Ką byloja Edvardo Snoudeno braižas?


NSA pripažino, kad duomenų rinkimo iš telefonų ir interneto mastai didesni, nei buvo žinoma anksčiau. Jeigu NSA neįstengia prieiti prie įrangos, pasitelkiama CŽV „juodųjų krepšių komanda“, pasakoja specialistas. Paviešinimas padarys milžinišką žalą Amerikos žvalgybai – štai kodėl JAV taip trokšta susigrąžinti Edvardą Snoudeną ir jo kompiuterius.

Edvardas Snoudenas ir Glenas Greenwaldas sugalvojo, kaip atsikirsti tiems, kas juos vadina išdavikais ir pornografais, rašo tinklaraštyje Foreign Policy žurnalistas Elias Grollis. Jis siūlo pavadinti tai „Didele Snoudeno „įsukimo“ kampanija“. Jos pavyzdėlis – G.Greenwaldo interviu praėjusį savaitgalį apie tai, kad E.Snoudenas turi NSA metodų „detalias schemas“ ir gali padaryti Jungtinėms Amerikos Valstijoms apokalipsinės žalos.

Tiesa, G.Greenwaldas užsispyręs kartoja argumentą, kad „nutekinimas“ nepadarė JAV realios žalos. Dabar žurnalistas kalba apie potencialų kai kurių medžiagų pavojingumą, pabrėždamas, kad E.Snoudenas jų nepublikuoja ir, vadinasi, nėra išdavikas. Tačiau tas subtilus argumentas nepajėgus nusverti sensacingos antraštės „E.Snoudeno dokumentai gali tapti „blogiausiu košmaru" Vašingtonui, – sakoma straipsnyje.

JAV NSA prisipažino, kad žymiai didesniais mastais renka duomenis apie telefoninius skambučius ir veiksmus internete, negu buvo manyta anksčiau, rašo The Financial Times. Laikraščio nuomone, NSA praranda Kongreso palaikymą, nors iš pradžių dauguma įstatymų leidėjų pritarė Baltiesiems rūmams, teisinusiems sekimą kovos su terorizmu labui.

„Agentūros direktoriaus pavaduotojas Džonas Inglisas pranešė Kongreso komitetui, kad NSA rinko duomenis ne tik tų asmenų, su kuriais numanomi užsienio teroristai bendravo JAV teritorijoje“, – rašo laikraštis.

Dž.Inglisas sakė, kad agentūra gali „daryti du ar tris šuolius“ nuo žmogaus, su kuriuo iš pradžių susisiekė įtariamasis, iki tų, su kuo tas žmogus bendravo ir toliau.

Komiteto nariai pareiškė, kad NSA peržengė įstatymo rėmus, ir suabejojo, ar iš naujo patvirtins kai kuriuos agentūros įgaliojimus.

Kai NSA negali įsilaužti į jūsų kompiuterį, prasideda „darbas su juoduoju krepšiu“ (black bag job“) – šis CŽV žargonas reiškia neteisėtą ir – pageidautina – nepastebimą kratą, kai tie žmonės įsilaužia į jūsų namus, – rašo laikraštyje Foreign Policy istorinių knygų apie specialiąsias tarnybas autorius Meeth M. Aydas.

Šaltojo karo metais šis posakis reiškė seifų atrakinimą, šifravimo raktų vagystę ar šifravimo mašinų suderinimo fotografavimą. Šiandien specialiosios tarnybos stengiasi slapta įsibrauti į kompiuterines sistemas bei elektronines pašto dėžutes. Jeigu NSA neįstengia to padaryti savais metodais, pasitelkiama CŽV „juodųjų krepšių komanda“ – žmonės, kurie prasiskverbia į biurus ar butus ir nepastebimai įtaiso šnipinėjimo programas ar „blakes“.

Autorius tvirtina, kad per pastaruosius 10 metų CŽV agentai įvykdė „daugiau nei šimtą ypač delikačių „darbų su juodaisiais krepšiais“, kad įsibrautų į užsienio vyriausybių ir ginkluotųjų pajėgų, o taip pat kai kurių „stambiausių pasaulyje užsienio transnacionalinių korporacijų“ kompiuterines sistemas bei ryšio sistemas.

Dėka tokių CŽV operacijų NSA per laikotarpį nuo rugsėjo 11-osios gavo priėjimą prie naujų svarbių sekimo objektų, ypač Kinijoje ir kitose Azijos šalyse. Vakarų Europoje numanomo Sirijos kovotojų–islamistų verbuotojo kompiuteryje įrengė programas, leidžiančias skaityti visus per Skype“ einančius elektroninius laiškus ir sekti skambučius. M.M. Aydas pabrėžia: „Man nežinoma apie tokias operacijas JAV teritorijoje“.

