Kanados spauda šiandien plačiai komentuoja Kanados karinės jūrų žvalgybos karininko Džefrio Dilailo (Jeffrey Delisle) bylą. Jis šiomis dienos prisipažino esąs kaltas, kad šnipinėjo Rusijos naudai.
„Kanados paslaptis galima įsigyti už grašius“, – piktinasi antraštėje tabloidas “Toronto Sun”. „Džefris Dilailas pardavinėjo tėvynę rusams už apgailėtinus 3 tūkst. dolerių per mėnesį“, – rašo apžvalgininkas Maikas Strobelas.
Laikraštis vertina šį faktą kaip pažeminimą, tuo labiau, kad Dž.Dilailas, laikraščio nuomone, „pardavinėjo pirmarūšę prekę“. Jis prieidavo prie kompiuterio, kurio kodinis pavadinimas „Akmeninis vaiduoklis“ (Stone Ghost), kuriame sudėtos ne tik Kanados, bet ir jos parnerių: JAV, Didžiosios Britanijos Australijos ir Naujosios Zelandijos, paslaptys.
Apžvalgininkas klausia Dž.Dilailo per laikraštį: „Nejaugi jūs negalėjo išsireikalauti geresnių sąlygų? Trijų gabalų baksų? Juk Vladimiras Putinas daugiau išleidžia ikrams pusryčiams?“
Galimas dalykas, paprasčiausiai pasirinko netinkamą laiką šnipinėjimui. Devintojo dešimtmečio viduryje FTB bendradarbis Ričardas Mileris gavo iš sovietų žvalgybos 50 tūkst. dolerių auksu, „krūvą grynųjų ir kažkokios Svetlanos paslaugas“. Kitas FTB bendradarbis, Ričardas Hansenas, iki 2001 metų gavo iš Maskvos iš viso 1,54 mln. dolerių.
Kitos valstybės irgi neblogai moka: pavyzdžiui, Laris Vut-Tai Činas, pardavęs CŽV paslaptis Kinijai, iškart tapo vienu iš didžiausių daugiabučių namų savininkų.
„Šnipinėjimo byla kelia daug klausimų“, – taip pavadintas straipsnis “Ottava Citizen”. Autorius – Veslis Vorkas (Wesley Wark), ekspertas žvalgybos tarnybų ir saugumo klausimais (Graduate School of Public and International Affairs) prie Otavos universiteto.
„Dilailo byla sukrečia tuo, kad saugumo principai buvo pažeisti piktinančiai“, – sakoma straipsnyje. Dž.Dilailas, nuo nieko labai jau nesislapstydamas, 2007 metais nuėjo į Rusijos ambasadą Otavoje ir pasiūlė savo paslaugas. Nepaisant aiškių finansinių sunkumų ir asmeninio gyvenimo problemų, Dž.Dilailas gavo leidimą prieiti prie slaptos informacijos. Be to, Dž.Dilailas ramiai atsinešdavo į žvalgybos valdybą kaupiklio kortelę, prijungdavo ją prie kompiuterio su ypač slapta informacija ir persirašydavo paslaptis. Kitaip sakant, visos užtvaros, kuriomis aptvertos valstybės paslaptys, nesuveikė.
Kadangi tikro teismo proceso nebus (Dž.Dilailas prisipažino kaltas ir dabar laukia nuosprendžio), lieka neaišku, kodėl ir kaip saugumo sistema nesuveikė, kokių nuostolių pridaryta ir ko imtasi, kad nepasikartotų šios klaidos, sakoma straipsnyje.
V.Vorkas pataria konkrečiai: o gal įsteigti parlamentinį saugumo ir žvalgybos komitetą? Taip pat verta garantuoti sąjungininkams, kad Kanada nuo šiol sugebės geriau saugoti paslaptis.
O kaip Dž.Dilailo byla paveikė diplomatinius santykius su Rusija? „Iš esmės, mes to nežinome, išskyrus akivaizdų faktą, kad Kanados vyriausybė nekėlė triukšmo dėl bylos, o Rusija liko už tai dėkinga“. Bet kartais reikia labai griežtai pareikšti Rusijos vyriausybei, kad pernelyg įkyrus šnipinėjimas yra žalingas dvišaliams santykiams, mano autorius, remdamasis Didžiosios Britanijos patirtimi.
“The Globe and Mail” Dž.Dilailo bylai skiria iškart net keletą straipsnių. Pirmasis vadinasi „Po valstybės išdavystės Kanada persvarsto saugumo reglamentą“. Saugumo reglamentas persvarstomas kartu su sąjungininkais, rašo žurnalistas Stivenas Čeizas, remdamasis viešais Kanados visuomenės saugumo ministro Viko Touzo pareiškimais.
V.Touzas taip pat atmetė prokuroro pareiškimą Dž.Dilailo byloje, neva tai, kas atsitiko, sugadins Kanados santykius su sąjungininkais ir paskatins juos atsisakyti keistis informacija. „Pasikeitimas informacija išlieka labai energingas“, – pasakė ministras.
„Džefris Dilailas, prisipažinęs šnipinėjęs, kol kas nepraras karinio laipsnio ir algos“, – praneša “The Globe and Mail” kito straipsnio antraštėje. Jaunesnysis leitenantas Dž.Dilailas bus laikomas karininku bent jau iki to momento, kai teisėjas paskelbs verdiktą, kuriame jis pripažįstamas kaltas, aiškina žurnalistas Stivenas Čeizas. Laukiama, kad nuosprendis bus paskelbtas 2013 metų pradžioje.
Laikraščio duomenimis, jaunesniojo leitenanto, kuriam suteiktas šis laipsnis 2008 metais, atlyginimas turi siekti 5700 dolerių per mėnesį.
Tiesa, kaip tikimasi, ginkluotosios pajėgas išmes Dž.Dilailą gėdingai, vos tik teismas oficialiai pripažins jį esant kaltą šnipinėjimu. „Iš kariškių reikalaujama, kad jo atvejis būtų parodomasis“, – rašo laikraštis.
„Vadovybė gali atimti jam laipsnį, išreikalauti visą atlyginimų sumą ir lengvatas nuo arešto momento ir net anuliuoti jo stažą ginkluotosiose pajėgose“, paaiškina leidinys.
Trečiojo straipsnio pavadinimas šiek tiek paslaptingas: „Bankrotas nuslėpė Dilailo šnipinėjimą nuo jo buvusios žmonos“. Buvusi Dž.Dilailo žmona interviu leidiniui aiškino, kad niekaip negalėjo pastebėti neįprastų pinigų įplaukų į jų bendrą banko sąskaitą, rašo korespondentas Kimas Makreilas.
„Mes turime keturis vaikus ir ipotekos sutartį. Maniau, kad mes vos galą su galu suduriame“, – pasakojo Dženifer Li Dilail interviu. Pasak jos, 2007 metais jų santuoka subyrėjo ir vyras liovėsi mokėjęs už jos sąskaitas pagal kredito korteles. „Kadangi Dženifer Li Dilail būdavo namuose su vaikais ir neturėjo nepriklausomų pajamų šaltinių, ji prarado galimybę naudotis jų bendra banko sąskaita, kai susikaupė skolų“, – sakoma straipsnyje.
2007 metų spalį vyras įtikino ją paskelbti bankrotą. 2008 metų pavasarį jie neoficialiai atsiskyrė, beje, Dž.Dilailas pasišovė apmokėti skolas pagal kredito korteles ir kreditą. Sutuoktiniai ginčijosi dėl teisės globoti vaikus. Galų gale Dž.Dilailas paėmė tris vaikus, o Dženifer Li Dilail, pasak jos, pagaliau nusprendė, kad taip bus geriau. 2010 metais sutuoktiniai oficialiai išsiskyrė.
Dženifer Li Dilail stengiasi nepasakyti nieko neapgalvoto apie buvusį vyrą. „Bet jos balsas dreba, kai ji kalba apie jų ginčą dėl globos ir piktinasi, kad vaikai gyveno su tėvu, kai jis šnipinėjo rusams. Iš šią savaitę išspausdintų teismo medžiagų matyti, jog rusai panaudojo Dž.Dilailo ir jo vaikų fotografijas, kad grasintų jam po to, kai jis pradėjo jiems dirbti“, – sakoma straipsnyje.
Nuotraukoje: į teismo posėdžių salę vedamas Džefris Dilailas (Jeffrey Delisle) slėpdavo veidą po gobtuvu.
Parengta pagal Inopressa.ru informacija
2012.10.16