Kas tuo metu vadovavo Lietuvos saugumui?


Lietuvos viešojoje erdvėje pasirodė pranešimų, tvirtinančių, esą dabartinis VSD vadovas Gediminas Grina nubaudė keletą Lietuvos saugumiečių, kurie “tiesiogiai bendradarbiavo su Rusijos FSB”.

Tik nemanykite, kad tie mūsų saugumiečiai, kurie  pradėjo tiesiogiai bičiuliautis su Rusijos FSB (lietuviškai – FST), – savivaliavo.

Tokiems žingsniams, sprendžiant iš spaudos pranešimų, jie turėjo “tuometinio VSD vadovo įgaliojimus”. Sutikite, ši informacija, kurią paskelbė ir BNS, ir 15min.lt, ir LNK televizija, – labai įdomi.

Taigi, remiantis neoficialiomis žiniomis, terorizmu įtariamos Eglės Kusaitės veiklos tyrimas sužlugdė net kelių mūsų Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnų karjeras.

Neįvardytų šaltinių teigimu, kiek mažiau nei prieš metus atlikus specialųjį slaptąjį patikrinimą, nustatyta, jog buvęs departamento vadovas keliems mūsų “džeimsams bondams” buvo suteikęs “papildomų įgaliojimų tiesiogiai bendradarbiauti su Rusijos Federaline saugumo tarnyba”. O kai paaiškėjo, jog E.Kusaitės byla tirta pažeidžiant galiojusias taisykles, dabartinis VSD vadovas Gediminas Grina kelis su FSB bendradarbiavusius VSD pareigūnus atleido iš užimamų pareigų. Tik neaišku, ar visai juos išvijo iš VSD, ar tik pažemino pareigose.

Kad dabartinis VSD vadovas labai griežtas tiems, kurie tiesiogiai bendradarbiavo su FSB, – tikriausiai sveikintinas dalykas. Mat nuo tokių neva nekaltų “tiesioginių ir tuo pačiu legalių bendradarbiavimų labai arti iki rimtų verbavimų ir išdavysčių”. Kas ten iš Lietuvos kontržvalgybos sugebės atsekti, kur dar – draugiškas, legalus bendradarbiavimas, o kur jau – išdavystė? Tačiau tokiu atveju šioje istorijoje labiausiai kaltas, mano manymu, būtent “tuometinis VSD vadovas”, davęs įgaliojimus savo pavaldiniams tiesiogiai bendradarbiauti su atstovais iš FSB. Užuot baudę užsakovą, mes vėl baudžiame iešmininkus.

Jeigu mūsų VSD pareigūnų tiesioginis bendradarbiavimas su FSB iš tikrųjų buvo atliktas pažeidžiant Lietuvos įstatymus, jeigu šiuo skandalingu reikalu rimtai susidomėjo mūsų Generalinė prokuratūra, kodėl nuošalyje tuomet paliekamas “tuometinis VSD vadovas”? Kas tuo metu vadovavo mūsų saugumui? Nustatyti nėra itin sunku. Tad jei “tuometinį VSD vadovą” paliksime net neįvardintą, – tik dar kartą pademonstruosime savo bejėgiškumą ir neprincipingumą. Bausti iešmininkus – visuomet lengviau. Bet štai už atlapų griebti užsakovą – visai kas kita.

Jei tie leidiniai sako tiesą, slaptojo susirašinėjimo dokumentai byloja, esą keli mūsų VSD pareigūnai informavo Rusijos kolegas apie teroro aktą galimai rengusius E.Kusaitės bičiulius (ši lietuvė kaltinama drauge su Rusijoje suimtais čečėnais Magmadovais planavusi teroristinį išpuolį Rusijos Federacijos teritorijoje). Bet juk tie vyrai iš VSD – mažiausiai kalti. Jie turėjo žodinius “tuometinio VSD vadovo” nurodymus arba oficialųjį leidimą. Žodžiu, vadovaujantis sveiku protu, dabartinis VSD vadovas G.Grina pirmiausiai turėtų domėtis tuometine VSD galva, o ne tos galvos pavaldiniais.

Nuotraukoje: dabartinis VSD vadovas Gediminas Grina.

2011.04.02

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *