Kas, kaip ir kodėl kursto islamofobiją?


Šiandienos pasaulyje vis labiau plintanti islamofobija – tai viena iš pagrindinių ksenofobijos formų, greta antisemitizmo ir dar kelių smarkiai paplitusių ksenofobijos formų.

Islamofobija tampa propagandiniu ginklu totalitarinių režimų, įtakingų slaptųjų ložių ir kai kurių tarptautinių verslo sindikatų rankose. Šios ksenofobijos formos kurstymu suinteresuotos ir kai kurios slaptosios tarnybos, savo ataskaitose prikurianančios daug nebūtų grėsmių, ir taip išsireikalaujančios didžiules pinigų sumas iš savo šalių vyriausybių vadinamųjų antiteroristinių programų.

Rusijos Šiaurės Kaukazo regione vykstantis pastovus islamo dvasininkų žudymas – tai akivaizdus  įrodymas, kad okupacinė administracija nuožmiai persekioja islamo pasekėjus.

Spalio mėnesį Dagestano Chasavjurto mieste nužudytas imamas Baširas Salachgerijevas – vietos gyventojų tarpe didelį autoritetą turėjęs islamo dvasininkas. O lapkričio 28 dieną Dagestane, netoli Kizliaro miesto, nužudytas kitas žymus dvasininkas – imamas Abdula Abdulminovas. Šis radikalus islamo dvasininkas buvo nemėgstamas okupacinės valdžios. Jis nesilankstė prieš vietinius išdavikus, palaikė ryšius su partizanais. Per paskutiniuosius dvejis metus Šiaurės Kaukaze nužudyti jau devyni islamo dvasininkai.

Žymus Rusijos filosofas G.Džemalis teigia, kad Kremliaus režimas, kurstydamas islamofobiją, faktiškai padarė sau „meškos paslaugą” – daug Šiaurės Kaukazo gyventojų nori, kad jų respublikos atsiskirtų nuo Rusijos, nors dar prieš keliolika metų čia vyravo kitokios nuotaikos. Tuomet atsiskyrimo siekė tik čečėnų tauta. Čečėnų laisvės siekius paskandinę kraujuje ir pradėję vykdyti planingas islamofobijos kampanijas, Kremlių valdantys saugumiečių klanai perlenkė lazdą. Čečėnų patriotai vadinami banditais, Čečėnijoje, Ingušijoje, Dagestane ir kitose Šiaurės Kaukazo respublikokse veikiantys partizanai, kovojantys už savo krašto laisvę, vadinami “Al Qaeda agentais”, islamo ekstremistais. Tačiau dauguma vietos gyventojų netiki Kremliaus propaganda.

Rusijoje yra persekiojamos ir kai kurios tarptautiniu mastu pripažintos islamo pasekėjų organizacijos. Viena iš tokių – „Hizbal Tachrir – Al Islami”. Tai – radikali organizacija, pasisakanti už islamo idėjų plitimą. Ji laisvai veikia Prancūzijoje, Vokietijoje ir kitose Europos šalyse, bet Rusijoje ši organizacija nuo 2004 metų uždrausta ir dirba tik pogrindyje.

Kokie objektyvūs faktoriai padeda islamofobijos plitimui? Prie to daug prisideda ekstremistinių organizacijų veikla. Štai Palestinoje veikiantis ,,Hamas” judejimas tik pristato save tarsi pagrindiniu palestiniečių interesų gynėju, iš tiesų tai – karinė ir komercinė organizacija, Palestinoje vystanti korupciją, vykdanti ir stambią prekybą ginklais, benzino kontrabandą, įvairias aferas bei kitokias šešėlinio verslo šakas. Ir kai kurios kitos islamo ekstemistų organizacijos savo nusikalstama veikla prisideda prie neigiamo islamą išpažistančiųš žmonių įvaizdžio formavimo.

Lietuvoje gyvenantys azerbaidžaniečiai, ingušai, čečėnai ir kitų tautybių islamo pasekėjai nesusiduria su masiniais persekiojimais. Lietuvos žiniasklaidoje masinių islamofobijos apraiškų irgi nėra. Tačiau per pastaruosius šešerius metus įvairiuose laikraščiuose ir interneto portaluose periodiškai vykdomos tam tikros antiislamiškos kampanijos, kai kuriose publikacijose islamo pasekėjai žeminami, siejami su teroristais, ekstremistinėmis organizacijomis arba klaidingai pasisakoma apie islamo tikėjimą, kad neva tai prievartą skatinantis tikėjimas.

O tam tikrų persekiojimų islamo pasekėjų atžvilgiu vis tik pasitaiko. 2009 metų spalio mėnesį buvo suimta islamo religiją išpaažistanti klaipėdietė E.Kusaitė, jos atžvilgiu sufabrikuota baudžiamoji byla. Nesant jokių akivaizdžių įrodymų, o remiantis tik Rusijos FSB pareigūnų surinktais duomenimis ir kai kurių Lietuvos VSD pareigūnų surengtomis provokacijomis, E.Kusaitė įvardijama kaip teroristė, o terorizmo globėjais išvadinti šią merginą ginantys disidentai N.Sadūnaitė, A.Terleckas, kunigai A.Svarinskas, R.Grigas. Su nuožmiais persekiojimais Lietuvoje susidūrė ir čečėnai Gatajevai, čečėnų kilmės intelektualas V.Jelchojevas.

Islamofobijos kurstymu suinteresuotos šiandienos pasaulyje itin įtakingos jėgos – tai Rusijoje įsigalėjęs fašistinis Kremliaus režimas, komunistinė Kinijos valdžia, kai kurie su įtakingais bankais ir korporacijomis susiję JAV elito sluoksniai. Be to, islamofobijos kurstymu suinteruotos ir siauros, bet pasaulyje itin įtakingos kastos – kai kurios prekeivių ginklais grupuotės ir iš kelių valstybių kilusių tarptautinių naftos biznio veikėjų karteliai. Kremliaus režimo lyderiams islamofobijos kurstymas labai naudingas – laisvės siekiančius čečėnus ir ingušus išvadindami islamo ekstremistais, religininais fanatikais, jie kraunasi sau politinius dividendus ir vaizduoja save didvyriais, ginančiais šalį nuo visokių „netikėlių”. Komunistinė Kinijos valdžia, skatindama priešiškumą islamo pasekėjams, ne tik nori kelti įtampą tarptaunėje arenoje, bet turi ir vidinių propagandinių motyvų – atsiskyrimo nuo Kinijos siekiančią uigūrų tautą išvadindami „islamo ekstremistais”, jie tarsi pateisina prieš uigūrus pastoviai vykdomas represijas – masinius uigūrų kilmės asmenų žudymus ir įkalinimus. Didžiulius turtus valdantys ginklų prekeiviai suinteresuoti, kad kiltų daugiau karinių konfliktų ir tuos konfliktus sąmoningai kursto. O šiuo metu labai gerai tokius konfliktus „įžiebti”, prisidengiant „gynyba nuo plėšriųjų islamistų”. Karai daug naftos turinčiuose islamo kraštuose kelia naftos kainas, o tai juk taip naudinga stambiems naftos biznio karteliams.

Lietuvoje islamo pasekėjų demonizavimu irgi suinteresuotos siauros, bet įtakingos grupuotės. Bylas prieš islamo pasekėjus fabrikavę aukšto rango teisėsaugos pareigūnai, į Lietuvos ekonomiką vis aktyviau investuojančių Turkijos ir Azerbaižano verslininkų įtakos išsigandę verslo magnatai ir juos remiantys korumpuoti politikai. Tad už islamofobijos kurstymo kyšo ekonominiai ir politiniai interesai. Bandymai atskleisti tikrajį islamofobijos veidą, rengiant objektyvias knygas, straipsnius, įvairias konferrencijas ir seminarus, duoda tam tikrus rezultatus. Tačiau kai kurios elitinės grupuotės toliau tęsia sau naudingą politiką – užsiima kryptingu islamofobijos propagavimu. Bet islamofobija, kaip ir antisemitizmas, ir kitos ksenofobijos formos – tai pasaulį destruktyviu keliu vedančios ideologijos. Jos įtakoja karus, neramumus, žmonių supriešinimą ir veda į aklavietę. Tokių ideologijų pažabojimas labai padėtų neramumų draskomam šiandienos pasauliui.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

2010.12.12

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *