„2008 metų liepą Gruzijos vyriausybė patyrė didelį spaudimą: Rusija rengė provokacijas dviejose mūsų šalies srityse ir telkė kariuomenę mūsų pasienyje“, – taip prasideda buvusio Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio straipsnis laikraštyje The Washington Post.
Pasak M.Saakašvilio, tada beveik visi Vakarų politikai įtikinėjo Gruziją, kad Rusija nepuls, bet „mano draugas Otas fon Habsburgas, vienas iš labiausiai patyrusių Europos politikų“, išpranašavo, kad Rusija atakuos visa savo karine galia, kad ir kaip Gruzija stengtųsi to išvengti.
“Po kelių savaičių dešimtys tūkstančių Rusijos kareivių kirto mūsų sieną, ir lėktuvai pradėjo bombarduot mus ištisas paras. Tiesa, Vladimiras Putinas neįstengė pasiekti savo galutinio tikslo – užimti Gruzijos sostinę, bet jo kariuomenė vis dar tebeokupuoja penktadalį mano šalies teritorijos“, – rašo autorius.
M.Saakašvilis nurodo panašumus su įvykiais Ukrainoje, pakartodamas fon Habsburgo žodžius, kad „istorija kartojasi“. Jis taip pat samprotauja apie kitus agresijos atvejus Europoje.
Nacistinė Vokietija okupavo dalį Čekoslovakijos etninių vokiečių gynimo dingstimi. „Šiandien Rusija tvirtina, kad gina etninius rusus – arba žmones su paskubomis išduotais Rusijos pasais – Kryme ar Gruzijos teritorijose“, – rašo jis. Vakaruose daugelis kalba, kad su Rusija būtinas kompromisas. „Tas variantas dvelkia 80 metų senumo Miunchenu“, – komentuoja M.Saakašvilis.
M.Saakašvilio nuomone, Putino motyvai tokie pat, kaip ir „ikikarinės Vokietijos“ – atkurti teisingumą po šalies pažeminimo, susigrąžinti prarastas žemes ir užgrobti gamtos išteklius.
Kuo svarbūs Vakarams įvykiai Ukrainoje? „Mes stebime ne tik didžiulės Europos šalies ketvirčiavimą, bet ir naikiname Europoje tvarką, kuri nusistovėjo po šaltojo karo“, – mano autorius. Jeigu sienos Europoje bus perbraižytos pagal etninį principą, jeigu taisyklės išnyks, neišvengiamas uždaras smurto ir griūčių ratas.
M.Saakašvilis ragina nedelsiant įgyvendinti JAV sankcijas, o Europoje – reaguoti energingiau. „Ukrainą, Gruziją ir Moldaviją reikia pakreipti greitesnio stojimo į ES keliu ir duoti joms stojimo į NATO programas, pademonstruojant, kad Rusija neturi teisės siekti savo tikslų neteisėtomis priemonėmis“, – rašo autorius.
„Mums nereikia dar vieno pranašo, tokio kaip Vinstonas Čerčilis, kad suvoktume, ką toliau daryti. Šių laikų demokratijoms pakanka patirties; jeigu ja bus naudojamasi sveiku protu ir su truputėliu drąsos, mes išvengsime to, kas blogiausia“, – apibendrina M.Saakašvilis.
Slaptai.lt nuotraukoje: buuvęs Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis.
2014.03.13; 05:18