Kas ignoravo tarptautinę konferenciją apie ukrainiečių didvyrį Jevhen Konovalecą


Birželio 17-ąją Vilniuje, Seimo Konstitucijos salėje buvo surengta tarptautinė konferencija „Jehven Konovalec: Lietuvos pilietis, Ukrainos patriotas. 120-ies gimimo metų minėjimas“. Renginio būta įdomaus, turiningo, prasmingo. Konferencijos dalyviai turėjo puikią progą susipažinti su išskirtine Ukrainos asmenybe – ukrainiečių patriotu karininku Jehven Konovalecu, kuris visą savo gyvenimą atidavė kovai su lenkų ir rusų okupantais.

Konferencijoje perskaityta daug išsamių pranešimų, bylojančių apie tamprius J.Konovalec ryšius su Lietuva. Svarbi ir dar viena detalė: šiandien neabejotinai aišku, kad J.Konovalecą nužudė sovietinės Rusijos žvalgybos agentai viename iš Vakarų Europos miestų, nes šis ukrainietis, Kremliaus manymu, kėlė didelį pavojų imperiniams Rusijos planams Ukrainoje.

Konferencijoje perskaityti šie pranešimai: “Ukrainiečių nepriklausomybės kovų lyderis J. Konovalecas ir Lietuva” (Aistė Bertulytė-Žikevičienė, Vilniaus Universiteto Istorijos magistratūros studijų absolventė), “Lietuvių-ukrainiečių draugijos žinios: indėlis Lietuvos kultūrai” (Dr. Aldona Vasiliauskienė, Lietuvos, Ukrainos istorikų asociacijos prezidentė), „Pulkininkas Jevhen Konovalec – Sičės Šaulių karinių junginių organizatorius ir vadas kovoje už Ukrainos nepriklausomybę 1917-1920 mm.“ (Dr. Jaroslav Serednyckyj, Ukrainos NMA vyr. mokslinis bendradarbis), „Jevhen Konovalec ir „Ukrainos problema“ tarpukario laikotarpiu“ (Dr. Marta Havryško, Ukrainos NMA I. Krypiakevyčo Ukrainotyros instituto bei Išsivadavimo judėjimo tyrimų centro (Ukraina) mokslinis bendradarbis), Nežinomi dokumentai apie J. Konovalecą Prahos archive (Vasyl Stefaniv, Išsivadavimo judėjimo tyrimų centro (Ukraina) direktorius, Ukrainos Katalikų universiteto dėstytoja).

konovalec_00

Lietuvai ypač įdomios turėtų būti J.Konovaleco sąsajos su Lietuva. Štai ką apie tai sako ukrainiečių istorikas Oleksandras Kučerukas. „… Anot ukrainiečių istoriko Oleksandro Kučeruko, ukrainiečių ir lietuvių suartėjimo iniciatoriumi buvo Juozas Purickis, 1920-1921 m. buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras… Bendradarbiavimas su ukrainiečių išsivadavimo lyderiais vystėsi gana slaptai, todėl ir šiandien apie jį gana sunku rasti patikimų žinių. Anot O. Kučeruko, būsimas OUN vadovas Jevgenijus Konovalecas kartu su UVO šimtininku O. Duminu (Думiн) pirmą kartą apsilankė Lietuvoje dar 1925 m. Čia jis turėjo eilę susitikimų, tarp kurių ir su Lietuvos Šaulių sąjungos vadovybe. Šio apsilankymo metu Kaune įsikūrė UVO atstovybė, o oficialiu atstovu paskirtas šimtininkas Ivanas Revjukas (pseudonimu Bartovič)…”

konovalec_01

Konferencijos metu taip pat parodytas 37 minučių trukmės dokumentinis filmas „Jevhen Konovalec ir jo epocha“, išsamiai papasakojęs apie daugialypę šio ukrainiečių didvyrio veiklą. Konferencijos organizatoriai – Lietuvos Respublikos Seimo deputatas Kazimieras Uoka, Išsivadavimo judėjimo tyrimų centras (Ukraina) ir Lietuvos ukrainų organizacijos.

konovalec_02

Tiesa, kai kas šį renginį Lietuvoje ignoravo. Pavyzdžiui, salėje nebuvo Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko Emanuelio Zingerio. Salėje pasigesta ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos diplomatų, kuriems pagal užimamas pareigas privalu domėtis Ukraina. Belieka spėlioti – kodėl? Beje, konferencijos išvakarėse būta rimtų intrigų. Kažkas Ukrainoje paskleidė žinią, esą Lietuva atšaukia minėtą konferenciją, taigi pranešėjams nėra ko vykti į Vilnių. Taip pat skleisti gandai, esą J.Konovalec bendradarbiavo su fašistine Vokietija. Nors Rusijos žvalgybos agentas Pavelas Sudoplatovas J.Konovalecą nužudė 1938-aisiais, dar iki Antrojo pasaulinio karo pradžios. Todėl J.Konovalec niekaip negalėjo bendradarbiauti su fašistine Vokietija.

konovalec_03

Visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt artimiausiu metu paskelbs svarbiausius, aktualiausius pranešimus apie Ukrainos didvyrį Jehven Konovalec.

konovalec_04

konovalec_05

konovalec_06

konovalec_07

konovalec_08

konovalec_09

konovalec_11

konovalec_12

Pirmojoje nuotraukoje: Ukrainos didvyris Jehven Konovalec. Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukose: konferencijos akimirkos.

2011.06.18

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *