Sausio 27 d. daugelis Vokietijos internetinių laikraščių skelbė Izraelio prezidento Šimono Pereso kalbą, pasakytą Vokietijos Bundestage per Holokausto aukų minėjimą. Šveicarijos naujienų tinklalapio nachrichten.ch pirmame puslapyje buvo net keturi straipsniai, kuriuose minimas Izraelis. Trys kelių dienų senumo aktualijas aptariantys straipsniai tik anonsuojami, pilni jų tekstai skelbiami antrame puslapyje. Pagrindinis straipsnis skirtas Holokausto minėjimui. Ilga Šimono Pereso kalba tik trumpai referuojama. Nors Izraelio prezidentas, kalbėdamas apie žydų žudymą nacių laikais, nė karto nevartojo žodžio “holokaustas“ – jo kalboje net 15 kartų minimas žodis hebrajiškas “šoa“, kuris reiškia didelę katastrofą, – bet straipsnis minėtame šveicarų tinklalapyje vadinasi „Peresas reikalauja bausti atsakingus už holokaustą“.
Jame, remiantis Šveicarijos naujienų agentūra SDA, informuojama apie Osvencimo/Aušvico 65-ųjų išvadavimo metinių proga Vokietijos Bundestage pasakytą Izraelio prezidento Šimono Pereso ir Osvencime pasakytą buvusio Lenkijos užsienio reikalų ministro ir Osvencimo kalinio Wladyslawo Bartoszewskio kalbą. Straipsnis pradedamas išryškintu tekstu: Izraelio prezidentas Šimonas Peresas Vokietiją ir pasaulį paragino patraukti atsakomybėn dar gyvus nacių nusikaltėlius.
Skelbiame straipsnio vertimą
86-erių metų Nobelio taikos premijos laureatas kalbėjo Bundestago deputatams ir valstybės vadovams: “Prašau Jūsų – padarykite viską, kad šie nusikaltėliai susilauktų pelnytos bausmės“. Peresas kalbėjo, ypač turėdamas galvoje jaunąją kartą: “Kalbama ne apie kerštą. Kalbama apie ugdymą“. Jaunimas esą, turi prisiminti, negali pamiršti ir privalo žinoti, kas vyko.
Vis mažiau išgyvenusiųjų
Peresas sakė, jog pasaulyje lieka vis mažiau žmonių, išgyvenusisų nacių organizuotas žydų žudynes. “Jų skaičius kasdien mažėja. O tuo pat metu vokiečių žemėje, Europoje ir kitur vis dar yra žmonių, kurie tada siekė šio baisiausio tikslo – tautžudystės.“ Minėjimas buvo surengtas prisimenant prieš 65-erius metus išvaduotus Aušvico naikinimo lagerio kalinius. Ten Antrojo pasaulinio karo metu buvo nužudyta daugiau kaip milijonas žmonių.
Kaukiančios sirenos
Buvusioje Aušvico koncentracijos stovykloje sirenų kaukimu prasidėjo renginiai, skirti nacionalsocializmo aukų atminimui. Į istorinę vietą atvyko daug holokaustą išgyvenusių asmenų ir politikų. Buvęs Lenkijos užsienio reikalų ministras ir Aušvico kalinys Wladyslawas Bartoszewskis pasakė, jog išgyvenusieji turi teisę tikėti, kad jų kančios turėjo prasmę – sukurti “geresnę visų europiečių ateitį.“
Kitų minėtųjų anonsuotų straipsnių turinys
Dviejuose straipsniuose rašoma apie 50 Europos parlamentų deputatų apsilankymą Palestinoje. Tarp politikų buvo ir trys Šveicarijos nacionalinės tarybos nariai – Josefas Zisyadis, Geri Mülleris ir Jeanas – Claude Rielle. Politikų tikslas buvo pamatyti, kiek tame regione pasikeitė padėtis per metus, praėjusius po Izraelio įvykdyto tankiai gyvenamo Gazos ruožo bombardavimo. 22 dienas trukusia “išlydyto plieno“ karine operacija Izraelis esą siekė sustabdyti vienos savo pasienio srities apšaudymą palestiniečių raketomis.
Palestinos duomenimis, tada žuvo 1450 gyventojų, 5500 buvo sužeisti. Izraelio aukų skaičius – devyni kariai ir keturi civiliai. J. Zysiadis, kalbėdamas naujienų agentūrai SDA, pabrėžė, jog padėtis nuniokotoje pakrantėje vis dar tokia baisi, jog, pasak vaikų ir jaunimo globos centro darbuotojų, trečdalis tenykščių jaunų žmonių apskritai nebenorėtų gyventi. Dažnai nutrūksta elektros energijos tiekimas. Nematyti jokių ekonominio pagerėjimo žymių. Susiklostė kritiška padėtis, nes Izraelis į Gazos ruožą leidžia įvežti tik pirmos būtinybės maisto produktus. Šios Palestinos teritorijos izoliuotumą dar sustiprins siena, kurią rengiasi statyti Egiptas, stengdamasis užkirsti kelią tuneliu vykstančiai kontrabandai.
Europos šalių nacionalinių tarybų nariai ir toliau reikalauja, kad būtų nutraukta blokada, sudarytos sąlygos atstatyti regioną ir kad tarptautinė bendruomenė skirtų pažadėtuosius 4,5 milijardų dolerių. Toliau reikalaujama, kad būtų patraukti atsakomybėn viešosios tvarkos trikdytojai ir kad būtų pradėtas vykdyti taikos procesas.
Straipsnyje “Izraelis oficialiai atsiprašo Turkijos ambasadoriaus“ pranešama, kad Izraelio premjeras Benjaminas Netanjahu ir Užsienio reikalų ministras Avigdoras Liebermanas suderino, jog Izraelio užsienio reikalų viceministras Danny Ajalonas raštu atsiprašys Turkijos ambasadoriaus Oguzo Celikkolio. Izraelio premjero biuro pranešime sakoma, jog Izraelis tikisi, kad neseniai tarp abiejų valstybių kilusi įtampa sureguliuota. Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas pareiškė, jog jo vyriausybė gavo “pageidaujamą ir lauktą“ atsiprašymą.
Ginčas buvo kilęs dėl pasekmių, kurias sukėlė kritiškas Turkijos požiūris į Izraelio elgesį su palestiniečiais ir ypač viena, esą, antisemitinė laidų serija, transliuota privačiu televizijos kanalu.
Izraelio užsienio reikalų viceministras D. Ajalonas su Turkijos ambasadoriumi elgėsi žeminančiai stebint fotografams ir operatoriams. Sausio 11 d. jis buvo išsikvietęs Oguzą Celikkolį ir privertęs jį ilgokai laukti koridoriuje. Transliuotame reportaže buvo matyti, kad D. Ajalonas ambasadoriui neištiesė rankos pasisveikinti. O susitikimo pradžioje Ajalonas vienam operatoriui hebrajų kalba pasakė: “Atkreipk dėmesį, kad jis sėdės žemiau kitų, kad ant stalo bus tik Izraelio vėliavėlė ir kad niekas iš mūsiškių nesišypsosime.“ Taip reportažas buvo ir transliuotas.
Turkijos užsienio reikalų ministras Ahmetas Davutoglu atsiprašymu patenkintas, bet žiniasklaidai jis pasakė, jog Turkija tol kritikuos Izraelio elgesį Gazos ruože, “kol Izraelis neišmoks vykdyti taikią politiką“.
Nuotraukoje: Izraelio prezidentas Šimonas Peresas.
2010.01.31