JAV ir britų slaptųjų tarnybų agentai įtariami šnipinėję Dmirtijų Medvedevą


JAV žvalgybos pareigūnai apakaltinti Londone įkyriai sekę tuometį Rusijos prezidentą Dmitrijų Medvedevą. D.Medvedevas šnipinėtas 2009-aisiais, kai dalyvavo Didžiojo Dvidešimtuko (G – 20) viršūnių diskusijose Didžiosios Britanijos sostinėje ir turėjo galimybę pirmą sykį susitikti su Amerikos prezidentu Baraku Obama. Bent jau taip byloja Edvardo Snoudeno (Edward Snowden) paskelbti dokumentai.

Šią sensacingą žinią ypač tiražavo "RIA Novosti". Šia tema daug ir išsamiai rašė britų leidinys "The Gardian". Taigi kokia čia bėda? Pasirodo, JAV žvalgyba įrašė slaptus D.Medvedevo ir Rusijos delegacijos pokalbius per G – 20 susitikimą. Kad tokie pokalbiai būtų užfiksuoti, labiausiai prisidėjo  galinga JAV žvalgybos organizacija – Nacionalinė saugumo agentūra (NSA). Bent jau taip teigia "The Gardian".

Taigi NSA atsidūrė ne itin malonioje situacijoje. Mat informaciją apie NSA žingsnius šnipinėjant Rusijos prezidentą, besikalbantį su oficialia Rusijos delegacija G – 20 susitikimo metu, informavo ne kas kitas, o buvęs NSA ir Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) darbuotojas  E.Snoudenas.

Žodžiu, oficialusis Vašingtonas puikiai žinojo, kokius patarimus Rusijos prezidentas teikė savo šalies delegacijai G – 20 susitikimo metu, o delegacijos nariai – prezidentui. Remiantis slapta įrašytais pokalbiais, JAV ir Didžiosios Britanijos slaptosios tarnybos parengė specialią analitinę analizę, nurodančią, kokius argumentus ir kontrargumentus geriausia naudoti ginčijantis su rusais. Ta analize su vertingais patarimais bei perspėjimais amerikiečiai pasidalino su kolegomis britais, kanadiečiais ir net australais.  

Tačiau tai – dar ne pabaiga. Pasirodo, kad amerikiečiai, padedami britų, sekė ir kitus 2009-aisiais surengto G – 20 viršūnių susitikimo dalyvius. Pavyzdžiui, Turkiją – didžiausią ir galingiausią NATO narę Europos žemyne.

Turkija net pasikvietė Didžiosios Britanijos reikalų patikėtinį nemaloniam pokalbiui. Britų diplomatai Ankaroje ir Stambule buvo priversti pasiaiškinti, ar tiesa, ką rašo britų laikraštis "The Guardian". O šis leidinys paskelbė, jog 2009-aisiais per G – 20 viršūnių susitikimą britų ir amerikiečių žvalgybos atidžiai stebėjo kiekvieną turkų finansų ministro Mechmeto Šimšeko žingsnį.

Iškalbinga tai, kad Didžiosios Britanijos premjeras Deividas Kameronas nepanoro komentuoti žvalgybinių problemų. Tačiau neatmestina versija, jog tiek Londonas, tiek Vašingtonas nuo šiol turės kai kurių nepatogumų bendraudamas su Rusija ir Turkija. Tiksliau tariant, tiek Rusija, tiek Turkija dabar įgauna kozyrių, kuriais galės kai kuriose derybose smarkiai spustelėti amerikiečius.

Paskutiniųjų dienų žvalgybiniai skandalai taip pat byloja, jog Amerika ir Didžioji Britanija bet kokia kaina sieks sučiupti E.Snoudeną, kuris, dirbdamas CŽV struktūrose, ryžosi išduoti kai kurias šios slaptos institucijos paslaptis. E.Snoudenas nutekino labai svarbius ir labai slaptus JAV žvalgybos dokumentus. Būtent E.Snoudeno dėka pasaulio visuomenė sužinojo apie Amerikos sukurtą globalinę interneto šnipinėjimo sistemą.  

"The Guardian" tvirtina, kad Didžiosios Britanijos vyriausybės ryšių štabas (GCHQ), besirūpinantis elektroninės žvalgybos reikalais, naudojo "itin naujoviškas ir modernias žvalgybos galimybes", rinkdamas informaciją apie diplomatų bendravimą per du G – 20 susitikimus, surengtus 2009-aisiais metais.

Pasirodo, britų šnipai, panaudodami klastą ir dezinformaciją, susitikimo delegatus, svečius bei aptarnaujančio personalo atstovus nukreipdavo į specialiai parengtas interneto kavines, kurių įranga suteikdavo galimybę stebėti visus jų kontaktus bei sekti susirašinėjimą elektroniniu paštu, klausytis pokalbių galingais mobiliaisiais telefonais "BlackBerry".

Tad oficialioji Ankara – įtūžusi. Turkai tvirtina, jog amerikiečiai ir britai privalėjo elgtis priešingai – užtikrinti delegatų, svečių ir aptarnaujančio personalo saugumą nuo galimų šnipinėjimo atvejų. O atsitiko priešingai – pasinaudodami išskirtinėmis organizatorių teisėmis, organizatoriai šnipinėjo savo svečius.

Supykęs ir oficialusis Kremlius. Valstybės Dūmos užsienio reikalų komiteto vadovas Aleksejus Puškovas socialiniame tinkle "Twitter" amerikiečių ir britų elgesį vadino skandalingu.

Parengta remiantis AFP, "The Gardian", ITAR – TASS, RIA Novosti, inopressa.ru informacija.

2013.06.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *