Kaltinimai – buvusiam Estijos žvalgybų tarnybų koordinatoriui


Rusija siekia kuo greičiau apklausti buvusį Estijos žvalgybų tarnybų koordinatorių Eriką Nylesą Krosą.

Estija gi neatiduoda savo piliečio į Rusijos teisėsaugos rankas.

O ir pats Eerikas-Niilesas Krossas neskuba vykti į Rusiją. Tad Rusijos tyrimų komiteto Archangelsko srities ir Nencų autonominės apygardos valdybos vadovas Jurijus Šperlingas pranešė, kad buvusiam Estijos žvalgybos tarnybų koordinatoriui Eerikui-Niilesui Krossui (Erikui Nylesui Krosui) kaltinimas bus pateiktas už akių.

Estijos valstybė laikosi solidžios pozicijos. Estijos centrinė prokuratūra nusiuntė Rusijai prašymą perduoti Estijai bylą, susijusią su Eeriku-Niilesu Krossu. Tačiau Rusijos atsakymo iki šiol negavo.

Estijos Generalinė prokuratūra pranešė, kad atsakė į Rusijos prašymą suteikti teisinę pagalbą iki gruodžio 12 dienos ir taip pat pranešė, kad E.N.Kossui perduotas šaukimas atvykti duoti parodymų į Rusiją. Pats E.N.Kossas tvirtina neturįs galimybės vykti į Rusiją ir ten duoti parodymų. Protokolas ponui E.N.Kossui dėl liudytojo parodymų davimo ir prašymo Rusijai persiųsti baudžiamąją bylą Estijai išsiųstas į Maskvą, tačiau Maskva tyli”, – apgailestavo Estijos Generalinė prokuratūra.

2011-ųjų metų gruodžio mėnesį ponas E.N.Kossas yra davęs išsamų interviu laikraščiui „Postimees”. Interviu teigiama, kad jis kaip Estijos pilietis ir Estijos gyventojas visiškai nemano, esą jam taikytina Rusijos jurisdikcija. “Aš nemanau, kad turiu važiuoti į Rusiją duoti parodymų arba užmegzti ryšį su kuria nors Rusijos federacijos įstaiga šiuo klausimu”, – buvo įsitikinęs E.N.Kossas.

O Rusijos informacinė agentūra „Interfax” grasina, jog į Rusijos federalinę saugumo tarnybos regioninę valdybą nusiųstas pavedimas organizuoti federalinę ir tarptautinę E.-N.Kosso paiešką. Rusijos teisėsauga bando pateikti E.-N.Kossui kaltinimą piratavimo organizavimu.

Kaip ir kodėl atsirado šie kaltinimai Estijos piliečiui? Ši istorija susijusi su 2009-ųjų įvykiais. Tąsyk galingas laivas  „Arctic Sea”, turintis Maltos vėliavą ir gabenęs medienos krovinį, kaštuojantį per vieną milijoną dolerių, 2009 metų liepos 22 dieną išplaukė iš Suomijos Jakobstado (Pietarsario) uosto į Alžyro Bedžajos uostą, kur turėjo atplaukti rugpjūčio 4 dieną. 2009-ųjų liepos pabaigoje ryšys su laivu nutrūko. Rugpjūčio 18 dieną sausakrūvis laivas buvo aptiktas netoli Žaliojo Kyšulio salų. Paaiškėjo, kad jį užgrobė grupė piratų, į kurią įėjo keli Estijos, Latvijos ir Rusijos piliečiai, taip pat asmenys, neturintys pilietybės. Netrukus laivą išlaisvino Rusijos karinio laivo „Ladnyj” jūreiviai.   

„Arctic Sea”  ilgokai atsisakyta priimti jo įregistravimo uoste Maltoje. Motyvas toks: laive esama ginkluotų žmonių – Rusijos jūreivių. Pagal tyrimo versiją, laivą užgrobė aštuoni žmonės. Jie veikė aiškiai pasidalinę vaidmenis, apsimesdami specialiuoju padaliniu.

Nuotraukoje: buvęs Estijos  slaptųjų tarnybų vadovas Erikas Nylesas Krosas.

Parengta pagal INTERFAX ir “Postimees” pranešimus.

2012.01.29

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *