Kaip sutvarkyta pasaulinė nelegali ginklų rinka


JAV pasodino Monzerą al Kassarą (Monzirą al Kassarą) trisdešimčiai metų, Viktorui Butui gresia terminas iki gyvos galvos. Ginklų baronas Adnanas Khashoggis (Adnanas Chašogis) dirbo amerikiečiams ir mėgaujasi gyvenimu laisvėje.

Ekstradicijuotam į JAV Viktorui Butui gresia kalėjimas iki gyvos galvos. Bet net jeigu jo kaltė bus įrodyta, nelegali prekyba ginklais pasaulyje nesiliaus.

Šiame biznyje ir be jo yra daug autoritetų. Ir tie iš jų, kas pardavinėjo ginklus „kam reikia“, šiandien laisvi, turtingi ir gerbiami.

Jeigu vadovausimės Amerikos precedentine teise, jau šiandien galime daryti prielaidą, kiek metų praleis kalėjime Viktoras Butas.

Juk jis žengia pramintu taku, kuriuo visai neseniai praėjo žmogus, kurio pravardė ne mažiau garsi: jeigu Butas  dėka Holivudo lengvos rankos dažnai vadinamas „karo dievu“, tai Monzeras al Kassaras buvo ne kas kitas, kaip „Marbeljos princas“ – 2007 metais jis buvo suimtas šiame prabangiame Ispanijos kurorte.

„Princo“ suėmimo orderį buvo pasirašęs Niujorko Pietų apygardos prokuroras Michael Garcia (Maiklas Garsija), jis gi netrukus sankcionuos ir Buto suėmimą. Kaltinimai visiškai vienodi: bandymas parduoti Kolumbijos sukilėliams iš Kolumbijos revoliucinių ginkluotųjų pajėgų (KRSP) 12 tūkstančių vienetų ginklų, įskaitant „žemė – oras“ klasės raketas. Pernai lapkritį Manheteno federalinis teismas nuteisė al Kassarą 30 metų kalėjimo. Nepadėjo nei platūs ryšiai, nei dideli pinigai.

Tačiau reikia pripažinti, ne visi „mirties prekeiviai“ baigia taip liūdnai. Antai žymiai sėkmingiau susiklostė kito ginklų barono, Saudo Arabijos multimilijonieriaus ir Kalifornijos universiteto absolvento Adnano Khashoggio (Adnano Chašogio) likimas. Iš pradžių jis pardavinėjo sunkiuosius sunkvežimius, paskui minosvaidžius ir šaunamuosius ginklus. Jis visiškai oficialiai atstovavo Artimuosiuose Rytuose pagrindinių Amerikos ginklų koncernų interesams.

Nieko stebėtino, kad būtent jis 1986 metais tapo pagrindine figūra „Irano Kontrų“, arba „Intergeito“, procese: Amerikos kariškiai ir CŽV, nepaisant tarptautinių sankcijų, slapta pardavinėjo ginklus Iranui, tuo pačiu stengdamiesi užtęsti Irano-Irako konfliktą. O gauti pinigai, apie kuriuos nežinojo kongresas, būdavo siunčiami sukilėliams-kontroms remti Nikaragvoje jų kovoje su sandinistine Danielio Ortegos vyriausybe. O finansų srautus ir operacijos logistiką tvarkė būtent Khashoggis.

Kilo grandiozinis skandalas. „Gonzo-žurnalistikos“ pradininkas, „Baimės ir neapykantos Las Vegase“ autorius Hunter Thompson (Hanteris Tompsonas) taip aprašė savo įspūdžius apie tai, kas vyko: „Šį šimtmetį respublikonams daugiau nebepavyks laimėti stambiuose rinkimuose. Ronaldas Reiganas įvykdė savo paskirtį, ir dabar jam belieka vienišam klajoti apdriskusiam. Dabar jis panašus į karalių Lyrą – vargeta, paliegęs ir niekinamas senis“. Bet viskas gerai baigėsi. Niekas net nebuvo nubaustas. 1988 metais Khashoggis buvo suimtas Šveicarijoje, perduotas Jungtinėms Valstijoms ir… visiškai išteisintas. Bet Butas vargu ar gali tikėtis tokio humanizmo.

Šiandien Khashoggis mėgaujasi gyvendamas kaip salonų liūtas, rengia grandiozinius priėmimus savo jachtoje ir rūmuose. Jis paprasčiausiai bendrauja su Europos ministrais ir Amerikos senatoriais, koketuoja su geltonąja spauda, darydamas vulgarias užuominas, kad sero Paul McCartney (Polo Makkartnio) žmona Hizer Mills buvo jam „iškviečiama mergužėlė“. Bet prie viso šito neužmiršta ir darbo: kartu su savo kompanionu Manucheriu Ghorbanifaru jis nuosekliai aprūpindavo ginklais daugelį trokštančiųjų – pradedant albanų separatistais ir baigiant „Viešpaties pasipriešinimo armija“ iš Ugandos. Esama liudijimų, kad Khashoggis ir Ghorbanifaras šiek tiek dalyvavo ir naujausioje Rusijos istorijoje: per pasiskelbusios Ičkerijos vicepremjerą Chož-Achmedą Nuchajevą, vėliau apkaltintą nužudžius žurnalistą Polą Chlebnikovą, dešimtojo dešimtmečio viduryje suorganizavo ginklų ir amunicijos tiekimą į Čečėniją iš Saudo Arabijos.

Išaiškėjo kompanionai ir Kolumbijoje. Ir tai labai svarbus momentas, nes aprūpindavo jie ne KRSP, o „paramilitarų“ būrius. Tai irgi kovotojai, tik ne ultrakairieji, o ultradešinieji. Narkotikų biznio biznieriai juos panaudoja kaip „mirties eskadronus“. Jie lojalūs proamerikietiškam prezidentui Alvaro Uribei. Jie nešaudo į Amerikos jūrų pėstininkus. Todėl jiems galima parduoti ginklų. O Butas – jeigu tai tiesa, kuo jis kaltinamas, – visai taip, kaip al Kassaras, bandė „prastumti“ raketas ne tiems vyrukams, už tai dabar ir moka.

Beje, vaizduoti Viktorą Butą kaip visai jau nekaltą auką, irgi šiek tiek keistoka. Nuo 2000 metų Butas minimas 16-oje JTO dokumentuose, skirtuose tarptautinio embargo ginklų tiekimui į tokias šalis kaip, pavyzdžiui Liberija, pažeidimams. Organizacijos ekspertai apie jį surinko labai rimtą dosjė: pažymų, sąskaitų, lydraščių, – pastebėjo pokalbyje su „RR“ (Rusijos reporteris) PIR-Centro programos įprastinės ginkluotės klausimais vadovas Vadimas Koziulinas. Ir tas dosjė taip pat gali atsidurti Amerikos prokurorų kaltinamosiose išvadose.

Paskutiniai nelegalių ginklų partijų sulaikymo atvejai

2008 m. rugsėjo mėn. 25 d. Indijos vandenynas Somalio pakrantėse. Somalio piratai užgrobė Ukrainos krovininį laivą „Faina“, kuriame buvo 33 tankai T–72, šeši salvių ugnies įrenginiai „Grad“ ir šaudmenų jiems. Oficiali versija – kad laivas gabeno ginklus į Keniją. Bet būta prielaidų, kad iš tikrųjų jis buvo skirtas Sudanui, kurio atžvilgiu galioja tarptautinės sankcijos ginklų tiekimui.

2009 m. birželio mėn. 16 d. Kanas, Nigerija. Sulaikytas Ukrainos lėktuvas, gabenęs 18 dėžių ginklų. Vienais duomenimis, jis vežė juos į Malabą, Pusiaujo Gvinėjos sostinę, kitais – galutinis punktas buvo pati Nigerija.

2009 m. gruodžio mėn. 12 d. Bankokas, Tailandas. Ukrainos aviacijos kompanijos lėktuve, skridusiame iš KLDR sostinės Pchenjano, rasta beveik 40 tonų ginklų, tarp jų rankinių granatų ir kilnojamųjų zenitinių raketų kompleksų. Galutinis punktas buvo nurodytas Ukraina, bet ekspertų nuomone, tikrasis krovinio gavėjas turėjo būti Iranas.

2010 m. spalio mėn. 28 d. Lagosas, Nigerija. Lagoso jūrų uoste buvo perimta 13 konteinerių su kinų Norinco korporacijos raketomis, rankinėmis granatomis, šaudmenimis bei kitokiais ginklais, gabentais iš Irano. Pagal įvairias versijas, ginklai galėjo būti skirti Artimųjų Rytų organizacijų „Hamas“ ir „Hezbollah“ kovotojams arba keliauti į Gambiją.

Nuotraukoje: ginklų baronas Adnanas Khashoggis (Adnanas Chašogis) mėgaujasi gyvenimu laisvėje.

Šios medžiagos originalas „Русский Репортер“

2010.12.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.