Glaudus NSA ir CŽV bendradarbiavimas – didelis laimėjimas, nes dar neseniai šios žinybos „aršiai neapkentė viena kitos“, pažymi straipsnio autorius. „Konkretus darbų, kuriuos atlieka viena kitai NSA ir CŽV, pobūdis ir mastai – tai ypač konfidenciali informacija, tuo labiau, kad daugelis tų operacijų nukreiptos prie JAV draugus bei sąjungininkus“, – rašo jis.

Amerikos žvalgai, su kuriais bendravo autorius,  būgštauja, kad aprašytų operacijų detalės yra keturiuose Edvardo Snoudeno nešiojamuose kompiuteriuose. Viešas atskleidimas padarys milžinišką žalą Amerikos žvalgybai ir pastatys JAV vyriausybę į nepaprastai nepatogią padėtį. „Štai kodėl JAV valdžia taip trokšta susigrąžinti E.Snoudeną ir jo kompiuterius“, – baigia M.M.Aydas.

Tuo tarpu Rusijos FMS (Federacinė migracijos tarnyba) svarsto Edvardo Snoudeno prašymą suteikti jam laikiną prieglobstį, rašo The Christian Science Monitor. NSA demaskuotojas tikisi, kad jau po kelių dienų galės gauti reikalingus dokumentus ir palikti Šeremetjevo oro uostą, kur išbuvo paskutines savaites.

Sprendžiant iš visko, prezidentas Vladimiras Putinas nelabai džiaugtųsi priimdamas E.Snoudeną Rusijos žemėje, mano straipsnio autorius. Be to, kad buvęs KGB agentas V.Putinas tikriausiai nekenčia visų vertybių, už kurias pasisako E.Snoudenas, jis patiria stiprų Barako Obamos administracijos spaudimą.

Liepos 16 dieną Baltųjų rūmų spaudos sekretorius Džejus Karnis užsiminė apie „ilgalaikes problemas“. Galima numanyti, kad iškils pavojus dvišaliams V.Putino ir B.Obamos susitikimams G20 viršūnių pasitarimo rėmuose Sankt Peterburge rugsėjo mėnesį.

„Atsakydamas į klausimą apie E.Snoudeno bylos reikšmę santykiams su JAV, V.Putinas iš esmės apkaltino Vašingtoną veidmainyste, teikiant aktyvią paramą teisių gynėjams kitokiomis aplinkybėmis, bet ne E.Snoudeno atveju“ – sakoma straipsnyje The New York Times.

„Tarpvalstybiniai santykiai, mano požiūriu, žymiai svarbiau, nei peštynės aplink specialiųjų tarnybų veiklą“, – pažymėjo V.Putinas. „Rusija vykdo nepriklausomą užsienio politiką, ir mes ją vykdysime. Tikiuosi, kad mūsų partneriai tai supranta ir žvelgs į tai ramiai, supratingai“, – sakė jis.

Advokatas ir Visuomenės rūmų narys Anatolijus Kučerena, konsultuojantis E.Snoudeną Maskvoje, trečiadienį patvirtino, kad po kelių dienų E.Snoudenas galės palikti Šeremetjevo tranzitinę zoną ir pridūrė, jog E.Snoudenas „neatmeta galimybės“ prašyti Rusijos pilietybės.

MailOnline užsakymu grafologijos ekspertė išanalizavo Edvardo Snoudeno braižą, praneša The Daily Mail. Ekspertė Linda Loren susipažino su oficialiu E.Snoudeno ranka rašytu prieglobsčio Rusijoje prašymu: dokumentas buvo pademonstruotas Rusijos televizijos eteryje. 

„Šis parašas būdingas žmogui, nepasitikinčiam savimi ir ramiam, bet apsiskaičiuojančiam. Jis viską pasilaiko sau, yra ne tiek intelektualus, kiek analitikas. Tai nepatiklaus, susirūpinusio, emocionalaus ir nusivylusio žmogaus braižas“, – sakoma ekspertės apibendrinime. Pasak L.Loren, rašė žmogus, kuris turi mažai veiksmų variantų ir nesupranta bendro vaizdo bei savo vaidmens jame.

Informacijos šaltinis – Inopressa.ru

2013.07.30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *