidentas taip pat pabrėžė, kad ir ateity grąžins parlamentui įstatymus persvarstyti, jeigu manys, kad jie prieštarauja Konstitucijos normoms.

Gegužės 24 d. Moldovos parlamentas įveikė prezidento veto įstatymui dėl pedofilų ir prievartautojų cheminės kastracijos. Deputatai pakartotinai balsavo už įstatymą, numatantį privalomai taikyti cheminę kastraciją nuteistiesiems už seksualinį smurtą prieš vaikus iki 15 metų. Tai buvo pirmas įstatymas, kurį naujasis Moldovos prezidentas grąžino parlamentui svarstyti pakartotinai.

Galiojančio įstatymo pataisos, numatančios privalomą cheminę kastraciją nuteistiesiems už seksualinę prievartą prieš vaikus iki 15 metų, buvo priimtos Liberalų partijos deputato Valerijaus Muntiano iniciatyva, siekiant išvengti seksualinio smurto ir nubausti pedofilus. Įstatyme sakoma, kad cheminė kastracija gali būti taikoma ir nubausti nusikaltėliams, įvykdžiusiems seksualinę prievartą prieš suaugusius, už jų įvykdytus sunkius nusikaltimus, keliančius grėsmę asmenybės laisvei ir lytiniam neliečiamumui.

Planuojama, kad asmenų, nuteistų už seksualinį smurtą, cheminę kastraciją remiantis galutiniu teismo sprendimu vykdys medicinos įstaigos kartu su peniteciarinėmis įstaigomis prieš tris mėnesius iki pasibaigiant kalėjimo terminui, kuriam buvo nuteisti prievartautojai.

Tai daroma tam, kad nuteistieji galėtų visapusiškai pasinaudoti savo teisių apsaugos mechanizmu, siekiant išvengti cheminės kastracijos remiantis klaidingu teismo nuosprendžiu.

Įstatymo projekto autorius pažymėjo, kad Moldovoje pastebima nusikaltimų, susijusių su seksualiniu smurtu ir prieš suaugusius, ir prieš vaikus daugėjimo tendencija.

Moldovos parlamento deputatai sutiko, kad iki šiol taikomos bausmės priemonės pedofilams Moldovoje yra nepakankamos, ir pritarė sprendimui sugriežtinti bausmes pedofilams taikant jiems privalomą cheminę kastraciją.

Cheminės kastracijos metodika buvo sukurta prieš keletą dešimtmečių kaip humaniška ir maksimaliai nepavojinga sveikatai bei psichikai alternatyva chirurginei kastracijai.

Praėjusio šimtmečio šeštajame dešimtmetyje vyrams, teikiantiems pirmenybę pavojingai aplinkiniams seksualinei pakraipai, seksualinės funkcijos slopinimas medikamentais pradėtas taikyti JAV, Didžiojoje Britanijoje ir Vokietijoje.

VFR Įstatymas dėl cheminės kastracijos buvo priimtas 1973 metais. 1996-aisiais metais priverstinę cheminę kastraciją pedofilams recidyvistams įteisino Kalifornija.

Per 15 metų po to Kalifornijos pavyzdžiu pasekė 8-ios Amerikos valstijos. Dabar medikamentinio libido slopinimo metodikos prievartautojų elgesiui koreguoti vienu ar kitu pavidalu leistos taikyti Prancūzijoje, Belgijoje, Danijoje ir kitose Europos šalyse.

AP nuotraukoje: Moldovos prezidentas Nikolajus Timoftis.

2012.06.01 

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *