Karabache – vėl šaudoma. Kalti armėnų separatistai ir vadinamieji „rusų taikdariai“


Kelyje Hankendi – Halfali – Turšsu. Kovo 5-osios incidento metu

Saulius Kizelavičius

Kovo 5 dieną ryte kelyje Hankendi – Halfali – Turšsu aidėjo šūviai. Kovo 5-osios rytą šiuo neasfaltuotu keliu armėnų separatistai iš Armėnijos į Azerbaidžanui pagal tarptautinę teisę priklausantį Karabacho ekonominį regioną pamėgino įvežti karinės amunicijos ir savų kariškių.

Slaptai.lt skaitytojams priminsime: vienintelis kelias, kuris dabar jungia Azerbaidžanui pagal tarptautinę teisę priklasantį Karabacho regioną su Armėnija, – tai Hankendžio – Lačino kelias. Bėda ta, kad nors Karabachas – Azerbaidžano žemė, azerbaidžaniečių pajėgos kontroliuoja dar ne visą Karabachą. Keliolika procentų Karabacho vis dar – armėnų separatistų rankose. Be to, juos karinėms diversijoms slapta nuolat kursto oficialusis Jerevanas.

Tą kelio atkarpą, kur kovo 5-ąją sutratėjo automatų pabliūvos, saugojo vadinamieji „rusų taikdariai“. Remiantis Jerevano, Baku ir Maskvos pasirašyta trišale sutartimi, rusų kariškiai privalėjo nuodugniai patikrinti armėnų automobilius. Jei krovinys civilinės paskirties, – reikėjo palinkėti laimingo kelio. O jei ten paslėpti ginklai, – turėjo sulaikyti.

Bet vadinamieji „rusų taikdariai“ nepasielgė taip, kaip juos įpareigojo pasirašyta trišalė sutartis. Tad krovinius teko tikrinti azerbaidžaniečių kariams. Kaip tik tą akimirką į azerbaidžaniečius imta šaudyti iš automobilių. Azerbaidžaniečių kariai atsakė tuo pačiu – šūviais.

Incidento akimirka. Kovo 5 diena. Kelyje Hankendi – Halfali – Turšsu

Neoficialiais duomenimis, susišaudymo metu žuvo du Azerbaidžano reguliariosios kariuomenės kariškiai ir trys vadinamieji armėnų separatistų „policininkai“.

Oficialusis Baku pranešė, jog tai – nebe pirmas kartas, kai armėnų separatistai mėgina į  Azerbaidžanui priklausantį, bet dar ne iki galo Azerbaidžano kontroliuojamą Karabachą permesti ginklų, šaudmenų, minų. Baku taip pat pabrėžia, kad vadinamieji „rusų taikdariai“ savo pareigą atidžiai apžiūrėti į Karabachą keliaujančius automobilius atlieka atmestinai, aiškiai palaikydami Armėnijos pusėje.

Tad Azerbaidžanui nieko kito nebeliks, kaip kelyje Hankendis – Lačinas įrengti savo kontrolės punktus. O jei Armėnija vis tiek mėgins Karabache esančius saviškius aprūpinti ginklais, Azerbaidžanas bus priverstas surengti dar vieną karinę operaciją. Tuomet taikiai iš Karabacho pasitraukti nenorinčiai Armėnijai nebepadės nė Prancūzija (Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas savo vizitų metu nuolat prašo Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono paramos).

2023.03.06; 06:43

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *